۴۰ هکتاری زیر کشت محصول ذرت علوفه‌ای در رشتخوار قرار گرفت
۴۰ هکتاری زیر کشت محصول ذرت علوفه‌ای در رشتخوار قرار گرفت

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رشتخوار گفت: با توجه به دغدقه و نیاز دامداران منطقه به برنامه ریزی جهاد کشاورزی این شهرستان در راستای تامین علوفه دام در این شهرستان و شرایط پیش آمده خشکسالی و کمبود خوراک دام و نیاز مبرم دامداران در منطقه به خوراک مقدار ۴۰ هکتار از اراضی کشاورزی رشتخوار به کشت محصول ذرت علوفه‌ای اختصاص یافت.

به گزارش اختر شرق؛ محمود اعظمی در این باره عنوان کرد: ذرت علوفه‌ای یک گیاه فصل گرم است، این گیاه تحمل یخبندان را ندارد و بین ۱۶ الی ۲۴ درجه رشد و تا دمای ۳۴ درجه را تحمل می‌کند.

اعظمی در ادامه پیش بینی عملکرد برداشت ذرت علوفه‌ای در رشتخوار را بالغ بر ۵۰ تن اعلام کرد و گفت: از سطح ۴۰ هکتاری زیر کشت محصول ذرت علوفه‌ای در رشتخوار، مقدار ۲۰ هکتار آن در بخش آستانه، ۲۰ هکتار در مزرعه آستان قدس رضوی و سد شهید یعقوبی با دستگاه کف کار به صورت ردیفی در تیرماه سال جاری کشت و پیش بینی می‌شود که میانگین عملکرد آن به حدود ۵۰ تن در هکتار برسد.

وی در ادامه با تاکید بر تشویق دامداران به روی آوری به کشت این محصول خاطرنشان کرد: عدم تغذیه مناسب دام و یا استفاده از خوراک و علوفه‌های آلوده وبی کیفیت موجب اختلال در سیستم گوارشی دام شده و می‌تواند موجب تلف شدن آن و ضررهای هنگفتی برای دامدار شود، به همین دلیل واحد ترویج شهرستان سعی کرده است که با استفاده از شعارهای ترویجی و اطلاعیه‌های آموزشی که از طریق پیام رسان‌های داخلی منتشرمی شود، کشاورزان را تشویق به کاشت این محصول و دامداران را راغب به مصرف این علوفه نماید.

مدیر جهاد کشاورزی همچنین در ادامه در راستای طرح‌های حمایتی جهاد کشاورزی تصریح کرد: از ابتدای سال جدید تاکنون حدود هفت هزار تن انواع نهاده‌های دامی یارانه‌ای بین دامداران، مرغداران و کارخانجات خوراک دام در شهرستان توزیع گردیده که شامل ۲۲۰۰ تن جو، ۳۱۰۰ تن ذرت، ۴۷۰ تن سبوس، ۸۰۰ تن کنجاله سویا، کنجاله کلزا توزیع گردیده است.

اعظمی در پایان گفت: این نهاده‌ها توسط شرکت تعاونی تامین نیاز دامداران و با نظارت مستقیم اداره تولیدات دامی شهرستان بین بهره برداران توزیع شده است.

خبرنگار: حسین خاکشور

image_printچاپ مطلب

بازدیدها: 50