۱۳ اثر تاریخی رشتخوار در انتظار ثبت ملی
۱۳ اثر تاریخی رشتخوار در انتظار ثبت ملی

مدیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان رشتخوار از تهیه پرونده ۱۳ اثر تاریخی شهرستان جهت ثبت در فهرست آثار ملی خبر داد.

کاظم کامیاب در این باره به خبرنگار اختر شرق گفت: فرایند ثبت ۱۰ اثر تاریخی شهرستان انجام و توسط اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی برای وزارتخانه ارسال شده است.

 وی افزود: رشتخوار از حیث پیشینه و قدمت آثار تاریخی و تنوع آنها جایگاه بسیار خوبی دارد به طوری که در استان به لحاظ وجود آثار تاریخی جزء شهرستان های با بیشترین آثار تاریخی محسوب می شود. 

کامیاب جزئیات مجموعه آثاری که پرونده آنها تهیه و برای اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی ارسال شده است را تشریح کرد و ابراز داشت از این تعداد پرونده هفت اثر مربوط به محوطه های تاریخی، سه اثر مربوط به بناهای تاریخی از جمله یک حمام تاریخی، یک خانه تاریخی و یک آب انبار و دو اثر ناملموس(معنوی) شامل بازی بومی کلاه نمدی کریم آباد و پخت نان کاجیره و یک اثر طبیعی شامل درختان سرو امامزاده میر قوام الدین نوق است.

مدیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی رشتخوار تصریح کرد: از جمله آثار شهرستان جهت ثبت در فهرست میراث طبیعی درختان سرو امامزاده میر قوام الدین است که در سال گذشته پرونده آن انجام شده است و در سال جاری نیز پرونده آبگرم پیریاهو و آبشار علی آباد دامن جهت ثبت در فهرست میراث طبیعی تهیه و ارسال می گردد.

وی افزود: امسال دو اثر ناملموس شهرستان از جمله بازی بومی کلاه نمدی کریم آباد و پخت نان کاجیره جهت ثبت در فهرست آثار ناملموس (معنوی) به اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی ارسال شده است. و برنامه ریزی لازم جهت ثبت دو اثر ناملموس دیگر شهرستان شامل نخل گردانی در جنگل و مراسم زعفرجنی در رشتخوار در حال تهیه جهت ارسال به اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان است 

کامیاب با اشاره به روند ثبت آثار تاریخی شهرستان نیز گفت : تاکنون ۲۱ اثر تاریخی شهرستان در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است که مسجد جامع رشتخوار، محوطه تاریخی جیزد و خانه تاریخی قرائی از جمله مهمترین آثار ثبت شده هستند. 

وی در پایان گفت: از ۱۳ پرونده ای که تهیه شده ۷ مورد مربوط به بخش مرکزی و شش مورد دیگر مربوط به بخش جنگل شهرستان رشتخوار است.
خبرنگار: حسین خاکشور

image_printچاپ مطلب

Views: 0