آغاز عملیات مرمت گنبد آجری مهرآباد نیشابور
آغاز عملیات مرمت گنبد آجری مهرآباد نیشابور

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی نیشابور از آغاز عملیات مرمتی اثر تاریخی گنبد آجری مهرآباد نیشابور خبر داد.

به گزارش اختر شرق؛ کمال خانی با اعلام این خبر گفت: گنبدآجری مهرآباد یا شهمیر بنایی با کالبد هشت ضلعی در محدوده جنوب غربی شهرستان است که در چهار ضلع آن مدخل ورودی تعبیه شده و فضای درون آن به‌صورت چلیپایی است.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیشابور افزود: پوشش سقف بنا دارای گنبدی رفیع است که با آجر چینی رگچین با چیدمانی منظم که حول مرکز گنبد تنیده و یک پوسته منسجم را شکل داده است.

او تصریح کرد: ارتباط بین گنبد بنا و دیوارهای آن به واسطه گوشه سازی‌های زیبا و بی‌نظیر از جمله طاس ونیم طاس، فیلپوش و اسکنج احاطه شده است، این گوشه سازی‌ها که شروع حیات آن از دوره اشکانیان یا همان پارت‌هاست در دوره اسلامی و از قرن پنجم به اوج ظرافت خود رسیده است که بنای شهمیر نیز از این هنر بی‌نصیب نمانده است.

خانی گفت: این بنای تاریخی و باشکوه در شهری که در اعصار مختلف فرمانروایان متعددی را بر خود دیده و بارها بلایای طبیعی را پشت سر گذاشته و شکاف‌هایی بر بدنه‌اش وارد شده، همچنان استوار و پابرجاست و در محدوده جنوب غربی این شهر کهن چشم به راه نگرش محققان، پژوهشگران، گردشگران و دوستداران هنر و فرهنگ این ابرشهر پرآوازه است.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی نیشابور تصریح کرد: بخش دیگر این اثر را سردابه‌ای شکل داده که در قسمت زیرین بنا قرارگرفته که همانند دیگر سردابه‌های آن دوران به شکل فضایی با پوشش طاق مانند که دسترسی به آن از طریق پلکان‌هایی که در مجاورت درب ورودی ضلع شمال داخل بنا، میسر می‌شود.

این اثر تاریخی به شماره ۱۵۴۹ در سال ۱۳۵۶ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

image_printچاپ مطلب

Views: 0