1

سرمازدگی باعث خسارت ۳ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریالی به بخش کشاورزی کاشمر شد

به گزارش اخترشرق؛ مدیر جهاد کشاورزی کاشمر درجلسه ستاد بحران شهرستان در خصوص میزان خسارت، مناطق و درختان خسارت دیده گزارش کاملی را ارائه و میزان برآورد خسارت اولیه را ۳ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال عنوان کرد.
محمد شجعی برهمکاری و انجام اقدامات مناسب و پیشگیرانه‌ای به جهت جلوگیری از سرمازدگی تاکید کرد و افزود: در ابتدا می‌بایست با استفده از ظرفیت‌های موجود حمایت اولیه از بهره برداران صورت پذیرد تا کشاورزان با اعتماد از راهکارهای علمی ارائه شده پیروی و استفاده کنند.
وی با اشاره به روش‌های مقابله با سرمازدگی و برآورد اولیه خسارت ادامه داد: پس از بازدید میدانی کارشناسان جهاد کشاورزی از سطح باغات و اراضی زراعی شهرستان مشخص شد در سرمای اخیر به ۸۰۰ هکتار از باغات و بیش از ۸۰ هکتار از مزارع گندم خسارت ۱۵ تا ۷۵ درصدی وارد شده است.
مدیر جهاد کشاورزی کاشمر بر بیمه محصولات کشاورزی تاکید و بیان کرد: جلوگیری از سرما زدگی باغ یکی از واجب‌ترین کارهایی است که باید برای محافظت از باغ خود انجام دهید تا دچار ضررهای هنگفت نشوید.
شجعی اظهار کرد: بهترین روش برای جلوگیری از سرمازدگی باغ و درختان، سازه نت هاوس است که به صورت ماندگار و همیشگی جلوی سرمازدگی باغات را می‌گیرد.
وی تصریح کرد: در پی این خسارت ها، نمایندگان صندوق بیمه کشاورزی با همراهی گروه‌های ارزیابی جهاد کشاورزی در مناطق حاضر و ضمن بازدید میدانی، تدابیر لازم جهت تسریع در انجام عملیات پایش و ارزیابی خسارت را اتخاذ و به مراجع ذی صلاح منعکس کردند.
وی بهترین راه جبران خسارات را صندوق بیمه محصولات کشاورزی دانست و ادامه داد: توصیه می‌گردد تمامی بهره برداران بیخش کشاورزی برای جلوگیری از خسارت‌های هنگفت حتما محصولات خود را بیمه نمایند.

خبرنگار:فاطمه نبوی ثالث