صادرات ۳۰ میلیون دلاری پسته از خوشاب
صادرات ۳۰ میلیون دلاری پسته از خوشاب

سالانه بیش از ۳هزار تن پسته از شهرستان خوشاب به کشورهای اروپایی و آسیایی صادر می‌شود که با احتساب هر کیلوگرم ۱۰ دلار مبلغ ۳۰ میلیون دلار گردش مالی شهرستان ازصادرات محصول پسته می باشد.

به گزارش اختر شرق؛ ابراهیم رودسرابی مدیر جهادکشاورزی شهرستان در جلسه شورای اداری ضمن ارائه گزارشی از بخش کشاورزی شهرستان گفت: شهرستان خوشاب دارای چندین محصول مزیت دار می‌باشد که همه‌ساله این محصولات گردش مالی خوبی را برای شهرستان می‌آورند.

رودسرابی، پسته، انگور، زعفران، هندوانه تخمه آجیلی، زیره سبز، طیور، دام سبک و گندم را از جمله این محصولات مزیت دار برشمرد.

وی ضمن اشاره به رتبه اول شهرستان در انگور دیم و هندوانه تخمه آجیلی گفت: شهرستان خوشاب در سطح زیر کشت پسته در استان رتبه دوم بعد از مه ولات را دارا می‌باشد و ۱۳ هزار هکتار باغ پسته دارد که امسال ۷ هزار تن پسته خشک از باغات شهرستان برداشت شده است.

رودسرابی ادامه داد: متاسفانه به دلیل افزایش هزینه‌های تولید و همچنین خام فروشی و نبود صنایع تبدیلی محصولات مزیت دار در شهرستان، با وجود گردش مالی ۳۵۰۰ میلیارد تومانی این محصول در هرسال، سود اندکی نصیب کشاورزان منطقه می‌شود.

این مقام مسئول افزود: سایر محصولات مانند هندوانه تخمه آجیلی، گندم، زعفران، انگور، گوشت مرغ و دام سبک نیز همه‌ساله مبالغ بسیار خوب گردش مالی را به خود اختصاص می‌دهند که با توجه به مشکلات مطرح شده، از این محصولات نیز سود اندکی نصیب کشاورزان می‌شود.

رودسرابی رسیدگی به مشکلات حوزه اقتصاد کشاورزی ومعیشت روستاییان را حلال بسیاری از مشکلات مردم شهرستان عنوان کرد و گفت به عنوان متولی بخش کشاورزی در شهرستان از تمامی مسئولین شهرستان بویژه مسوولان محلی، شوراهای شهر وبخش درخواست می‌نمایم تا در راستای بهبود اقتصاد مردم و بهره برداران، توجه ویژه به سرمایه گذران به ویژه سرمایه گذاران بخش کشاورزی داشته باشند.

وی در پایان ضمن اشاره به تاثیر شناخته شدن محصولات خاص وویژه شهرستان در بهبود اقتصاد کشاورزان، پیشنهاد داد تا المان پسته و خربزه مشکان به ترتیب در ورودی شهر سلطان آباد و مشکان نصب گردد.

image_printچاپ مطلب

Views: 3