وقف‌هایی که حاشیه شهر مشهد را به متن آورد 
وقف‌هایی که حاشیه شهر مشهد را به متن آورد 

چند سالی است که حاشیه شهر مشهد دارد جان می‌گیرد و ساماندهی می‌شود؛ با تلاش نهادهایی که مسئول خدمت به مردم حاشیه‌نشین این کلانشهر هستند و البته با حمایت‌هایی کم‌نظیر و شاید هم بی‌نظیر آستان قدس رضوی برای بهره‌وری مناسب از موقوفات حضرت رضا علیه السلام به نفع مجاوران حضرت.

به گزارش اختر شرق و به نقل از آستان نیوز؛ تاکیدات تولیت آستان قدس رضوی بر خدمت به مجاوران نیازمند و همچنین همکاری این آستان با مدیریت‌های دولتی، که هر دو در راستای اجرای دستورات رهبر معظم انقلاب اسلامی بوده، ثمرات بسیاری طی سال‌های اخیر داشته که یک مصداق بارز آن، بهره‌وری مناسب از موقوفات حضرت رضا (ع) برای خدمت به مجاوران و توسعه متوازن مشهدالرضا (ع) بوده است.

ثمره شیرین وقف

سال‌های سال است که ارادتمندان به حضرت رضا (ع)، بخشی از دارایی‌های خود را به نام حضرت رضا (ع) وقف می‌کنند تا در راستای نیات آن‌ها استفاده شود. این موقوفات در عرصه‌های مختلفی، متناسب با نیات واقفان مورد استفاده قرار می‌گیرد و در مواردی نیز آستان قدس رضوی به نیابت از واقفان و طبق نیات آن‌ها، بهره‌وری مناسب از موقوفات را به نفع مردم، به خدمت می‌گیرد.

در این راستا با هدف کمک به رفع مشکلات حاشیه شهر مشهد و حمایت از ساکنان این منطقه، طی چهار سال گذشته حدود ۱۰۰ هکتار از اراضی موقوفه آستان قدس رضوی برای اجرای طرح‌های مختلف خدماتی در مشهد در اختیار مدیریت استانی و شهری قرار گرفته است.

تامین زمین برای پروژه‌های آموزشی، درمانی، مسکونی و…

مرتضی حقیقی، معاون املاک و اراضی بنیاد بهره‌وری موقوفات آستان قدس رضوی، ارائه خدمات در نقاط کمتر توسعه یافته شهر مشهد را اقدامی مهم برای رفع مشکلات مردم این منطقه عنوان کرد و گفت: در چند سال اخیر آستان قدس رضوی علاوه بر ارائه خدمت در فضای حرم مطهر رضوی، خدمت‌رسانی در خارج از بارگاه حضرت رضا (ع) را نیز توسعه داد تا با رفع محرومیت از مجاوران حضرت، زمینه رشد و توسعه متناسب شهری، به ویژه در نقاطی مانند حاشیه شهر فراهم شود که در این راستا با رعایت حقوق موقوفه و تامین نیازهای مردم، اراضی موقوفه برای اجرای پروژه‌های درمانی، آموزشی، مسکونی، فرهنگی و… در اختیار سازمان‌های مربوطه قرار داده شده است.

اختصاص ۷۵ هکتار برای احداث پارک

حقیقی درباره طرح‌های مربوط به حاشیه شهر مشهد تصریح کرد: ۷۵ هکتار از اراضی موقوفه حضرت رضا (ع) برای احداث پارک اختصاص داده شده که پارک اردیبهشت در منطقه شهرک شهید رجایی به بهره برداری رسیده و مورد استفاده مردم قرار گرفته است.

اختصاص زمین پنج هکتاری برای ساخت بیمارستان

آبان ماه سال گذشته بود که با اختصاص پنج هکتار زمین توسط آستان قدس رضوی، کلنگ ساخت بیمارستان ۵۴۰ تختخوابی در شرق مشهد که یکی از مناطق کم برخوردار شهر به حساب می‌آید، به زمین زده شد تا با توسعه خدمات‌رسانی به مردم، گام بلند دیگری برای رفع محرومیت از شهرک شهید رجایی برداشته شود.

حقیقی تصریح کرد: تامین بودجه ساخت این بیمارستان توسط دانشگاه علوم پزشکی مشهد انجام می‌شود و طبق برآورد اعلام شده توسط دانشگاه، سه سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.

کمک به توسعه زیرساخت‌های شهری

زیرساخت‌های عمرانی و خدماتی یکی از مطالبات اصلی ساکنان مناطق کمتر توسعه یافته شهر مشهد به ویژه در سال‌های اخیر به‌شمار می‌رود؛ همین موضوع باعث شد تا آستان قدس رضوی با رویکرد محرومیت‌زدایی از حاشیه شهر، به کمک مدیریت شهری بیاید.

مساعدت برای بازگشایی و امتداد بلوار بصیرت به عنوان محور کلیدی تردد در حاشیه شهر، یکی دیگر از اقدامات آستان قدس رضوی در راستای توسعه خدمات‌رسانی به مجاوران حضرت رضا (ع) بوده که طبق گفته مدیریت شهری، با بازگشایی این مسیر، گره ترافیکی شرق مشهد پس از سال‌ها باز شد.

حقیقی بیان کرد: با این مساعدت آستان قدس رضوی، دسترسی به جاده بین‌المللی مشهد سرخس تسهیل شده است که علاوه بر حل مشکل ترافیکی، از بعد اقتصادی نیز بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

اختصاص اراضی برای احداث پایانه شرق مشهد

اختصاص هفت هکتار از اراضی موقوفه برای احداث پایانه شرق مشهد توسط مدیریت شهری، یکی دیگر از مساعدت‌هایی بوده که در راستای تاکید تولیت آستان قدس رضوی صورت گرفته است.

حقیقی درباره کاربری‌های این پایانه اظهار کرد: قرار است بخشی از این اراضی به احداث ایستگاه مترو، بخشی برای استقرار تاکسی و اتوبوس و بخشی نیز به‌منظور ساماندهی سواری‌های خروجی از مشهد به سمت سرخس اختصاص پیدا کند که در این پروژه نیز تسهیل در رفت و آمد مردم و توسعه مناطق مرتبط با حاشیه شهر مشهد مدنظر است.

کیفی‌سازی سکونت در حاشیه شهر

حقیقی، کیفی‌سازی سکونت در شهرک شهید رجایی را یکی دیگر از برنامه‌های بنیاد بهره‌وری موقوفات آستان قدس رضوی در حاشیه شهر دانست و گفت: در قالب این طرح برنامه‌ریزی شده است، ۹۰ هکتار از اراضی مسکونی واقع در شهرک شهید رجایی، به احداث مجتمع‌ها یا خانه‌های ویلایی مسکونی اختصاص داده شود که هم‌اکنون نیز در حال آماده‌سازی این اراضی در شهرک شهید رجایی هستیم.

موقوفه‌ای ورزشی برای همه

سال ۱۳۸۹ هم آستان قدس رضوی با رویکرد توسعه متوازن شهری، با اختصاص حدود یک هکتار از اراضی موقوفه، مجهزترین مجموعه آبی شرق کشور را در منطقه شهرک شهید رجایی احداث کرد تا علاوه‌بر محرومیت‌زدایی از حاشیه شهر مشهد، گامی را در راستای توسعه ورزش همگانی و اهتمام اهالی این منطقه به ورزش بردارد.

آستان قدس رضوی بر این باور است که خدمت‌رسانی این نهاد به زائران و مجاوران، محدود به صحن و سرای نورانی حضرت رضا (ع) و صیانت از موقافات آن نیست، بلکه حل مشکلات مردم در نقاطی مانند حاشیه شهر مشهد نیز یکی از محورهای این خدمت است؛ رویکردی که باعث شده تا به ویژه در سال‌های اخیر شاهد همکاری این نهاد با مجموعه‌های ذیربط و اعطای تسهیلات به آن‌ها برای ساماندهی حاشیه شهر مشهد باشیم.

image_printچاپ مطلب

Views: 0