کرکس مصری در رشتخوار
کرکس مصری در رشتخوار

رئیس اداره محیط زیست شهرستان رشتخوار خبر از مشاهده کرکس مصری در رشتخوار داد وگفت : این پرنده کوچک توسط محیط بانان شهرستان رشتخوار در منطقه پیشنهادی دشت هزار راه این شهرستان ثبت و تصویربرداری شد.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان رشتخوار خبر از مشاهده کرکس مصری در رشتخوار داد وگفت: این پرنده  کوچک توسط محیط بانان شهرستان رشتخوار در منطقه پیشنهادی دشت هزار راه این شهرستان ثبت و تصویربرداری شد.

جواد گلچین به خبرنگار اختر شرق گفت: زیست‌گاه این پرنده از جنوب غربی اروپا و شمال آفریقا تا هند است و در ایران نیز یافت می‌شود.

وی افزود: این پرنده یک گونه در معرض خطر انقراض از تیرهٔ عقابیان و تنها عضو سرده Neophron است.

گلچین یادآور شد: کرکس مصری یا همان کرکس کوچک بین ۵۳ تا ۶۵ سانتی‌متر قد دارد؛ این پرنده از خانواده لاشخوری کوچک و سیاه و سفید که از سایر لاشخورها کوچکتر است، طرح بدن این پرنده در حال پرواز با بال‌های دراز، مستقیم و نوک‌تیز به رنگ سیاه و سفید و دم سه‌گوش سفید مشخص است.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان رشتخوار اظهار کرد: کرکس مصری از نزدیک ترین گونه به هماست که از ابزاری خاص برای شکار استفاده می‌کند. این گونه برای شکستن تخم‌های سایر پرندگان بزرگ مانند هوبره یا شترمرغ از سنگ بهره می‌گیرد.

وی گفت: تا کنون پنج بهله پرنده نادر در منطقه دشت هزار شهرستان رشتخوار مشاهده شده است، که در همین راستا و با توجه به ظرفیت موجود در این منطقه، پیشنهاد قرار گرفتن دشت هزار راه این شهرستان به عنوان مناطق حفاظت شده به اداره کل محیط زیست استان نیز داده شده است.

رشتخوار دارای یک منطقه حفاظت شده بنام بزمای است و دشت هزاره هم بعنوان منطقه پیشنهادی به محیط زیست استان می‌باشد.

رشتخوار از توابع استان خراسان رضوی دارای ۶۵هزار نفر جمعیت دارای ۶۵روستا دوشهر ودو بخش است.

image_printچاپ مطلب

Visits: 5