چاه آب برای حیات وحش بخش جنگل شهرستان رشتخوار حفر شد
چاه آب برای حیات وحش بخش جنگل شهرستان رشتخوار حفر شد

بخشدار جنگل شهرستان رشتخوار گفت: با همکاری دهیاران بخش جنگل، سه حلقه چاه آب در دشت هزار راه حفر و با ایجاد تراشه های شیبدار در دسترس وحوش قرار گرفت.

بخشدار جنگل شهرستان رشتخوار گفت: با همکاری دهیاران بخش جنگل، سه حلقه چاه آب در دشت هزار راه حفر و با ایجاد تراشه های شیبدار در دسترس وحوش قرار گرفت.

سید کاظم نظام بخشدار جنگل شهرستان رشتخوار در گفتگو با خبرنگار اختر شرق با بیان اینکه با همکاری دهیاران بخش جنگل، سه حلقه چاه آب در دشت هزار راه حفر و با ایجاد تراشه های شیبدار در دسترس وحوش قرار گرفت، تصریح کرد: دشت هزار راه جنگل با وسعت ۶۷ هزار هکتار، زیستگاه گونه های مختلف جانوری نظیر آهو و هوبره و انواع عقاب، گرگ، کفتار، روباه، شغال، انواع پرندگان کوچک و همچنین مارهای سمی و غیر سمی و خزندگان مختلف است که با توجه به خشکسالی های پی در پی، منابع آب محدودی در اختیار حیات وحش منطقه قرار دارد.

وی افزود: در فصل های سرد سال نیز مقادیر زیادی علوفه و غذای مورد نیاز این جانواران با کمک مردم محلی و همچنین سازمان محیط زیست در مسیر عبور حیوانات بومی قرار می گیرد.

بخشدار جنگل رشتخوار عنوان کرد: در حال حاضر در شهرستان رشتخوار منطقه پیشنهادی دشت «هزار راه» یکی از ظرفیت‌های ویژه استان خراسان رضوی به‌عنوان یکی از مناطق زیستگاه مستعد زیستی جانوران وحشی است را مورد حمایت قرارداده است.

وی گفت: دشت «هزار راه» رشتخوار واقع در منطقه جنگل قرار دارد که هوبره و سایر پرندگان و پستانداران خاص مناطق بیابانی در این منطقه زیست می‌کنند.

نظام با بیان این مطلب که شهرستان رشتخوار به لحاظ تنوع زیستی و ذخایر ژنتیکی در قسمت‌های شمالی خود نیز دارای منطقه شکار ممنوع بزمای با اکوسیستم کوهستانی‌ است، مطرح کرد: منطقه شکار ممنوع بزمای یکی از زیستگاه‌های مطلوب قوچ میش، پلنگ، کل، بز و سایر پرندگان و پستانداران خاص مناطق کوهستانی است.

بخشدار جنگل شهرستان رشتخوار در پایان بیان کرد: این منطقه که ۴۹ هزار هکتار است، دو سد شهید یعقوبی و سد شهید حسینی نوق را در بر گرفته که هزاران قطعه پرنده زمستان‌گذار را در خود جای داده است.

رشتخوار دارای دو منطقه شکار ممنوع بزمای و هزار راه است که تحت حفاظت محیط زیست قرار دارد.

image_printچاپ مطلب

Views: 18