تیرماه موسم برداشت مزارع آنیسون در شهرستان داورزن
تیرماه موسم برداشت مزارع آنیسون در شهرستان داورزن

مسئول ترویج و آموزش‌های کشاورزی جهاد کشاورزی داورزن گفت: تناسب اقلیمی بسیار مساعد و مناسب شهرستان داورزن و البته تجربه‌های بسیار ارزشمند و موفق کشاورزان درکشت و تولید گیاهان دارویی که حاصل عمری تلاش در عرصه به ثمر رساندن این گیاهان است، شهرستان داورزن را به‌عنوان قطب گیاهان دارویی شاخص و مشخص نموده است که کشت بیش از ۱۷ رقم گیاه دارویی با طبع‌های مختلف در این شهرستان کویری، خود، نمودی از همراهی انسان و طبیعت است.

به گزارش اختر شرق؛ مهری محمدی خواه مسئول ترویج و آموزش‌های کشاورزی جهاد کشاورزی داورزن دراین‌باره عنوان کرد: گیاه شیرین بادیان یا آنیسون با سطح زیر کشت ۱۱۲۰ هکتاری در سطح شهرستان جزو نوادر گیاهان دارویی است که از خاک پاک کویر و به هنر دستان توانمند کشاورزان داورزنی با کمیت و کیفیت مطلوب خواهان بازار درکل منطقه و حتی در سطح کشور و نیز کشورهای همسایه خریدار خود را یافته است. شیرین بادیان گیاهی است که فصل زراعی آن در شهرستان داورزن از شهریورماه با اماده‌سازی زمین آغاز می‌گردد.

وی ادامه داد: بذر این گیاه شفابخش در نیمه آبان ماه به دامان خاک می‌نشیند و با اولین جونه زنی‌ها در اواخر آبان تا نیمه آذر این گنجینه الهی سر از خاک برمیاورد تا که با همراهی و هم‌نشینی کشاورزی که همپای آن عمر می‌گذراند در موسم تموز آماده فراهم آمدن خرمنی ازگل‌های سپیدی شود که مزرعه را سپیدپوش کرده است و عطر شیرین بادیان را در فضا پراکنده است. تولید این محصول با میانگین بیش از یک هزار و ۱۰۰ کیلو دانه در هکتار بالغ‌بر ۱۳۴ تن است که البته مصرف ریشه شیرین بادیان، گل و ساقه را نیز نباید ازنظر دور کرد.

محمدی خواه از خواص دارویی این گیاه پرطرفدار در طب سنتی، خاطرنشان کرد: به‌طور خلاصه فواید سلامتی شیرین‌بیان را می‌توان این‌چنین بیان نمود؛ شامل تسکین آفت دهان، اختلالات معده، بیماری تنفسی، سندروم پیش از قاعدگی، زخم معده و مشکلات یائسگی است. شیرین‌بیان در مبارزه با انواع مختلف عفونت مانند تب‌خال، HIV، هپاتیت و زونا نیز مفید است. به‌ شیرین‌بیان در درمان رماتیسم مفاصل، دیابت، سرطان، سندروم خستگی مزمن، بیماری سل، اختلالات عصبی، مشکلات باروری زنان و چاقی مؤثر است و به پایین نگه‌داشتن سطح کلسترول خون نیز کمک می‌کند. عصاره شیرین‌بیان حاوی فیتواستروژن است که در سم‌زدایی و سلامت پوست و مو، سلامت دندان‌ها و سیستم ایمنی بدن مؤثر هستند. به‌علاوه شیرین‌بیان به درمان افسردگی نیز کمک می‌کند.

image_printچاپ مطلب

بازدیدها: 87