۱۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات خرید زعفران به بانک‌های خراسان رضوی ابلاغ شد
۱۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات خرید زعفران به بانک‌های خراسان رضوی ابلاغ شد

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: ۱۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکی برای کمک به خرید زعفران به بانک‌های مورد نظر در استان ابلاغ شده است.

به گزارش اختر شرق؛ علی رسولیان با بیان اینکه این تسهیلات در فصل برداشت زعفران برای کمک به کشاورزان، با پیگیری نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی اختصاص یافته است، عنوان کرد: از کل این مبلغ پنج هزار میلیارد ریال از سوی بانک کشاورزی، دو هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال توسط بانک توسعه صادرات و دو هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال توسط بانک ملت با سود ۱۵ درصد و دوره بازپرداخت یکساله پرداخت می‌شود.

معاون استاندار خراسان رضوی با بیان این مطلب که این تسهیلات از طریق ثبت نام افراد در سامانه تسهیلات اعتباری «سیتا» وزارت جهاد کشاورزی و در قبال ارایه اسناد تضمینی به کسانی که به رونق بازار زعفران کمک کرده و بر قیمت آن تاثیر بگذارند، پرداخت می‌شود، اظهار کرد: در تلاش هستیم با پیگیری از طریق استانداری خراسان رضوی و نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی، مجوز خرید توافقی زعفران در استان را از تهران بگیریم، همچنین با برخی از صادرکنندگان ایرانی و خارجی مذاکره کردیم که نسبت به توسعه صادرات و تسهیل فرآیند آن اقدامات لازم را انجام دهند.

رسولیان عنوان کرد: برای رفع مشکلات صادرکنندگان در خصوص برگشت ارز حاصل از صادرات زعفران به متولیان امر در تهران پیشنهاد کردیم که در ازای برگشت ارز حاصل از صادرات زعفران از طریق تهاتر کالاهای اساسی را وارد کشور کنند.

لازم به ذکر است؛ هم‌اکنون سطح زیرکشت محصول زعفران در کشور ۱۲۰ هزار هکتار است که ۹۲ هزار هکتار آن در خراسان رضوی قرار دارد و ۱۳۰ هزار خانوار بهره‌بردار در این زمینه فعالیت می‌کنند که ۱۰۹ هزار خانوار از این تعداد دارنده کمتر از یک هکتار سطح زیرکشت زعفران هستند.

image_printچاپ مطلب

بازدیدها: 1