مدیر جهاد کشاورزی جوین: کشاورزان در مقابله با سرما هوشیارتر عمل کنند
مدیر جهاد کشاورزی جوین: کشاورزان در مقابله با سرما هوشیارتر عمل کنند

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان جوین گفت: کشاورزان را باید با آموزش راهکارهای کاهش خسارت سرما، دماهای بحرانی سرمازدگی در مراحل مختلف رشد درختان باغی و راهکارهای کاهش خسارت سرما باید در مقابله با این مهم هوشیارتر عمل کنند.

به گزارش اختر شرق؛ علی اکبر قارزی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان جوین با بیان اینکه متاسفانه ماندگاری سرما و دمای زیر صفر در چند شب گذشته در این شهرستان موجب خسارت به کشاورزان شهرستان شده است، عنوان کرد: بدون شک آموزش کشاورزان و دامداران و بهره برداران این بخش در مقابله با سرما و هوشیاری ایشان موجب کاهش خسارات نیز خواهد شد.

مدیر جهاد کشاورزی جوین در مورد استفاده از وسایل گرمایشی مانند بخاری‌های باغی، گفت: با توجه به اینکه با استفاده از بخاری‌های باغی و سایر روش‌های گرمازا حداکثر تا ۲/۵ درجه سانتی گراد می‌توان دمای محیط را تعدیل نمود، استفاده از این شیوه صرفا در مناطقی توصیه می‌شود که بتوان با توجه به شدت سرمای منطقه و دمای بحرانی سرمازدگی برای گونه درختی کشت شده مطابق جدول ذیل، دمای محیط را در طول زمان تدوام سرما بالاتر از دمای بحرانی سرمازدگی برای آن درخت با توجه به مرحله رشد نگه داشت در غیر این صورت اتخاذ این روش کارایی لازم را نخواهد داشت.

وی افزود: علاوه بر این در صورت وزش باد شدید این شیوه کارایی ندارد.

قارزی در مورد اجرای عملیات آبیاری در باغات، خاطرنشان کرد: اتخاذ این شیوه صرفا در صورتی توصیه می‌شود که در طول مدت دوام توده هوای سرد این امکان فراهم باشد که به صورت مدوام در پای درختان اب وجود داشته باشد. از طرفی ماندگاری توده هوای سرد به میزانی نباشد که به علت غرقابی، تنش شدیدی به درخت وارد شود.

مدیر جهاد کشاورزی جوین در خصوص ایجاد پوشش (پلاستیک و…) بر روی گیاهان و نهال‌های جوان و…، تصریح کرد: پوشش باید با فاصله مناسب روی نهال و یا گیاه مورد نظر ایجاد شود به نحوی که بر اثر وزن پوشش ناشی از تجمع اب باران و یا برف به نهال جوان خسارتی وارد نشود همچنین پوشش با گیاه مورد نظر تماس مستقیم نداشته باشد.

قارزی، پوشش تنه درختان به ویژه پوشش محل پیوند را با توجه به حساسیت محل پیوند در نهال‌های جوان پیوند شده به ویژه در ارقام گردوی چندلر پوشش تنه درخت بویژه ناحیه پیوند توصیه کرد و گفت: هرگونه هرس در زمان وجود هوای سرد و حتی فاصله نزدیک به وقوع سرما باعث افزایش حساسیت درخت به تنش سرما شده و از طرفی امکان نفوذ سرما به عمق بافت گیاهی از محل زخم را فراهم می‌نماید.

خبرنگار: سید حجت الله تزرقی

image_printچاپ مطلب

Views: 65