بالغ بر ۱۸ باب سالن مطالعه خصوصی با مجوز نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در خراسان رضوی فعالیت می‌کنند
بالغ بر ۱۸ باب سالن مطالعه خصوصی با مجوز نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در خراسان رضوی فعالیت می‌کنند

اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی با صدور مجوز برای فعالیت ۱۸ باب سالن مطالعه خصوصی پیشتاز این عرصه در کشور شد.

به گزارش اخترشرق؛ حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی گفت: یکی از اهداف اصلی اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی در راستای اجرای عدالت فرهنگی و اجتماعی ارائه خدمات کتابخانه‌ای و سالنهای مطالعه به اقشار مختلف جامعه و در همه مناطق استان است. با توجه به رشد جمعیت شهرها در استانها و محدودیت احداث کتابخانه‌های عمومی د رهمه مناطق با در نظر گرفتن محدودیتهای منابع مالی دولتی، استفاده از ظرفیت سالنهای مطالعه خصوصی یکی از اتفاقات مثبت در چند سال اخیر بوده است.

وی با اشاره به درخواست مکرر مراجعین و مردم در راستای ایجاد فضاهای مطالعاتی، افزود: با توجه به حجم زیاد درخواستهای مردم در رابطه با افزایش فضاهای مطالعاتی در شهرهای مختلف استان همراه با حفظ امنیت، آرامش و اعتماد، پس از پیگیری‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در سال ۱۳۹۷ مصوب شد که سالنهای مطالعه خصوصی با کسب مجوز از نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به صورت قانونی به فعالیت خود ادامه دهند.

علی اکبر سبزیان با بیان اینکه خوشبختانه خراسان رضوی تا کنون پیشتاز فعالیت قانونی سالنهای مطالعه خصوصی در سطح کشور است، اظهار داشت: اداره کل کتابخانه‌های عمومی خرسان رضوی سعی بر آن داشته تا علاوه بر رسالت اصلی خود ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و نهادینه کردن عادت مطالعه در جامعه در راستای لبیک گویی به یکی از دغدغه‌های مقام معظم رهبری (مدظله العالی)، نیازهای دیگر مراجعین به کتابخانه‌های عمومی را اعم از معرفی کتاب، توسعه فضاهای مطالعاتی، راه اندازی کتابخانه‌های سیار و… را برطرف کند.

وی در ادامه ضمن تشکر از همکاران امور کتابخانه‌ها و همکاریهای اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان، گفت: در همین راستا پس از درخواست مجوز فعالیت از سوی سالنهای مطالعه خصوصی و بازدید کارشناسان از این سالنها در راستای رعایت قوانین ساختمانی، امنیتی، استفاده از سیستم‌های اطفاء حریق، برخورداری از امکانات اولیه، عدم سوء پیشینه افراد متقاضی، امنیت ساختمان و…، از ابتدای سال ۱۳۹۹ تا کنون بالغ بر ۱۸ باب سالن مطالعه با دریافت مجوز از سوی اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی در حال فعالیت هستند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی در خصوص تعداد درخواستهای سالنهای مطالعه برای صدور مجوز، افزود: در مجموع ۵۷ باب سالن مطالعه از سال ۱۳۹۷ متقاضی دریافت مجوز فعالیت بوده‌اند که تعداد ۱۸ باب پس از صدور مجوز در حال فعالیت هستند، ۷ باب در مرحله صدور مجوز و ۳۲ باب دیگر نیز در دست اقدام است.

گفتنی است، در مجموع ۱۹ استان کشور دارای سالن مطالعه با صدور مجوز از سوی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور می‌باشند که ۱۴ استان دارای ۱ الی ۳ سالن مطالعه، ۳ استان دارای ۷ سالن مطالعه و ۱ استان دارای ۱۴ سالن مطالعه هستند. در این میان اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی با تعداد ۱۸ سالن مطالعه صدرنشین این حوزه است.

شایان ذکر است، علاقمندان می‌توانند جهت دسترسی به آدرس کتابخانه‌های عمومی و سالنهای مطالعه استان خراسان رضوی به پرتال اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان به آدرس khrpl. ir مراجعه نمایند.

image_printچاپ مطلب

Views: 0