وجود ۱۴۵ معدن سنگ ساختمانی در خراسان رضوی
وجود ۱۴۵ معدن سنگ ساختمانی در خراسان رضوی

رئیس خانه معدن خراسان رضوی گفت: حدود ۱۴۵ معدن سنگ ساختمانی در خراسان رضوی داریم که فعال هستند و یک دهم آن نهایتاً جنبه صادراتی دارند.

به گزارش اختر شرق؛ غلامرضا نازپرور ظهر دوشنبه در نشست خبری دومین نمایشگاه بین‌المللی سنگ مشهد با اصحاب رسانه اظهار کرد: پتانسیل بالایی در استان وجود دارد و رتبه اول ذخایر کشور را داریم اما متأسفانه توجه لازم به حوزه سنگ ساختمانی صورت نگرفته و نسبت به خیلی از استان‌ها عقب هستیم.

رئیس خانه معدن خراسان رضوی افزود: بارها گفته‌ایم خراسان رضوی یک استان معدنی است و تنوع معدنی بالایی دارد و رتبه اول تنوع را داریم. از ۸۱ نوع ماده شناخته شده، ۵۳ نوع را در خراسان رضوی داریم که نشان از پتانسیل بالای استان دارد.

وی با اشاره به برگزاری نمایشگاه بین‌المللی سنگ در مشهد ادامه داد: اولین بار است که به صورت تخصصی نمایشگاه سنگ برگزار می‌شود. تمام تلاش خود را کرده‌ایم تا از کل بهره برداران سنگ ساختمانی دعوت کنیم تا در نمایشگاه باشند.

نازپرور افزود: حدود ۱۴۵ معدن سنگ ساختمانی در استان داریم که فعال هستند و یک دهم آن نهایتاً جنبه صادراتی دارند. همچنین از ۲۰۰ مورد سنگ بری شاید دو الی ۳ مورد ماشین آلات جهانی و استاندارد دارند. در بحث تجارت خارجی در استان بسیار ضعیف عمل کرده ایم.

رئیس کمیسیون معدن اتاق بازرگانی خراسان رضوی در خصوص حضور بازدیدکنندگان بین المللی از نمایشگاه مشهد گفت: هیأت‌های زیادی از کشورهای دیگر دعوت شده‌اند تا در نمایشگاه پیش رو حضور داشته باشند. ظرفیت‌های زیادی در حوزه تجارت و صادرات داریم که باید از آن استفاده کنیم.

وی افزود: ورود سنگ مرمر و تراورتن افغانستان به کشور ممنوع است که جای تعجب دارد. زیرا بسیاری از خدمات این کشور مانند آب از کشور ما می‌رود و از آن استفاده می‌کنند و خدمات زیادی به اتباع این کشور می‌دهیم. اما در این موارد نتوانسته‌ایم کار کنیم.

نازپرور در خصوص ورود ماشین آلات معدنی گفت: در بحث تجهیزات نیز بسیار عقب هستیم و نتوانستیم ماشین آلات جهانی و مدرن را وارد کنیم. به ویژه در حوزه گمرک باید تسهیل شود و نهایت همکاری با واردکنندگان صورت گیرد و کاغذبازی اداری بسیار کمتر شود.

رئیس خانه معدن خراسان رضوی با گلایه از برخی سخت گیری‌های اداری بیان کرد: معادن حقوق دولتی زیادی را پرداخت می‌کنند. این در صورتی است که معدن‌کاران با حداقل امکانات در حال کار کردن هستند و باید این سخت گیری‌ها در بحث حقوق دولتی کمتر شود تا معدن‌کاران بتوانند برای کشور مؤثرتر واقع شوند.

وی گفت: در معدن اگر رشد تولید داشته باشیم جریمه می‌شویم. از ابتدا باید زیر ساخت‌ها درست و قوانین تسهیل شود. زیرا معدن‌کاران با مشکلات فراوانی روبرو هستند. ما الان به دلار استخراج می‌کنیم و به ریال می‌فروشیم. متأسفانه توجه لازم به حوزه سنگ ساختمانی صورت نگرفته و نسبت به خیلی از استان‌ها عقب هستیم.

نازپرور افزود: تنها انتظار ما از دولت این است که در کار معدن‌کاران سنگ اندازی نکند و بخشنامه‌های ضد تولید و خلق الساعه را حذف کند. بسیاری از مدیران ذره‌ای آشنایی با حوزه معدن ندارند اما تصمیمات مهمی برای فعالان این حوزه می‌گیرند که این آسیب بزرگی است.

حضور ۶۵ شرکت در دومین نمایشگاه بین‌المللی سنگ مشهد

در ادامه محمد حلاجیان، مدیر روابط بین الملل انجمن سنگ ایران اظهار کرد: حدود ۱۴ سال به صورت تخصصی در حوزه سنگ کار می‌کنیم که خوشبختانه برگزاری این نمایشگاه بین المللی نیز بر عهده ما است.

مدیر روابط بین الملل انجمن سنگ ایران ادامه داد: پتانسیل خیلی ویژه‌ای در کشور داریم که استان خراسان رضوی رتبه اول ذخایر کشور را دارد. اما حجم بازار جهانی سنگ ۳۵ میلیارد دلار است که متأسفانه سهم ایران کمتر از یک درصد است. همچنین حدود ۶ هزار واحد فرآوری سنگ و سه هزار واحد تجهیزات سنگ در کشور داریم. به لحاظ تکنولوژی نیز نیاز به ورود ماشین آلات جدید داریم. هرچند که کشور به خودباروری در این حوزه رسیده اما کافی نیست.

وی گفت: کشور ما بیشتر سرانه مصرف سنگ ساختمانی در آسیا را دارد و در این بین، شهر مشهد رتبه اول کشور را دارد. پتانسیل شهر مشهد با بالاترین میزان سرانه مصرف سنگ در کشور بسیار مهم است. به طوری که ۳۰ سنگ بریده کشور فقط در مشهد مصرف می‌شود.

حلاجیان با بیان اینکه پیشینه تولید سنگ به دهه ۴۰ شمسی برمی‌گردد، ادامه داد: حجم بازارهای بین المللی اطراف شهر مشهد نیز موقعیت خوبی را برای فعالان این حوزه ایجاد کرده که با نگاه توسعه صادرات این نمایشگاه را برگزار خواهیم کرد.

مدیر روابط بین الملل انجمن سنگ ایران افزود: در این نمایشگاه حدود ۶۵ شرکت کننده از استان‌های مختلف حضور دارند که ۱۵ شرکت از خراسان رضوی و ۵۰ شرکت از کل کشور را شامل می‌شود. همچنین یک شرکت از کشور اسپانیا در این نمایشگاه حضور دارد.

وی با تقدیر از همکاری نهادهای مختلف در برگزاری این نمایشگاه بین المللی اظهار کرد: با رایزنی‌هایی که صورت گرفته از کشورهای مختلف همچون ایتالیا، عمان لبنان، پاکستان و چند کشور دیگر از این نمایشگاه بازدیدهایی صورت خواهد گرفت که بسیار مهم است. نگاه ما صرفاً نگاه تجاری نیست و دوره‌های آموزشی مختلفی را برای افراد تدارک دیده‌ایم که برگزار کنیم. همچنین فضایی را برای تجارت بین الملل در نظر گرفته‌ایم و میز تخصصی کشور را نیز در محل نمایشگاه برگزار خواهیم کرد.

حلاجیان گفت: پنج کشور در کل دنیا از جمله چین، هند، ایتالیا، ترکیه و برزیل در حوزه صادرات سنگ فعال هستند و عملاً تأمین کننده سنگ دنیا هستند و باید به حوزه بازار آسیای میانه توجه ویژه‌ای کنیم.

گفتی است؛ دومین نمایشگاه بین المللی سنگ مشهد از ۱۳ الی ۱۶ تیرماه سال جاری در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی مشهد از ساعت ۱۶ الی ۲۱ پذیرای عموم مردم خواهد بود.

image_printچاپ مطلب

Views: 51