نگهداری از نسخه ۶۰۰ ساله منطق الطیر عطار در گنجینه کتابخانه مرکزی رضوی
نگهداری از نسخه ۶۰۰ ساله منطق الطیر عطار در گنجینه کتابخانه مرکزی رضوی

کارشناس ارزشیابی نسخ خطی سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی گفت: نسخه ۶۰۰ ساله منطق الطیر عطار نیشابوری یکی از ۱۴۲ نسخه خطی از آثار عطار این شاعر پرآوازه اواخر قرن ششم و اوایل قرن هفتم هجری، در مرکز نسخ خطی کتابخانه آستان قدس رضوی نگهداری می شود.

به گزارش اختر شرق؛ سید رضا صداقت حسینی با اعلام این خبر افزود: این نسخه را یکی از نفایس مجموعه آثار عطار موجود در مرکز نسخ خطی عنوان کرد که به خط نستعلیق ۱۵ سطری در ۱۵۴ برگ کتابت شده است.

کارشناس ارزشیابی نسخ خطی سازمان کتابخانه ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی ادامه داد: این نسخه در سال ۸۴۱ هجری قمری توسط کاتبی به نام حافظ زنده دل در مصر کتابت شده و در سال ۱۳۹۳ خریداری و به این مجموعه افزوده شده است.

او تصریح کرد: منطق الطیر یا مقامات طیور از برجسته‌ترین آثار عرفانی و مثنوی است که در بحر رمل مسدّس مقصور مشتمل بر ۴۴۵۸ بیت بوده و با حمد خدا و نعت رسول (ص) شروع می‌شود و در آن از سلوک و سیر الی الله بحث می‌شود.

صداقت حسینی نسخ خطی سازمان کتابخانه‌های آستان قدس یادآور شد: نسخه‌های ارزشمندی از آثار این عارف و شعر بلندآوازه ایرانی به نظم و نثر، شامل دیوان اشعار، منطق‌الطیر، تذکره‌الاولیاء، الهی‌نامه، بلبل‌نامه، اسرارنامه، خسرونامه، مختارنامه، بی‌سرنامه، هیلاج‌نامه، جوهرالذات، مصیبت‌نامه، پندنامه، اشترنامه، فتوت‌نامه و ولدنامه یا پسرنامه، در کتابخانۀ آستان قدس موجود است.

image_printچاپ مطلب

Views: 8