مرز دوغارون ‌آماده میزبانی زائران اربعین حسینی (ع) از کشور افغانستان می‌شود
مرز دوغارون ‌آماده میزبانی زائران اربعین حسینی (ع) از کشور افغانستان می‌شود

در ایام اربعین حسینی (ع) گمرک دوغارون در شهرستان تایباد به‌عنوان معبر رسمی استان خراسان رضوی با کشور افغانستان میزبان حدود ۵۰ هزار زائر جهت عزیمت به مشهد الرضا و عتبات عالیات است.

در ایام اربعین حسینی (ع) گمرک دوغارون در شهرستان تایباد به‌عنوان معبر رسمی استان خراسان رضوی با کشور افغانستان میزبان حدود ۵۰ هزار زائر جهت عزیمت به مشهد الرضا و عتبات عالیات است.

به گزارش اختر شرق؛ شهرستان تایباد آماده میزبانی از حدود ۵۰ هزار زائر افغانستانی سرور و سالار شهیدان (ع) می‌شود که از روز دوشنبه (۱۵ مهرماه ۹۸) رسماً وارد نقطه صفر مرزی دوغارون می‌شوند تا از این منطقه به زیارت مزار فلک فرسای سلطان الاولیا، علی بن موسی‌الرضا (ع) و سپس به نجف اشرف و کربلای معلا مشرف شوند.

دراین‌بین سازمان‌های مردم‌نهاد شهرستان تایباد، دستگاه‌های اجرای و آستان قدس رضوی شبانه‌روز در حال تلاش برای ایجاد موکبی به نام سلطان خراسان حضرت امام رضا (ع) در پایانه مرزی دوغارون هستند. عملیات اجرایی این موکب با حضور دستگاه‌های اجرایی شهرستان نظیر شهرداری تایباد در حال انجام است و از فردا با استقرار تیم‌های خدماتی، بهداشتی، امدادی و فرهنگی رسماً آغاز بکار خواهد نمود.

علی فخاری، مسئول اجرایی ستاد اربعین شهرستان تایباد در گفتگو با خبرنگار اختر شرق در محل گمرک دوغارون با بیان اینکه عملیات فضاسازی موکب امام رضا (ع) از دو روز گذشته آغازشده است و هم‌اکنون در حال انجام است، گفت: با توجه به برنامه‌ریزی انجام‌شده، امسال انبار، نانوایی و آشپزخانه مرکزی در محل گمرک دوغارون مستقر خواهد شد تا بتوانیم خدمات بهتری به زائران حضرت امام حسین (ع) ارائه دهیم.

وی افزود: برای ارائه خدمات فرهنگی، غرفه‌هایی در این خصوص ایجادشده است و همچنین پیش‌بینی غرفه‌های آرایشگاه و خیاطی نیز شده است که در صورت تأمین نیرو آغاز بکار خواهد کرد.

فخاری بابیان اینکه فضایی برای بهداری تدارک دیده‌شده است، اظهار کرد: هلال‌احمر و شبکه بهداشت و درمان شهرستان تایباد آماده ارائه خدمات مناسب به زائران اربعین حسینی (ع) هستند.

فخاری تصریح کرد: برآورد ما این است که روزانه حدود سه هزار نفر از این مرز وارد کشور شده و جهت پیوستن به همایش بزرگ اربعین حسینی (ع) به مرزهای غربی کشور عزیمت کنند.

عباس تقی پور جانشین دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان خراسان رضوی نیز اظهار کرد: به همت دستگاه‌های اجرایی، نیروی نظامی و انتظامی و هیئت‌های مذهبی شهرستان تایباد و به همت آستان قدس رضوی با لطف و مهربانی امام رضا (ع) بنا داریم موکب امام رضا (ع) در گمرک دوغارون تایباد، بر پا کنیم تا از همه عزیزان افغانستانی که وارد مرز دوغارون می‌شوند، پذیرایی شایسته‌ای انجام شود.

جانشین دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی در خصوص خدماتی که آستان قدس رضوی در این ایام در مرز دوغارون انجام می‌دهد، اظهار کرد: از داربست موکب تا تمامی اقلام پذیرایی شامل صبحانه، ناهار و میان وعده برنامه‌ریزی‌شده است که توسط آستان قدس رضوی به مهمانان امام رضا (ع) و زائران اربعین حسینی (ع) ارائه می‌شود.

وی ادامه داد: شروع به کار موکب و ارائه خدمات از دوشنبه ۱۵ مهرماه آغاز و به مدت ۲۰ روز تا آخر صفر در مرز دوغارون ارائه می‌شود.

تقی پور عنوان کرد: در حوزه پکیج فرهنگی، بسته‌های متبرک شامل نمک، نبات، عطر و اسپند و همچنین مقادیر قابل‌توجهی کفش و لباس برای زائران افغانستانی تدارک دیده‌شده است. در بخش کودکان و نوجوانان نیز بسته‌های زیارتی، پیشانی‌بند و بازوبند تهیه‌شده است که تحویل زائران خواهد شد.

خبرنگار: علی بهمنی

image_printچاپ مطلب

Visits: 3