در نشست «بررسی نقش کتابخانه‌های عمومی بر توانمندسازی نابینایان» مطرح شد؛ارائه اطلاعات، آموزش، مهارت افزایی و ارائه خدمت به قشر‌های مختلف جامعه از عمده‌ترین فعالیت کتابخانه‌های عمومی در نسل جدید خود هستند
در نشست «بررسی نقش کتابخانه‌های عمومی بر توانمندسازی نابینایان» مطرح شد؛ارائه اطلاعات، آموزش، مهارت افزایی و ارائه خدمت به قشر‌های مختلف جامعه از عمده‌ترین فعالیت کتابخانه‌های عمومی در نسل جدید خود هستند

نشست «بررسی نقش کتابخانه‌های عمومی بر توانمندسازی نابینایان» با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی و معاون توانبخشی بهزیستی خراسان رضوی به همت کتابخانه عمومی دکتر شریعتی شهرستان مشهد برگزار شد.

به گزارش اخترشرق؛ نشست «بررسی نقش کتابخانه‌های عمومی بر توانمندسازی نابینایان» با حضور حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی؛ حمیدرضا علیزاده رضایی، معاون توانبخشی بهزیستی خراسان رضوی و مرتضی نیکزاد، رئیس مؤسس فرهنگی قرآنی روشندلان و چاپخانه بریل استان اصفهان به همت کتابخانه عمومی دکتر شریعتی شهرستان مشهد برگزار شد.

در ابتدا حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی با اشاره به کارکرد نسل جدید کتابخانه‌های عمومی گفت: امروزه کتابخانه‌ها به عنوان قرارگاه‌های فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی در حوزه گفتگو محوری، تعامل و توامند‌سازی اقشار مختلف جامعه معرفی می‌شوند.
وی از جمله فعالیت‌های کتابخانه‌های عمومی در نسل جدید خود را توجه به افراد با نیاز‌های خاص عنوان کرد و افزود: مایه مسرت است که اعلام کنم امروز علاوه بر قشر نابینا، ناشنوایان و معلولین جسمی و حرکتی نیز می‌توانند از خدمات کتابخانه‌های عمومی استفاده کنند و این افتخاری برای ما است تا برای این مخاطبین وفادار نقش تسهلیگر را ایفا کنیم.
سبزیان فعالیت کتابخانه‌ها را به چهار دسته تقسیم کرد و گفت: ارائه اطلاعات، آموزش، مهارت افزایی و ارائه خدمت به قشر‌های مختلف جامعه از عمده‌ترین فعالیت کتابخانه‌های عمومی در نسل جدید خود هستند. ارائه اطلاعات امروز به صورت سنتی و مدرن در کتابخانه‌ها در حال انجام است. آموزش و مهارت افزایی نیز در قالب برگزاری کلاس‌های آموزشی در کنار خدمات سنتی کتابخانه‌ها برگزار می‌شود. ارائه خدمت به قشر‌های مختلف را نیز همچون ایجاد بخش کودک، نابینایان و کم شنوا وناشنوا در کتابخانه‌ها نیز انجام می‌شود.
وی یادآور شد: در استان خراسان رضوی نیز بخش نابینایان در چند کتابخانه عمومی شهرستان‌های سبزوار، نیشابور، کاشمر و مشهد(کتابخانه مرکزی امام خمینی(قدس‌سره) و دکتر شریعتی) فعال و در حال ارائه خدمات به این قشر عزیز هستند.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی تأکید کرد: تلاش ما بر این است تا با استفاده از ظرفیت کتابخانه‌ها به عنوان مکان سوم و دانشگاه‌های مردمی به بسیاری از نیاز‌های فکری، اطلاعاتی و دانشی جامعه مخاطب پاسخ داده شود.
وی با بیان اینکه ارتباط بین بخش نابینایان کتابخانه‌های عمومی استان فراسازمانی و در سطح ملی است، اظهار کرد: مجموعه کتابخانه‌های عمومی و اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان در خصوص برگزاری برنامه‌ها و فعالیت‌های فرهنگی مشترک با جامعه نابینایان آمادگی کامل دارد.

در ادامه حمیدرضا علیزاده رضایی، معاون توانبخشی بهزیستی خراسان رضوی ضمن تقدیر از ارائه خدمات به قشر نابینا و کم بینا در کتابخانه‌های عمومی گفت: در حدود ۱۴۰ هزار پرونده افراد دارای معلولیت در استان تشکیل شده است، که تعداد ۱۹هزار از این افراد نابینایان و کم بینایان هستند.
وی در خصوص بررسی وضعیت معلولین در جامعه از سوی سازمان بهزیستی، اظهار کرد: مرحله پیشگیری در سن ۳ تا ۶ سالگی و در سه سطح انجام می‌شود، هدف غایی ما در این مرحله در حد امکان بازگشت بینایی و در مرحله بعد بررسی سطح معلولیت و ارائه خدمات و تسهیلات مناسب به این عزیزان است.
علیزاده اظهار کرد: در حوزه توانمندبخشی افراد دارای معلولیت خاصه نابینایان، متأسفانه در حوزه فرهنگ کتاب و کتابخوانی پیشرفت قابل ملاحظه‌ای را نداشته‌ایم؛ لذا نقش حمایتگر کتابخانه‌ها در این حوزه بیش از پیش نمایان می‌شود.
وی با بیان اینکه بیشتر افراد تحصیلکرده در افراد معلول را نابینایان و کم نابینایان تشکیل می‌دهند، افزود: در سال گذشته چندین تفاهم نامه در راستای ارائه خدمات به این اقشار امضا شده است و مایه مسرت است که کتابخانه‌های عمومی نیز عضویت رایگان نابینان و کم نابینایان را در این مراکز فرهنگی و علمی شاهد هستیم.

در پایان نیز مرتضی نیکزاد، رئیس مؤسس فرهنگی قرآنی روشندلان و چاپخانه بریل استان اصفهان گفت: افراد نابینا و کم بینا برای افزایش و به روز‌رسانی اطلاعات خود در گروه‎‌های سنی مختلف نیازمند بسترسازی مناسب هستند.
وی با اشاره به نقش مهم کتابخانه‌های عمومی در امر دانش افزایی قشر روشندل، افزود: استان خراسان رضوی از جمله استان‌های پیشرو در حوزه توانمندسازی عزیزان روشندل بوده است. در زمان حاضر که دشمنان با تهاجم فرهنگی در پی نابودی هویت اسلامی و ایرانی هستند، یکی از رسالت‌های کتابخانه‌های عمومی بدون شک مقابله با این تهاجم فرهنگی به واسطه ارائه خدمات کتابخانه‌ای مناسب است.
نیکزاد با‌ییان اینکه ۱۰ استان در کتابخانه‌های عمومی مجهز به چاپگر بریل هستند، اظهار کرد: همچنین ۳۵ مرکز نابینایان اعم از بهزیستی، مدارس و تشکل‌های مردمی در سطح کشور از جمله استان خراسان رضوی نیز مجهز به چاپگر‌های بریل ایرانی هستند.
وی بر حفظ و ترویج خط بریل در کنار تولید و ترویج کتاب‌های صوتی تأکید کرد.

image_printچاپ مطلب

Views: 0