یش از ۷۰۰ هکتار عملیات بیابان‌زدایی در شهرستان خواف
یش از ۷۰۰ هکتار عملیات بیابان‌زدایی در شهرستان خواف

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان خواف گفت: از ابتدای سال جاری بیش از ۷۰۰ هکتار عملیات بیابان‌زدایی در شهرستان خواف اجرا گردیده است.

به گزارش اختر شرق؛ مهدی کریمی افین، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان خواف با بیان این خبر گفت: شهرستان خواف یکی از شهرستانهای تحت تأثیر پدیده گرد و غبار و فرسایش بادی می‌باشد. در این زمینه با اجرای فعالیت‌ها و اقدامات مقابله با بیابانزایی در شهرستان خواف سرعت گرفته و عملیاتی از قبیل: نهالکاری، بادشکن زنده و غیرزنده، مدیریت هرزآب و کنترل رواناب‌ها، آبیاری و مراقبت سنواتی، جمع آوری بذر، تولید نهال، مدیریت جنگل‌های دست کاشت صورت گرفته و فعالیت‌های مطالعاتی از جمله تهیه طرح ترسیب کربن در حال اجرا است.

وی افزود: با اجرای این پروژه‌ها و تامین اعتبارات، امیدواری در روستاهای بیابانی خواف ایجاد گردیده و به لطف خداوند، مردم حلاوت اجرای پروژه‌ها و معنی واقعی تحقق شعار «منابع طبیعی با مردم برای مردم» را حس نموده اند.

کریمی با تاکید بر تهیه طرح حفاظت مشارکتی تاغزارهای دوکوهه شهرستان برای اولین بار در استان خراسان رضوی و کشور و ارائه الگوی حفاظت مشارکتی با استفاده از جوامع محلی جزو اقدامات این اداره در سال ۱۴۰۱ می‌باشد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری خواف خاطرنشان کرد: در حوزه مراتع شهرستان نیز با ورود به موضوع اختلافات مرتعی و همکاری کارشناسان مرتبط و نیروهای انتظامی، اختلاف مرتعی در دو نقطه مهم شهرستان (فیمابین اهالی و دامداران مراتع کالشور- بنیاباد و باغ بخشی-مهاباد) که از سالیان متوالی گذشته، بار سنگینی بر دوش مردم بود، حل و فصل گردید و امروزه شاهد آرامش دامداران در شهرستان می‌باشیم.

وی ادامه داد: در حوزه جنگل‌کاری و جنگل‌داری، نظارت بر طرح‌های احاله مدیریت شده و پیگیری امور از جمله می‌توان به طرح الگویی کمربند سبز سنگان (پارک سنگان)، پارک جنگلی بهار، پارک جنگلی نشتیفان و… اشاره کرد.

کریمی بیان نشان کرد: در بحث ممیزی اراضی و استعدادیابی شامل: کاداستر اراضی ملی، واگذاری و تخصیص اراضی ملی و دولتی، پاسخگویی به استعلامات و… در حال انجام است و فعالیت‌هایی از قبیل پاسخگویی به استعلامات وارده در حداکثر دو هفته در اکثر مواقع با مدت زمان کمتر از یک هفته انجام می‌گردد که رضایت ارباب رجوع را به همراه داشته است ضمنا در خصوص کاداستر اراضی منابع طبیعی شهرستان پیش بینی کرد با توجه به همکاری مناسب اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان سند تک برگ کل اراضی ملی و دولتی صادرشد

رئیس اداره منابع طبیعی وآبخیزداری شهرستان خواف گفت: در بخش حفاظت و حمایت، نظارت بر فعالیت‌های معدنی در چهارچوب مقررات موضوعه، اجرای عملیات بوته کاری در مناطق تخریب شده ناشی از اجرای فعالیت‌های معدنی، اجرای عملیات آماده‌سازی بستر کاشت در سطح ۲۹۶ هکتار سطوح معدنی، برای اولین بار در شهرستان خواف جزو شاخص‌ترین پروژه‌های اجرایی این اداره در سال ۱۴۰۱ است.

وی در پایان به نقش فعال شرکت تعاونی فراگیر تخصصی منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان اشاره کرد و گفت: انعقاد قرارداد در بستر سامانه ستاد با شرکت مذکور و دخیل نمودن اعضا و سرمایه گذاران آن شرکت در اجرای پروژه‌های حوزه منابع طبیعی بوده به طوری که شرکت مذکور، طرح احاله مدیریت ایستگاه تولید نهال و بذر بیاس آباد شهرستان را نیز تهیه نموده و ایستگاه مذکور نیز احاله مدیریت خواهد شد.

image_printچاپ مطلب

Views: 0