۷۰۰ چاه غیر مجاز در خراسان رضوی مسدود شد
۷۰۰ چاه غیر مجاز در خراسان رضوی مسدود شد

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی گفت: سهمیه امسال این نهاد برای انسداد چاه های غیر مجاز دو هزار و ۲۰۰ حلقه چاه مشخص شده که از ابتدای امسال تاکنون ۷۰۰ چاه غیر مجاز در استان مسدود شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی گفت: سهمیه امسال این نهاد برای انسداد چاه های غیر مجاز دو هزار و ۲۰۰ حلقه چاه مشخص شده که از ابتدای امسال تاکنون ۷۰۰ چاه غیر مجاز در استان مسدود شده است.

به گزارش اختر شرق؛ سید ابراهیم علوی در نشست شورای حفاظت آب شهرستان سبزوار اظهار کرد: هفت هزار و ۲۰۰ چاه غیر مجاز آب کشاورزی در خراسان رضوی شناسایی شده است.

وی افزود: سهمیه امسال امور آب منطقه ای استان برای انسداد چاه های غیر مجاز دو هزار و ۲۰۰ حلقه چاه مشخص شده که از ابتدای امسال تاکنون ۷۰۰ چاه غیر مجاز مسدود شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با بیان اینکه پایداری منابع آب در معرض تهدید است، افزود: برنامه طرح نجات آب و همیاران در استان تصویب شده و در اجرای این طرح در سال یک و دودهم میلیارد مترمکعب اضافه از سقف آب برداشت می شود که این موضوع سبب کاهش آبهای زیر زمینی، قنات و چاه ها و نشست زمین را در پی دارد.

علوی ادامه داد: شرکت آب منطقه ای استان ۵۹۸ میلیون متر مکعب قرار است که از اضافه برداشت چاه های کشاورزی کم کند که این موضوع مورد موافقت کشاورزان و تشکل های کشاورزی قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: از این میزان کاهش آب ۱۸۰ میلیون متر مکعب از طریق هفت هزار و ۲۰۰ چاه غیر مجاز برداشت می شود که باید کم شود.

وی خاطر نشان کرد: بر اساس مطالعات انجام شده، کسری آب در خراسان رضوی در افق سال ۱۴۲۰ افزون بر شش هزار و ۲۰۰ لیتر در ثانیه خواهد بود.

علوی با بیان اینکه حجم تولید سالانه آب در این استان شش میلیون و ۴۰۰ هزار نفری به میزان ۱۴۰ میلیون مترمکعب و میزان مصرف آن ۱۱۰ میلیون مترمکعب است؛ اظهار داشت: شش هزار و ۸۶۸ رشته قنات با آبدهی ۵۶۵ میلیون مترمکعب در این استان وجود دارد.

معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان سبزوار نیز در این نشست گفت: به سبب استفاده بی رویه از آبهای زیرزمینی هم اکنون بیلان آب دشت سبزوار منفی است اما با گسترش اجرای طرح‌های آبیاری نوین، بیلان آب‌های زیرزمینی در این شهرستان مثبت می شود.

احمد برادران با بیان اینکه طرحهای آبیاری کم فشار و تحت فشار امسال در سه هزار و ۵۰۰ هکتار از کشتزارهای سبزوار با هزینه ۲۷۰ میلیارد ریال اجرا شد، افزود: همچنین جهت استفاده بهینه منابع آبی، سطح زیرگشت گلخانه ها در این شهرستان از  ۲۰ هزار مترمربع سال ۱۳۹۳ هم اینک به ۱۲۰ هزار مترمربع افزایش یافته است. 

نماینده مردم سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب، روداب، داورزن و ششتمد در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: با توجه به بارشهای فصلی باران و بروز سیلابها،  مطالعات ساخت «سدهای معیشتی» با هدف ذخیره منابع آبی برای قناتها و چاههای آب کشاورزی صورت گرفته است. دخیره منابع آب در «سدهای معیشتی» کاهش خسارت سیل را در پی دارد و کشاورزان نیز از آن استفاده می کنند.

رمضانعلی سبحانی فر افزود: «سدهای معیشتی» در روستاهای «صدخرو و مهر» شهرستان داورزن، روستاهای «شهرستانک و کهنه» شهرستان جغتای، روستای «دهنه شور» در شهرستان خوشاب و نیز بخش روداب شهرستان سبزوار با پایان طرح مطالعاتی آن ساخته می شوند. 

وی محل تامین منابع مالی مورد نیاز برای ساخت سدهای معیشتی را اعتبارات صندوق توسعه ملی و تنش آبی اعلام کرد.

image_printچاپ مطلب

Visits: 6