گزارش اختر شرق از مناظره جواد آرین منش و قاسم غفوری
گزارش اختر شرق از مناظره جواد آرین منش و قاسم غفوری

حزب اراده‌ی ملت ایران در سلسله جلسات یکشنبه‌های اندیشه‌، میزبان دکتر جواد آرین‌منش، رئیس مجمع ادوار نمایندگان مجلس شورای اسلامی استان و قاسم غفوری، دبیر حزب پیشرو‌ی اصلاحات استان خراسان رضوی بود.

به گزارش اختر شرق؛ این جلسه‌ی مناظره، با موضوع نقش احزاب و تحقق دموکراسی، در ساختمان جلسات این حزب، واقع در خیابان سناباد برگزار شد.

این سلسله جلسات، از نیمه‌ی دوم امسال به‌صورت دوسویه، بین نحله‌ها و جناح‌های فکری و سیاسی کشور برگزارشده است و سعی شده بر روی مسائل بنیادی‌تر تا مسائل اجرایی و روز تمرکز کند.

به‌رسم مهمان‌نوازی، جلسه با سخنان دکتر جواد آرین منش آغاز شد.

ایشان ضمن تبریک سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، با اشاره به انقلاب چهل‌ویک سال پیش کشور، بیان کرد: این انقلاب بزرگ‌ترین حادثه‌ی ربع آخر قرن بیستم تلقی می‌شد و رویدادی بود که نظام دوقطبی جهان را برهم زد.

وی ادامه داد: به اعتقاد من، از مهم‌ترین دستاوردهای انقلاب، دستیابی به استقلال سیاسی است؛ اگرچه ما در مسیر دموکراسی ایراداتی داریم، اما در این زمینه که کشورمان را خودمان و بدون دخالت خارجی‌ها اداره می‌کنیم، تردیدی وجود ندارد.

آریان منش ابراز کرد: ما گروه در استقلال سیاسی موفق بوده‌ایم اما در حوزه‌ی اقتصادی و فرهنگی، کاستی‌هایی بسیار جدی داریم، مخصوصاً در حوزه‌ی اقتصادی و عدم توانایی در فقرزدایی، پیشگیری از فساد و کاهش فاصله طبقاتی.

وی تصریح کرد: بخشی از دلایل این مشکلات، برمی‌گردد به قدرت‌هایی که در مقابل ما قرار دارند و بخشی هم از ضعف‌ها، ناکارآمدی‌ها و ناتوانایی‌های جریان‌های داخل کشور و فقدان احزاب سیاسی و توانمند است که نتوانسته پشتوانه قوی‌ای برای حاکمیت ایجاد کند.

در ادامه‌ی جلسه، قاسم غفوری دبیر حزب پیشرو‌ی اصلاحات استان خراسان رضوی گفت: تاریخ نشان می‌دهد انسان در طول مسیر زندگی خود به سمت کمال حرکت می‌کند و ما معتقدیم کل هستی روبه کمال حرکت می‌کند. انسان بامطالعه تاریخ و با ارزیابی عملکرد خود گام‌های روبه‌جلو برمی‌دارد.

وی ادامه داد: ‏جامعه باید خود را ارزیابی کند و بعد به جلو گام بردارد و اگر بخواهیم در عرصه‌ی اجتماعی و سیاسی نیز به تعالی برسیم، باید رفتار و عملکرد خودمان را ارزیابی کنیم.

قاسم غفوری در رابطه با نقش احزاب، بیان کرد: احزاب به‌عنوان پل ارتباطی بین مردم و حکومت، مانند غضروف بین دو استخوان، مانع از اصطکاک و سایش میان مردم و حکومت می‌شوند و این کارکرد اصلی احزاب است؛ یعنی احزاب ازیک‌طرف مطالبات مردم را جمع‌آوری، اولویت‌بندی و یک‌کاسه کرده و سپس آن را به حاکمیت اعلام می‌کنند و از طرف دیگر موانع و مشکلات حاکمیت را به افکار عمومی توضیح داده و توجیه می‌کند.

دبیر حزب پیشرو اصلاحات استان خراسان رضوی گفت: ما پیوسته در تاریخ معاصر نظام سیاسی عوض کرده‌ایم، اما محصول خاصی برداشت نکردیم؛ اگر بخواهیم این چهارچوب را حفظ کنیم و با همین چهارچوب ادامه دهیم، باید نگاه‌ها را تلطیف کرده و قوانین را با توجه به شرایط روز اصلاح کنیم.

وی افزود: قانونی که در مجلس چهارم به تصویب رسید متناسب با شرایط آن روز بود و دلیل نمی‌شود که این قانون به همین شکل استمرار یابد و اجرا شود. نظامی می‌تواند تداوم داشته باشد، روبه‌جلو حرکت کند و مردم را به تعالی برساند که خود را با شرایط روز مطابقت دهد.

غفوری بابیان اینکه جریان اصلاحات، جریان مظلومی در حوزه‌ی سیاسی است، اظهار کرد: من با سخنان دکتر در باب لزوم نهاد‌های نظارتی موافقم اما در کشور ما این فیلترینگ، هم متعدد است و هم سلیقه‌ای.

‏وی در رابطه با حل مشکلات مطرح‌شده بیان کرد: برای حل این مشکلات که اکثراً ریشه‌‌های تاریخی و فرهنگی دارند، نیاز به همت احزاب داریم.

دبیر حزب پیشرو اصلاحات استان خراسان رضوی در پایان سخنان خود گفت: اساس و بنیاد اصلاحات بر کار فرهنگی است نه صرفاً کسب قدرت، لذا یکی از اصلی‌ترین کارکرد احزاب، کارکرد آموزشی است و من خواهش دارم روی آن‌وقت بگزارید.

خبرنگار: مریم مشتاقی

image_printچاپ مطلب

Views: 0