پرونده ساخت پردیس سینمای تربت‌حیدریه در آستانه بسته شدن است
پرونده ساخت پردیس سینمای تربت‌حیدریه در آستانه بسته شدن است

پرونده ساخت پردیس سینمای تربت‌حیدریه در آستانه بسته شدن است، زیرا از سویی شورای شهر قصد دارد ماجرای زمینی را که در داخل شهر به اجرای این پروژه اختصاص داده منتفی کند، از سوی دیگر اگر برای ارائه زمین خارج از شهر اصرار کند، دیگر شامل طرح «سینما امید» نمی‌شود.

 به گزارش اختر شرق وبه نقل از ایلنا؛ ۲۰ شهریورماه سال جاری یعنی یک روز مانده به‌روز سینما مخاطبان در فضای مجاز سوژه‌ای با عنوان «تربت‌حیدریه سینما ندارد» را مطرح و خواستار پیگیری آن شدند.

در پیگیری اول برای این سوژه سراغی از رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تربت‌حیدریه گرفتیم و او در مصاحبه خود از ساخت پردیس سینمایی در این شهرستان در قالب اجرای طرح «سینما امید» سخن گفت.

داستان ساخت این سینما در حالی پیش می‌رفت که خبر رسید شهرداری و شورای شهر تربت‌حیدریه اعلام کردند زمین داخل شهری که برای این موضوع به سازمان سینمایی معرفی کرده‌اند، بنا به دلایلی امکان تحویل آن را ندارند و زمین دیگری در خارج از شهر را برای اجرای طرح «سینما امید» به سازمان مربوطه تحویل می‌دهند که این خود شروع ماجراهای دیگری است و ساخت پردیس سینمایی را دچار مشکلاتی می‌کند.

در همین زمینه و برای کسب اطلاعات بیشتر با برخی از مسئولان گفت‌وگویی انجام دادیم که در ادامه می‌خوانید:

جزئیات ساخت پردیس سینمایی تربت‌حیدریه

معاون امور هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در تربت‌حیدریه در خصوص اجرای طرح سینمای امید در این شهر گفت: طی جلسه‌ای که در تربت‌حیدریه با حضور رمضان علی حیدری خلیلی معاون سازمان سینمایی کشور، جعفر مروارید مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، اعضای شورای شهر و شهردار این شهر برگزار شد، جانمایی پردیس سینمایی این شهر صورت گرفت.

محمدرضا محمدی بابیان اینکه قرار شد پردیس سینمایی در داخل باغ ملی احداث شود، ادامه داد: در آن جلسه تفاهم‌نامه‌ای میان شهردار تربت‌حیدریه، مدیرکل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی و معاون سازمان سینمایی کشور امضا شد.

وی اضافه کرد: بعد از امضای این تفاهم‌نامه برای بازدید مکان پیشنهادی (باغ ملی) از تهران کارشناس فرستاده شد و مکان موردنظر بازدید قرار گرفت. همچنین، یک طرح اولیه پیشنهادی فرستاده شد و قرار بر این شد که طی مدت چند ماه ساخت یک پردیس با سه سالن به اتمام برسد.

 معاون امور هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی متذکر شد: سازمان سینمایی کشور برای ساخت سینما امید در تربت‌حیدریه، هفت میلیارد ریال به همراه هزینه تهیه نقشه و طراحی سازه در نظر گرفته، همچنین معاونت عمرانی وزارت کشور نیز پنج میلیارد ریال به این مسئله اختصاص داده است.

لزوم دسترسی مردم به سینما

محمدی اضافه کرد: بعد از چند ماه که از امضای این تفاهم‌نامه می‌گذرد دوستان بزرگوار شورای شهر تربت‌حیدریه عنوان کردند ما با ساخت پردیس سینمایی در باغ ملی این شهر بنا به دلایلی موافق نیستیم و یک زمین دیگری را خارج از شهر تربت‌حیدریه نزدیک ۷ تا ۸ کیلومتر روبه‌روی دانشگاه تربت‌حیدریه را پیشنهاد دادند که مورد موافقت قرار نگرفت.

وی گفت: بنای سازمان سینمایی برای ساخت سینمای امید بر این است که داخل شهر باشد و دسترسی مردم به آن راحت باشد و بیشتر شهروندان بتواند از آن به‌راحتی استفاده کنند.

معاون امور هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی ادامه داد: در این خصوص برای یافتن علت مخالفت مسئولان مدیریت شهری تربت‌حیدریه با ساخت این پردیس در باغ ملی این شهر چیست، مکاتباتی انجام گرفت، اما هیچ پاسخ مکتوبی از سوی مسئولان این شهر به ما در خصوص مخالفتشان اعلام نشد و طی تماس‌های تلفنی انجام‌شده قرار بر این شد در جلسه‌ای که در روز هشتم دی‌ماه در این شهر برگزار می‌شود، حضور پیدا کنم.

بررسی کمیسیون ماده ۵ برای مکان مناسب سینما

محمدی با اشاره به اینکه من تمایل زیادی دارم بدانم علت مخالفت شورای شهر تربت‌حیدریه با ساخت پردیس سینمایی در باغ ملی چیست؟ بیان کرد: این موضوع در جلسه شورای شهر تربت‌حیدریه طرح می‌کنیم و امیدوارم به توافق برسیم تا اگر در باغ ملی امکان احداث نیست، در داخل شهر مکان دیگری معرفی شود.

وی در خصوص اینکه آیا با احداث پردیس سینمایی در باغ ملی تربت‌حیدریه این منطقه دچار ترافیک می‌شود، متذکر شد: ما در هر منطقه‌ای از شهر تربت‌حیدریه بخواهیم سینما احداث کنیم باید طبق کمیسیون ماده ۵ باشد، در این کمیسیون اعضای مختلف ازجمله نیروی انتظامی، پلیس راهور و آتش‌نشانی در رابطه با منطقه‌ای که قرار است در آن سینما احداث شود اظهارنظر می‌کنند.

معاون امور هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی ادامه داد: درنتیجه زمانی که کمیسیون ماده ۵ به زمین برای احداث سینما مجوز می‌دهد تمام مسائل را موردبررسی کارشناسان قرار داده، علاوه بر اینکه فضای داخل باغ ملی فضای بازی است، از همه مهم‌تر که یک فضای تفریحی بوده، با احداث پردیس سینمایی این مکان تفریحی به یک بسته کامل فرهنگی تبدیل می‌شود.

ضرورت وجود حداقل یک سینما در تربت‌حیدریه

محمدی عنوان کرد: تربت‌حیدریه جزو شهرهای خراسان رضوی است که از داشتن سینما محروم است، با احداث این پردیس این شهر دارای سه سالن می‌شود.

وی بااینکه تربت‌حیدریه پیشینه فرهنگی بالایی دارد و وجود سینما در این شهر، حق مردم است، گفت: شورای شهر تربت‌حیدریه ابتدا یک فضای تجاری را معرفی کرد، اما چون زیرساخت‌های آن ساخته‌شده بود و امکان تغییر در ارتفاع بنای وجود نداشت، امکان تأسیس سینما را در این مرکز تجاری منتفی کرد.

معاون امور سینمایی و هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی اظهار کرد: بعد باغ ملی تربت‌حیدریه پیشنهادشده داده که طی بازدیدی که با حضور نماینده مجلس تربت‌حیدریه و تنی چند از اعضای شورای شهر انجام شد مورد تائید ما و اداره سینمای قرار گرفت، اما اینکه چه شد شورای شهر تربت‌حیدریه از این تصمیم منصرف شده باید از خود اعضای شورای شهر پرسید.

ساخت سینما در باغ ملی تربت‌حیدریه ترافیک ایجاد می‌کند!

رئیس شورای اسلامی شهر تربت‌حیدریه در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در تربت‌حیدریه با یادآوری این مطلب که مردم این شهرستان از وجود سینما، فرهنگسرا و مکان‌های مناسب برای انجام فعالیت‌های هنری و فرهنگی محروم هستند، اظهار کرد: امروز سینما بخشی از زمان قابل‌توجه اوقات فراغت مردم را پر می‌کند و یکی از تفریحات سالم جامعه به شمار می‌رود.

سید مهدی وقفی گفت: پردیس سینمایی که قرار بود در شهریور سال گذشته به بهره‌برداری برسد با افزایش دلار و قیمت مصالح ساختمانی مسکوت ماند و سرمایه‌گذار نتوانست به تعهدات خود عمل کند.

وی با اشاره به اینکه هزینه ساخت پردیس سینمایی ۱۷ میلیارد ریال بوده، اضافه کرد: از سوی معاونت سینمایی کمک بلاعوض پرداخت می‌شود که در اختیار شهرداری قرار می‌گیرد، همچنین، زمین شهرداری باید مورد تائید معاونت سینمایی قرار گیرد.

رئیس شورای شهر تربت‌حیدریه افزود: ساختمان پردیس سینمایی نیمه‌تمام و در حال حاضر کمیسیون ماده ۵ آن‌هم انجام‌شده است.

وقفی بیان کرد: معاونت سینمایی از مکان‌های پیشنهادی شامل شهرداری، زعفرانیه، باغ ملی، پارک مینو و زمینی در جانبازان بازدید و درنهایت هیچ‌کدام مورد موافقت قرار نگرفت، همچنین، اصرار معاونت سینمایی این است که زمین موردنظر در داخل شهر باشد و شهرداری به‌غیراز باغ ملی چنین مکانی را ندارد، احداث سینما در باغ ملی که سرمایه ملی است موجب ترافیک سنگین در داخل شهر می‌شود.

 در پایان یک سؤال باقی می‌ماند و آن اینکه آیا شورای شهر همچنان بر مخالفت خود بر احداث پردیس در داخل شهر و باغ ملی پافشاری می‌کند یا اینکه مجبور به قبول درخواست معاونت سینمایی و احداث این سینما در باغ ملی می‌شود؟

image_printچاپ مطلب

Visits: 6