همزمان با هفته پدافند غیر عامل اعلام شد؛ضبط و معدوم‌سازی بیش از ۴۰ تن گوشت سفید و قرمز غیر قابل مصرف در کاشمر
همزمان با هفته پدافند غیر عامل اعلام شد؛ضبط و معدوم‌سازی بیش از ۴۰ تن گوشت سفید و قرمز غیر قابل مصرف در کاشمر

رئیس شبکه دامپزشکی کاشمر گفت: با تلاش شبانه روزی اکیپ‌های بهداشتی دامپزشکی کاشمر در راستای تحقق رسالت دامپزشکی و تأمین سلامت غذایی شهروندان ۴۰ تن گوشت قرمز و سفید و آلایش خوراکی در کشتارگاه‌های این شهرستان طی هفت ماهه اول سال جاری از چرخه مصرف انسانی خارج و معدوم گردید.

به گزارش اخترشرق؛ دکتر سعید خانزاده با اشاره به اینکه اولویت دامپزشکی بر مبنای پیشگیری و از این جهت همسو و مصداق عینی پدافند غیر عامل است به بیان عملکرد حوزه نظارت بر فرآورده‌های خام دامی طی ۷ ماه اول سال جاری در شهرستان کاشمر پرداخت و اظهار کرد: در این مدت با انجام بازرسی بهداشتی لاشه‌ها در کشتارگاه دام توسط ناظر فنی- بهداشتی کشتارگاه و ناظر ذبح شرعی ۷ لاشه گاو و ۲۵ گوسفند به وزن بیش از ۲ تن به دلیل بیماری‌های مختلف از جمله تیلریوز، لاغری مفرط و ذبح غیر شرعی در خارج از کشتارگاه بعد از انجام بازرسی لاشه و امعاء و احشاء و آزمایشات تکمیلی لازم حذف و معدوم گردید.
وی به ضبط و معدوم‌سازی بیش از ۱۹ هزار قطعه طیور به وزن بیش از ۲۶ هزار کیلوگرم به علت عدم صلاحیت مصرف توسط ناظرین بهداشتی مستقر در کشتارگاه طیور خادم الرضا اشاره کرد و افزود: ۱۱ تن آلایش مرغ کشتاری درهفت ماهه سال جاری به علت عدم قابلیت مصرف در کشتارگاه طیور کاشمر از چرخه مصرف انسانی خارج و پس از اصلاح در واحد تبدیل ضایعات به پودر گوشت جهت مصرف در خوراک طیور و آبزیان تبدیل گردید.
این مقام مسئول اذعان کرد: نظارت بهداشتی دامپزشکی در تمامی مراحل تولید و پرورش، حمل، کشتار و توزیع فرآورد‌های خام دامی انجام و نظارت بهداشتی بر استحصال گوشت در کشتارگاه نیز یکی از موارد نظارت دامپزشکی می‌باشد که بصورت جد در حال انجام است.
وی با بیان اینکه تأمین امنیت غذایی شهروندان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است اضافه کرد: ارتقائ بهداشت مواد غذایی شهروندان از مهمترین اهداف دامپزشکی به شمار می‌رود.
وی در پایان با اعلام اینکه خط قرمز دامپزشکی سلامت شهروندان می‌باشد به شهروندان توصیه اکید کرد که قبل از اقدام به تهیه هرگونه فرآورده خام دامی از بهداشتی و تحت نظارت سازمان دامپزشکی بودن محصول مورد نظر خود اطمینان حاصل کنند و در هر کجا و هر زمانی که تخلفی در حوزه سلامت فرآورده‌های خام دامی مشاهده کردند مراتب را جهت پیگیری از طریق شماره تلفن ۵۵۲۲۷۳۱۳ به شبکه دامپزشکی کاشمر گزارش نمایند.

image_printچاپ مطلب

Views: 0