پس از عمل جراحی رخ داد مصدومیت شدید دکتر دامپزشک از ناحیه صورت درپی گزش سگ پناهگاه کاشمر
پس از عمل جراحی رخ داد مصدومیت شدید دکتر دامپزشک از ناحیه صورت درپی گزش سگ پناهگاه کاشمر

یکی از سگهای پناهگاه که برای عمل جراحی عقیم‌سازی به کلینیک دامپزشکی مراجعه کرده بود بعد از ریکاوری و در حین انتقال به خودرو، دکتر جراحش را از ناحیه صورت مورد گزش قرار داده و مصدوم کرد.

به گزارش اخترشرق؛ بنا بر این گزارش در روز حادثه یک قلاده سگ ماده توسط یک راننده آژانس از پناهگاه نگهداری سگهای بلا صاحب متعلق به شهرداری کاشمر جهت عقیم‌سازی به کلینیک دکتر قریشی منتقل و پس از عمل جراحی بخاطر نداشتن همراهی و در حین جابجایی به داخل خودرو برای انتقال به محل نگهداری سگ به هوش آمده و با توجه به استرس ذاتی و احساس ترس صورت دامپزشک خود را مورد گزش قرار میدهد.
وی پس از مصدومیت شدید بلافاصله به شبکه دامپزشکی مراجعه و پس از هماهنگی به اداره بهداشت ودرمان مراجعه و اقدامات کامل سرم تراپی و درمانی و جهت پیشگیری از ابتلا به بیماری هاری و کزاز نیز واکسن دریافت می‌نماید.
دکتر علیرضا قریشی، ضمن اذعان به نداشتن همراهی حیوان بعنوان مهمترین دلیل این حادثه اظهار امیدواری کرد شهرداری کاشمر مانند بعضی از شهرهای دیگر کشور بتواند شرایط ایده آل را در محل پناهگاه جهت انجام معاینات، درمان و عقیم‌سازی محیا وهمکاری و تعامل بیشتر با دامپزشکی برای حل معضل سگهای بلاصاحب در شهرستان اقدامات موثری انجام دهد.
رئیس شبکه دامپزشکی کاشمر نیز در خصوص این اتفاق ضمن آرزوی بهبود سریع و کامل برای این همکار پرتلاش گفت: هرچند تمام مسائل ایمنی برای پیشگیری از چنین رخدادهایی در نظر گرفته می‌شود ولی نمی‌توان از بروز چنین حوادثی کاملا جلوگیری کرد. کار با حیوانات همیشه با احتمال خطر همراه بوده است و تنها چیزی که باعث می‌شود افراد این گونه خطرها را به جان بخرند، حس خدمت صادقانه است.
دکتر سعید خانزاده اظهار داشت: کار دامپزشکی یکی از ۱۰ شغل سخت و پرخطر دنیا به شمار می‌رود و همکاران بخش فنی همیشه در معرض خطراتی از قبیل گزش توسط سگ‌ها، آسیب‌های فیزیکی ناشی از لگد زدن اسب و گاو و نیز تزریق واکسن به دست واکسیناتور و… هستند.
در کلینیک‌ها نیز با وجود تاکیدات مکرر در خصوص رعایت کامل اصول ایمنی در حین معاینه و درمان گاهی به علت‌عدم همکاری مناسب صاحب یا متصدی حیوان و شرایط ذاتی دام‌ها و حیوانات مختلف شاهد چنین اتفاقاتی هستیم که منجر به آسیب‌هایی که گاها جبران‌ناپذیر است قرار می‌گیرند.
وی یادآور شد: این حادثه بار دیگر سختی‌های کار دامپزشکی را نمایان کرد، چرا که کار با حیوانات همیشه با احتمال خطر (از جمله خطر ابتلا به بیماریهای مشترک، مصدومیت‌های شدید ناشی از گزش و حمله حیوانات و…) همراه است و تنها انگیزه‌ای که باعث می‌شود افراد با این گونه خطرها مواجه شوند، حس وظیفه‌شناسی و خدمت به جامعه است.


خبرنگار:فاطمه نبوی ثالث

image_printچاپ مطلب

Views: 0