مهمترین راهکار توسعه اقتصادی و افزایش امنیت غذایی کشت گلخانه‌ای است
مهمترین راهکار توسعه اقتصادی و افزایش امنیت غذایی کشت گلخانه‌ای است

سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی در حاشیه بازدید دانشجویان از گلخانه‌های شهرستان کشت گلخانه‌ای را یکی از بهترین راهکارهای برون رفت از مشکلات کشاورزی منطقه عنوان کرد.

به گزارش اخترشرق؛ سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی کاشمر کشاورزان منطقه را به کشت گلخانه‌ای توصیه کرد و گفت: یکی از مهمترین راهکارهایی که به توسعه اقتصادی و افزایش امنیت غذایی کشور کمک می‌کند کشت گلخانه است که علاوه بر تولید با کیفیت محصولات کشاورزی در صنعت غذا و زندگی انسان‌ها تاثیر بسزایی دارد.
کاظم قربان‌پور کاشمر را دارای ۴۱ گلخانه با سطح زیر کشت ۵۵ هزار متر مربع اعلام کرد و افزود: باتوجه به محدودیت منابع آبی در منطقه و کیفیت بالای خاک، گلخانه می‌تواند الگوی کشت مناسبی را برای منطقه ترسیم و باعث ایجاد اشتغال و درآمد پایدار در شهرستان گردد.
وی بر تشکیل زنجیره تولید گلخانه‌ای تاکید کرد و ادامه داد: با توجه به نیاز روزافزون خارج از فصل بازار در محصولات کشاورزی روش تولید و کشت گلخانه‌ای به یکی از سود آورترین بخش‌های کشاورزی تبدیل شده است.
معاون فنی جهاد کشاورزی کاشمر نیز کشت گلخانه‌ای را همسو با اصلاح الگوی کشت دانست و بیان کرد: کشاورزی در گلخانه نسبت به کشاورزی در فضای آزاد دارای مشکلات کمتری بوده و زمان کوتاه‌تر و نیروی کار کمتری نیزمصرف می‌کند و به جرات می‌توان گفت که سود گلخانه گاهی ده‌ها برابر کشاورزی در فضای باز است.
احمدرضا محمودی مقدم اظهار کرد: محافظت گیاهان در برابر تغییرات آب و هوایی، پیشگیری و کنترل آفات و علف‌های هرز، امکان کاشت محصولات مختلف در تمام فصول سال، ایجاد شغل و درآمد پایدار و از همه مهمتر مدیریت انرژی، کاهش چشمگیر مصرف آب و افزایش تولید در واحد سطح ازمهمترین مزایای کشت گلخانه‌ای است
وی افزود: گلخانه‌ها انواع مختلفی همانند گلخانه‌های تحقیقاتی، آموزشی، خانگی و گلخانه‌های تجاری یا صنعتی دارند که برای ساخت هرکدام سازه و مواد خاصی مورد نیاز است.

خبرنگار: فاطمه نبوی ثالث

image_printچاپ مطلب

Views: 14