وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در همایش نکوداشت آیت الله شاهرودی: مهمترین وجه خراسان بزرگ وجه فقاهتی و علمی است
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در همایش نکوداشت آیت الله شاهرودی: مهمترین وجه خراسان بزرگ وجه فقاهتی و علمی است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: خراسان بزرگ به برکت وجود مقدس حضرت علی بن موسی الرضا(ع) از بزرگترین جغرافیای تولید علم و فرهنگ اسلامی است.

 به گزارش اختر شرق، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی محمدمهدی اسماعیلی امروز در همایش نکوداشت آیت‌الله شاهرودی در مشهد ابراز کرد: خراسان در حوزه علمی و فقهی حوزه پر همتی است، شعرای بزرگ، دانشمندان مهم در عرصه‌های علمی و اهالی فرهنگ و هنر در شاخه‌های مختلف در این جغرافیای مهم درخشیده‌اند.

اسماعیلی ادامه داد: مهم‌ترین وجه خراسان، همین وجه فقاهتی و علمی است، در دویست سال اخیر که جریان فقاهتی به جریان قالب تبدیل ‌شده و نقطه اوج آن با پیروزی انقلاب اسلامی، فقه سیاسی تشیع حاکمیت سیاسی را به دست گرفته، یکی از مهم‌ترین سطوح شکل‌گیری حاکمیت سیاسی فقهی تشیع حوزه علمیه خراسان و مشهد مقدس است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به حضور بزرگان زیادی در این خطه ادامه داد: یکی از این بزرگان که دوران جوانی خودش را در شهر مقدس مشهد به آموختن علم فقه و اصول گذرانده آیت‌الله‌العظمی شاهرودی است که با عمر طولانی که خداوند به او عطا کرد، خیرات و مبرات زیادی از وجود ایشان ساطع شد، از برکات وجود ایشان است که بعد از ۵۰ سال از رحلتش، چنین همایشی با این عظمت در سه‌نقطه از کشور عزیزمان در حال برگزاری است.

وی افزود: نقش مهم سیاسی ایشان در فضای سیاسی آن زمان، حمایت از فدائیان اسلام و شخصیت مبارز شهید نواب صفوی و حمایت از مرجعیت امام راحل بعد از وقایع ۱۵ خرداد از مهم‌ترین نقاط درخشان در کارنامه سیاسی این فقیه بزرگوار است.

اسماعیلی گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت مردمی و انقلابی وظیفه خود می‌داند در احیای هویت ایرانی اسلامی، نمادهای مهم این هویت را پاس داشته و به ترویج آن‌ها بپردازد، در برنامه تخصصی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که ذیل برنامه تحققی دولت انقلابی و مردمی است جایگاهی مهم برای ترویج اندیشه بزرگان در حوزه‌های مختلف پیش‌بینی‌شده است.

وی افزود: حمایت جدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از همه فعالان در حوزه‌های مختلف برای احیای فرهنگ ایرانی و اسلامی از رویکردهای اصلی ما است و در محضر علمای عزیز و بزرگوارانی که این کنگره را برگزار کردند اعلام می‌کنم از وظایف قطعی ما، حضور در کنار این عزیزان است و ما وظیفه تسهیلگری و حمایتی خودمان را انشالله منظور نظر خواهیم داشت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به چاپ آثار آیت‌الله شاهرودی اظهار کرد: یکی از ویژگی‌های خوب این همایش، چاپ بخش مهمی از آثار آیت‌الله‌العظمی شاهرودی است.

 اسماعیلی در پایان خاطرنشان کرد: دبیرخانه این همایش با یک برنامه‌ریزی درست و محاسبه دقیق فضای مناسبی را برای محققین و ترویج آثار این مرجع والامقام به وجود آورده که جای قدردانی دارد.

image_printچاپ مطلب

Views: 0