پرونده طرح تعطیلی پنج شنبه‌های مشهد دوباره باز شد/ تصویب سیاهه انتشار آلودگی هوای مشهد
پرونده طرح تعطیلی پنج شنبه‌های مشهد دوباره باز شد/ تصویب سیاهه انتشار آلودگی هوای مشهد

سرپرست استانداری خراسان رضوی در خصوص طرح پیشنهادی دبیرکارگروه با موضوع تعطیلی روزهای پنج شنبه در کلانشهر مشهد گفت: این موضوع با بازنگری و ارائه نظرات کارشناسی و تخصصی اعضای کارگروه و تدوین میزان اثرگذاری آن در کاهش آلودگی هوا، مورد بررسی دقیق‌تر و در وزارت کشور دنبال خواهد شد.

به گزارش اختر شرق؛ چهل و نهمین جلسه کارگروه اجرایی و اضطراری کاهش آلودگی هوای استان در سالن اجتماعات شهید باهنر استانداری و با حضور سرپرست استانداری و دیگر اعضای این کارگروه برگزار شد.

سرپرست استانداری خراسان رضوی طی سخنانی اظهار کرد: با تاکید بر دستورات دین مبین اسلام، حفظ سلامت مردم در اولویت است و مقابله با انواع آلاینده‌ها در قالب برنامه‌های مبتنی بر هدف‌گذاری و با زمانبندی مشخص یک الزام برای تحقق برونداد اثر بخش است.

حسن جعفری در خصوص طرح پیشنهادی دبیرکارگروه با موضوع تعطیلی روزهای پنج شنبه در کلانشهر مشهد گفت: این موضوع با بازنگری و ارائه نظرات کارشناسی و تخصصی اعضای کارگروه و تدوین میزان اثرگذاری آن در کاهش آلودگی هوا، مورد بررسی دقیق‌تر و در وزارت کشور دنبال خواهد شد.

سرپرست استانداری همچنین در ادامه از اهمیت حفظ محیط زیست و بررسی انواع آلاینده‌ها در قالب قرارگاه زیستی در پدافند غیرعامل سخن گفت و در ادامه‌ی گزارش یافته‌ها و برنامه‌های تدوین سیاهه انتشار آلودگی هوای مشهد که از سوی نماینده دانشگاه صنعتی شریف به صورت برخط ارائه شد، گفت: مدل‌سازی و کاهش آلاینده‌ها به کمک ابزارهای علمی و روز آمد بسیار مهم است و پیش از آن زمانبندی اجراء و تعیین مسئولیت‌ها و تکالیف برای دستگاه‌های ذی‌ربط باید مورد توجه قرار گیرد.

جعفری ضمن اشاره به ضرورت فرهنگ‌سازی و اعمال مشوق‌ها برای همراهی صاحبان منابع آلاینده ثابت ومتحرک، گفت: توجه به تغییرپذیری مدل آلاینده‌ها بسیار مهم است و در نظر داشتن ابعاد مختلف آلودگی هوا و بکارگیری ابزارهای متعدد برای مدیریت آن، یک پیش نیاز است.

سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری نیز در ادامه ضمن اشاره به قدمت ۱۰ساله کارگروه اجرایی و اضطراری کاهش آلودگی هوای استان، از برگزاری ۱۳۰ نشست تخصصی اعضای کارگروه در کمیته‌های زیر مجموعه و تصویب ۸۵۰ مصوبه خبر داد.

مهدی سالیانی در ادامه به دستاوردهای ارزشمند این کارگروه اشاره کرد و گفت: اجرای طرح LEZ یا مناطق کم انتشار کربن درسراسر کلانشهر مشهد، تدوین برنامه کاهش آلودگی هوای مشهد، تامین سوخت یورو ۴و جایگزینی سوخت پالایشگاه طوس و تدوین سیاهه انتشار آلودگی هوا از برجسته‌ترین اقدامات این کارگروه بوده است.

تورج همتی نیز در ادامه این جلسه با تشریح مصوبات اجرایی پیشین این کارگروه گفت: در حال حاضر، آلودگی هوا و گرد و غبار دو ابرچالش زیست محیطی استان هستند که مدیریت آن‌ها در برنامه آمایش راهبردی و به صورت نقشه جامع محیط زیست استان تدوین و در اولویت سیاست‌های کلان اجرایی استان قرار گرفته است.

دبیر کارگروه کاهش آلودگی هوای استان ضمن اشاره به برنامه اجرائی و کوتاه مدت کاهش آلودگی هوای مشهد به تشریح محورهای ۹گانه تأثیر گذار بر آلودگی هوای استان پرداخت و عنوان کرد: با هدف شناسایی منابع آلوده کننده هوا، از ابتدای سال، ۵۲۶ نوبت پایش از واحدهای صنعتی انجام شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی خواستار پیگیری طرح مغفول مانده تعطیلی روزهای پنج شنبه در کلانشهر مشهد با توجه به اثر بخشی آن در مدیریت و کاهش آلاینده‌های هوا شد.

رئیس مرکز پایش آلاینده‌های هوای مشهد نیز در ادامه از افزایش روزهای با هوای پاک در سال جاری از ۲۸روز به ۳۳روز خبر داد و عنوان کرد: از ابتدای سال، تعداد روزهای ناسالم برای تمامی گروه‌ها نیز از ۱۳ روز به ۱۰ روز کاهش یافته است.

لازم به ذکر است؛ در پایان این جلسه و تبادل نظر اعضای کارگروه، سیاهه انتشار آلودگی هوای مشهد که توسط دانشگاه صنعتی شریف تهیه و در جلسه ارائه و مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت نیز به تصویب رسید.

image_printچاپ مطلب

Views: 0