ابلاغ ثبت درختان سرو امامزاده میرقوام الدین نوق رشتخوار در فهرست میراث طبیعی کشور + گزارش تصویری
ابلاغ ثبت درختان سرو امامزاده میرقوام الدین نوق رشتخوار در فهرست میراث طبیعی کشور + گزارش تصویری

رئیس میراث فرهنگی گردشکری و صنایع دستی رشتخوار از ابلاغ ثبت درختان سرو امامزاده میرقوام الدین نوق رشتخوار در فهرست میراث طبیعی کشور خبر داد.

کاظم کامیاب در گفتگو با خبرنگار اختر شرق با بیان اینکه وزیر میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی طی نامه‌ای ثبت درختان سرو امامزاده میرقوام الدین نوق را به استاندار خراسان رضوی ابلاغ کرده است، عنوان کرد: درختان سرو امامزاده میرقوام الدین نوق به شماره ۷۴۱ به عنوان اولین اثر طبیعی شهرستان رشتخوار در فهرست میراث طبیعی ایران ثبت شده است.

وی با بیان این مطلب که کهنسال‌ترین درخت بین ۸۰۰ – ۸۵۰ سال و درخت دیگر ۵۰۰ – ۵۵۰ سال و جوان‌ترین درخت ۴۲۵ – ۳۷۵ سال برآورد شده است، تصریح کرد: این درختان که شامل سه درخت سرو سوزنی است در مقابل ایوان آرامگاه امامزاده میرقوام الدین در ۵۰۰ متری شمال روستای نوق و در ۱۸ کیلومتری شمال شهر رشتخوار خودنمائی می‌کند.

رئیس میراث فرهنگی گردشکری و صنایع دستی رشتخوار بیان کرد: ارتفاع این درختان حدود ۱۴ متر است و طول سایه‌انداز آن بیش از ۱۰ متر می‌باشد.

کامیاب با اشاره به موقعیت قرارگیری درختان سرو نوق رشتخوار، گفت: درختان سرو امامزاده میرقوام الدین همچون نگینی درخشان در مقابل بنای تاریخی آرامگاه امامزاده میرقوام الدین که به شماره ۱۴۳۳۵ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است خودنمایی کرده و نگاه هر زائر و گردشگر را به خود می‌کشاند.

وی بیان کرد: قدمت قرار گرفتن در یک مکان زیبایی و چشم‌انداز مطلوب و قرار گیری درختان در مقابل بنای تاریخی آرامگاه میرقوام الدین توجه به حفاظت نگهداری و حریم آن‌ها ضرورت ثبت آن را ایجاب کرده است.

رئیس میراث فرهنگی گردشکری و صنایع دستی رشتخوار در پایان خاطرنشان کرد: این اثر ثبت شده تحت نظارت و حمایت وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی بوده و تدوین ضوابط حفاظتی و تعیین عرصه و حریم این اثر به عهده این وزارت بوده و هر گونه دخل و تصرف و اقدام یا عملیاتی که منجر به تخریب در اصالت این اثر شود ممنوع بوده و پیگرد قانونی در پی خواهد داشت.

خبرنگار: حسین خاکشور

image_printچاپ مطلب

Views: 0