نیشابور در وضعیت نارنجی کرونا
نیشابور در وضعیت نارنجی کرونا

شهرستان نیشابور از وضعیت زرد خارج و در وضعیت نارنجی به لحاظ شیوع کرونا قرار گرفت.

به گزارش اختر شرق؛ علیرضا قامتی فرماندار نیشابور عنوان کرد: شهرستان‌ها در تعیین رنگ‌بندی‌ها هیچ‌گونه دخل و تصرفی ندارد و رنگ‌بندی از طریق سامانه ماسک به شهرستان‌ها ابلاغ می‌شود.

وی با اشاره به اینکه عوامل و فاکتورهای مختلفی در تعیین رنگ‌بندی‌های کرونایی مؤثر است، گفت: تعداد بستری‌ها، فوتی‌ها و آزمایش‌ها و همچنین تست‌هایی که گرفته می‌شود، از فاکتورهایی است که در تعیین رنگ‌بندی نقش دارد اما درمجموع از ۱۰ روز قبل آمار ابتلا به کرونا در شهرستان نیشابور حدوداً پایدار است و بستری‌ها بین ۶۰ تا ۷۰ نفر و تعداد فوتی‌ها نیز به‌طور میانگین روزی یک یا دو نفر بوده است.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۶۰ بیمار کرونایی در بیمارستان ۲۲ بهمن نیشابور بستری هستند که از این تعداد ۱۶ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه هستند.

فرماندار نیشابور گفت: بنا بر آمار منتشرشده در تاریخ ۲۵ مهرماه، در ۲۴ ساعت گذشته ۳۵۷ تست در شهرستان نیشابور گرفته شد که از این تعداد ۲۵۴ تست منفی و ۱۰۳ تست مثبت اعلام شد؛ یعنی حدود ۲۷ درصد تست‌ها مثبت بوده که همین عامل بر رنگ‌بندی تأثیر دارد.

قامتی تأکید کرد: شرایط هنوز شرایط عادی نبوده و بحرانی است و نوساناتی در آن وجود دارد؛ بنابراین هرگونه عادی‌انگاری وضعیت را بدتر خواهد کرد و تا زمانی که شرایط به حالت عادی بازنگردد، عادی‌انگاری‌ها مدیریت بحران را با چالش‌هایی مواجه خواهد کرد.

وی تصریح کرد: در پیک پنجم کرونا تا ۳۵۰ بیمار را در بیمارستان‌های نیشابور مدیریت کردیم و در حال حاضر نیز تعداد بیماران ما به ۶۰ نفر کاهش‌یافته و با توجه به آمادگی‌هایی که از قبل داشتیم و آمادگی‌هایی که در پیک پنجم تقویت شد، در صورت بروز پیک ششم آمادگی مواجهه با آن راداریم و به لحاظ تجهیزات مشکلی وجود ندارد.

وی عنوان کرد: در پیک پنجم کرونا یک مکان ۹۶ تختخوابی را آماده و تجهیز کردیم که در حال حاضر این مکان در حالت آماده‌باش است و چنانچه شرایط بحرانی شود، آن نیز وارد مدار خواهد شد.

قامتی روند واکسیناسیون در شهرستان نیشابور را مطلوب دانست و گفت: در ۲۴ ساعت گذشته و در تاریخ ۲۴ مهرماه ۷۳۷۳ دوز واکسن در شهرستان تزریق شد اما امکان تزریق حدود ۲۰ هزار دوز در روز نیز فراهم است؛ بنابراین با توجه به جمعیتی که هنوز واکسینه نشده‌اند، انتظار این است که شهروندان هر چه سریع‌تر برای واکسیناسیون به مراکز مربوطه مراجعه کنند.

فرماندار نیشابور گفت: خواهش ما از شهروندان این است که همچنان رعایت پروتکل‌های بهداشتی را جدی بگیرند و حتی باوجود دریافت هر دو نوبت واکسن، بازهم نسبت به رعایت پروتکل‌ها و عدم حضور در تجمع‌ها حساس باشند و کمک کنند که هر چه سریع‌تر اوضاع به حالت عادی بازگردد.

بنا بر گفته فرماندار نیشابور از ابتدای شیوع بیماری کرونا تاکنون ۱۵۰۲ نفر در شهرستان نیشابور براثر این بیماری جان خود را ازدست‌داده‌اند که از این تعداد فوت ۹۰۱ نفر با ابتلای قطعی به کرونا و ۶۰۱ نفر نیز مشکوک به کرونا گزارش‌شده است.

image_printچاپ مطلب

بازدیدها: 6