برگزاری همایش مشاوران امور خانواده روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در مشهد
برگزاری همایش مشاوران امور خانواده روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در مشهد

در همایش سراسری مشاوران امور زنان و خانواده روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در مشهد راهکار‌های جوان سازی جمعیت مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش اختر شرق؛

دکتر رزاقی، مشاور امور بانوان دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این نشست گفت: تمام تمهیداتی که در حوزه کنترل جمعیت انجام شده را می‌توان با رویکرد جوانی جمعیت دنبال کرد و مراکز آموزش حین ازدواج یکی از مکان‌های مناسب برای ترویج این فرهنگ است.
با حضور ۶۰ نفر از مشاوران امور زنان و خانواده روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در مشهد، قانون جوانی جمعیت و برنامه انطباق در حوزه خدمت رسانی به بیماران مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
زینالو مشاور عالی بانوان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم در این اجلاس گفت: گزاره‌هایی مانند ممانعت از تک فرزندی و کرامت جایگاه مادر به عنوان زن موفق در نهاد خانواده باید در جامعه نهادینه شود.
او گفت: در قانون مواردی مرتبط با فرزند آوری وجود دارد که می‌توان با بهره گیری از آن فرهنگ جوانی جمعیت را نهادینه کرد، ماده ۴۱، ۴۲ و ۴۳ قانون نیز در خصوص حمایت‌های مالی بیمه برای درمان ناباروری است که باید این موضوع بررسی شود.
مشاور عالی بانوان وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: ۵۰ هزار مراقب سلامت و بهورز می‌توانند در این عرصه با آموزش بانوان سالم برای فرزند آوری موثر واقع شوند.
زینالو گفت: در حوزه انطباق خدمات درمانی به بیماران نیز باید کمیته‌هایی برای اجرایی کردن این قانون و حفظ حقوق بیمار در دانشگاه‌ها تشکیل شود.

این نشست طی روزهای ۱۷ و ۱۸ اردیبهشت ماه با حضور خانم دکتر خزعلی معاون امور بانوان ریاست جمهوری در مجتمع شهدای سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حال برگزاری است.

مشاور عالی بانوان وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی در این نشست اظهار کرد: تمام تمهیداتی که در حوزه‌ کنترل جمعیت انجام‌ شده‌ را می‌توان با رویکرد جوانی جمعیت دنبال کرد و مراکز آموزش حین ازدواج یکی از مکان های مناسب برای ترویج این فرهنگ است.
مونا زینالو افزود: انتظار می رود که مشاوران زنان دستگاه های اجرایی و دانشگاه های علوم پزشکی و سایر دانشگاه ها روی موضوع جوانی جمعیت و حمایت از خانواده تمرکز بیشتری داشته و کنشگر باشند تا بتوان محورهای مختلف این قانون را اجرا کرد.
وی ادامه داد: محور بعدی این همایش، بحث انطباق امور اداری و فنی موسسات پزشکی است که در دهه ۷۰ وضع و آیین نامه اجرایی آن در سال ۱۳۷۸ در وزارت بهداشت به تصویب رسید اما حلقه مفقوده در این بخش عزم و اراده لازم برای اجرایی کردن کامل این قانون است.
مشاور وزیر بهداشت در امور زنان گفت: درست است که مباحث بودجه ای یکی از موانع اصلی برای اجرایی کردن قانون انطباق به شمار می رود اما موارد زیادی وجود داشته است که بدون تامین بودجه آنچنانی در دستگاه های اجرایی فقط با اراده افراد، اهداف محقق شده است.
دکتر زینالو افزود: در قانون انطباق به حریم خصوصی بانوان و کرامت بیماران به ویژه بیماران خانم برای دریافت خدمات پزشکی در بیمارستان ها و حتی مفاد دیگر این قانون که ناظر به دانشگاه ها هم هست توجه شایانی شده است.
وی ادامه داد: از آنجا که مشاورین امور بانوان روسای دانشگاه های علوم پزشکی به صورت قانونی عضو کمیته انطباق دانشگاه ها هستند می توانند در تشکیل جلسات مربوط به این کمیته مطالبه گر و پیگیر باشند تا هر سه ماه یک بار این جلسه با حضور رئیس دانشگاه برگزار شود.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: در صورتی که پیگیری لازم از سوی مشاورین امور بانوان روسای دانشگاه های علوم پزشکی برای برگزاری جلسات کمیته انطباق انجام گیرد امید می رود که بعد از چندین سال این مطالبه به حق قانونی و شرعی و حتی انسانی تبدیل شده و حفظ کرامت بانوان در دریافت خدمات بهداشتی و درمانی احراز شود.
همایش سراسری مشاوران امور بانوان دانشگاه های علوم پزشکی در مشهد امروز آغاز شد و تا فردا هجدهم اردیبهشت ماه ادامه دارد.

image_printچاپ مطلب

بازدیدها: 99