۱۶۰۰ شغل جدید در شهرک صنعتی کاویان فریمان ایجاد شده است
۱۶۰۰ شغل جدید در شهرک صنعتی کاویان فریمان ایجاد شده است

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: امسال هزار و ۶۳۰ فرصت شغلی در شهرک صنعتی کاویان شهرستان فریمان با بهره‌برداری از ۲۸ واحد صنعتی ایجاد شده است.

به گزارش اختر شرق؛ علی رسولیان در حاشیه بازدید از یک کارخانه تولید نورد، تیرآهن و لوله‌های فولادی اظهار کرد: تقریباً سرمایه‌گذاری صنعتی طی هشت ماهه امسال در شهرک کاویان نسبت به مدت مشابه سال گذشته هشت برابر شده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی عنوان کرد: در حال حاضر بیش از هشت هزار نفر در سه شهرک صنعتی فریمان، کاویان و مهتاب این شهرستان در ۱۶۶ واحد مشغول کار هستند که کارخانه تولید نورد (واحد گروه صنعتی فولاد صبح پارسیان) در شهرک صنعتی کاویان از مجموعه واحدهای مطرح استان با ۲ خط تولید شامل ساخت لوله‌های فولادی و پوشش داخلی و خارجی این لوله‌ها و خط تولید نورد و انواع تیرآهن است.

وی بیان کرد: میزان سرمایه‌گذاری این کارخانه ۱۱ هزار میلیارد ریال و ظرفیت تولید آن ۲۵ هزار تن در ماه است که به دلیل کمبود ماده اولیه شمش برای خط تولید نورد این کارخانه، ظرفیت تولید آن به ۱۰ هزار تن از لوله‌های فولادی رسیده است.

رسولیان گفت: طبق مصوبه دولت باید واحدهای فولادی، ۶۰ درصد از شمش تولیدی خود را در بورس عرضه کنند تا به مصرف واحدهای تولید نورد مانند کارخانه مزبور برسد اما میزان شمشی که از طریق شرکت فولاد خوزستان به عنوان تأمین کننده شمش این واحد در بورس عرضه می‌شود از یک طرف به میزان کافی در اختیار این واحد قرار نمی‌گیرد و از سوی دیگر حمل آن از خوزستان تا خراسان رضوی هزینه بالایی دارد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی قول مساعدت داد تا مشکل این واحد در کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید خراسان رضوی مطرح و برای تامین شمش آن از طریق شرکت فولاد این استان چاره اندیشی شود.

در این بازدید پیشنهاد شد همان طور که شرکت فولاد خوزستان تا تامین نیاز کامل واحدهای نورد آن استان به شمش، به استان دیگری شمش اختصاص نمی‌دهد شرکت فولاد خراسان نیز تأمین شمش مورد نیاز کارخانه‌های نورد استان خراسان رضوی را در اولویت قرار دهد.

کارخانه فولاد صبح پارسیان در شهرک صنعتی کاویان در زمینی به وسعت ۳۱ هکتار ایجاد شده است. تولید این کارخانه برای چند سال متوقف بود که در سال ۱۳۹۵ توسط بانک پارسیان خریداری و دوباره با عنوان «صبح پارسیان» فعال شده است.

این کارخانه قادر به تولید تیرآهن ۱۴ تا ۲۰ است اما خراسان رضوی بیشترین مصرف تیرآهن ۱۴ در کل کشور را دارد و این موضوع باعث تمرکز این کارخانه بر تولید تیرآهن ۱۴ شده است.

هم اینک کارخانه مزبور با یک خط تولید لوله‌های فولادی و ۲۰۰ نفر اشتغال در حال فعالیت است و در صورتی که خط دوم تولید این کارخانه (تولید نورد) فعال شود اشتغالزایی در آن به ۵۰۰ نفر می‌رسد.

image_printچاپ مطلب

Views: 0