سفال مند گناباد مورد توجه گردشگران نوروزی
سفال مند گناباد مورد توجه گردشگران نوروزی

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گناباد گفت: سفال مند گناباد مورد توجه گردشگران نوروزی قرار گرفته و روزانه افزایش ۱۴ درصدی فروش را تجربه می‌کنند.

به گزارش اختر شرق؛ حمیدرضا محمودی قوژدی امروز یکشنبه پنجم فروردین ماه ۱۴۰۳ با اعلام این خبر افزود: مند گناباد یکی از هشت منطقه سفال خیز کشور است که دارای قدمتی حدود ۵هزار سال است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گناباد ادامه داد: تداوم و استمرار هنر ۵هزارساله منطقه گناباد به استناد کاوش‌های باستان‌شناسی در محوطه تاریخی تپه «اروک» و کشف نو سفالینه اروک بر اهمیت سفال منطقه صحه می‌گذارد.

او با بیان این‌که این هنر چند هزارساله مورد توجه بیشتر گردشگران نوروزی قرار گرفته است، اظهار کرد: با توجه به پیگیری‌های مجدانه برای ثبت روستای‌مند به عنوان روستای ملی صنایع دستی _ روستای سفال و معرفی این روستا اکنون شاهد استقبال بی‌نظیر گردشگران نوروزی از این هنر اصیل منطقه شده است.

محمودی قوژدی گفت: براساس آمار فروش در فروشگاه‌های تخصصی سفال بازارمند روزانه ۱۴درصد افزایش داشته است.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گناباد تصریح کرد: با توجه به روند افزایشی استقبال از هنر سفالگری‌مند در ایام نوروز پیش‌بینی می‌شود تا پایان تعطیلات نوروزی با افزایش بیش از ۲۵درصدی فروش مواجه باشیم.

محمودی یادآور شد: روستای‌مند در حاشیه جاده آسیایی با اشتغال بیش از ۵۰۰ نفر سفالگر، نقاش روی سفال، سرامیک کار در انتظار ثبت ملی روستا به عنوان روستای ملی سفال است.

گناباد با دارا بودن ۱۸۱ اثر در فهرست آثار ملی ایران و دارا بودن هنرهای اصیل صنایع دستی و جاذبه‌های متعدد گردشگری در فاصله ۲۷۷ کیلومتری از مشهد مقدس است.

image_printچاپ مطلب

Views: 4