مدیر جهاد کشاورزی کاشمر: گندم محصولی استراتژیک و نقش بارزی در تامین امنیت غذایی مردم دارد
مدیر جهاد کشاورزی کاشمر: گندم محصولی استراتژیک و نقش بارزی در تامین امنیت غذایی مردم دارد

مدیر و کارشناسان شبکه مراقبت بمنظور پایش آفت سن غلات از مزارع گندم و جو شهرستان بازدید به عمل آوردند.

به گزارش اخترشرق؛ مدیر جهاد کشاورزی کاشمر در حاشیه بازدید از مزارع گندم و جو شهرستان گفت: گندم مهمترین محصول زراعی کشور است و نقش بارزی در تأمین تغذیه مردم دارد لذا حفظ این محصول از هجوم آفات و بیماری‌ها از اولویت‌های مجموعه جهاد کشاورزی شهرستان کاشمر محسوب می‌شود.
محمد شجعی افزود: سن مادری یکی از مهمترین آفات گندم و جو است که تابستان و زمستان را در زیر بوته‌های گیاهان وحشی مراتع در کوه‌ها و ارتفاعات می‌گذراند و اوائل بهار با شروع گرما از مراکز زمستان گذرانی خود پرواز و به مزارع ریزش می‌کند.
وی به استفاده بهینه و به موقع از سموم کشاورزی، توجه کشاورزان به توصیه‌های فنی کارشناسان، حضور فعال و پویای تمامی کارشناسان پهنه در مزارع و رصد و پایش عوامل خسارتزای گیاهای تاکید کرد.
مدیر جهاد کشاورزی کاشمر بیان کرد: سن غلات از مهمترین آفات گندم و جو می‌باشد و با تغذیه از گندم و جو در مراحل مختلف رویشی موجب کاهش عملکرد و از بین بردن خاصیت نانوایی گندم می‌گردد.
شجعی اظهار کرد: هدف از بازدیدهای دوره‌ای کارشناسان در فصول مختلف سال از اماکن تجمع این آفت، آگاهی از وضعیت آفت در محل‌های تابستان گذرانی و مقایسه آن با وضعیت مشابه سال قبل و بررسی تغییرات انجام شده است.
او تصریح کرد: این بازدیدها به منظور پیش بینی تراکم و میزان خسارت احتمالی در سال آینده و اطلاع‌رسانی به کارشناسان و مسئولین ذیربط در راستای برنامه ریزی و اتخاذ تدابیر مناسب انجام می‌گیرد.
وی در ادامه با کشاورزان و کارشناسان این شهرستان نیز چهره به چهره دیدار داشته و نکات فنی و توصیه‌های لازم را در خصوص استفاده درست و مناسب از سموم کشاورزی و چگونگی مبارزه با بیماری‌ها و آفات گیاهی را انجام داد.


خبرنگار: فاطمه نبوی ثالث

image_printچاپ مطلب

Views: 17