کمک محیط‌بانان به زیستگاه پلنگ ایرانی در روزهای برفی باهمت مردم و خیرین تربت‌حیدریه
کمک محیط‌بانان به زیستگاه پلنگ ایرانی در روزهای برفی باهمت مردم و خیرین تربت‌حیدریه

رئیس محیط‌زیست تربت‌حیدریه گفت: این روزها حیات‌وحش برای دسترسی به علوفه و دان دچار مشکل شده‌اند که از ساعات اولیه بعد از بارش‌ها با تلاش شبانه‌روزی محیط‌بانان تربت‌حیدریه مسیر و کریدورهای عبور و مرور حیات‌وحش بازگشایی‌شده و در مسیرهای صعب‌العبور تغذیه احشام با استفاده از افراد محلی و به‌صورت دستی انجام‌گرفته است.

به گزارش اختر شرق؛ داوود نور محمدی بابیان اینکه محیط‌بانان نیروهای زحمت‌کش و بی‌ادعایی هستند که زحمات این عزیزان خیلی دیده نمی‌شود، اظهار کرد: آن‌ها برای حفاظت از مخلوقات خداوند و ذخایر ژنتیکی این مرزوبوم در سخت‌ترین شرایط از جان‌ودل مایه گذاشته و می‌گذارند.

رئیس محیط‌زیست تربت‌حیدریه گفت: در این چند روز با هماهنگی با چند تن از خیرین تربت‌حیدریه مقداری علوفه به ارزش ریالی ۶۰ میلیون نیز تهیه شد که در مناطقی ازجمله منطقه سریشا یا همان منطقه شکارممنوع ژرف توزیع شد.

 بنا به اعلام نور محمدی این منطقه وسعتی حدود ۵۸ هزار هکتار داشته و در بین سه شهرستان تربت‌حیدریه، زاوه و فریمان قرار دارد.

 وی خاطرنشان کرد: این منطقه یکی از بهترین زیستگاه‌های قوچ و میش اوریال در استان است که حدود ۲۲ درصد از وسعت این منطقه در شهرستان تربت‌حیدریه قرار دارد و پاسگاه محیط‌بانی سریشا با استقرار نیرو به‌صورت شبانه‌روزی به‌عنوان تنها پاسگاه محیط‌بانی منطقه مشغول فعالیت است.

 رئیس محیط‌زیست تربت‌حیدریه معتقد است که با توجه به ازدیاد جمعیت قوچ و میش، این منطقه تبدیل به یک زیستگاه دائمی برای پلنگ ایرانی شده که به‌تازگی بارها توسط مأمورین و مردم محلی، پلنگ‌ها روئیت شده‌اند.

image_printچاپ مطلب

بازدیدها: 102