وضعیت نامشخص سهم کشورهای اسلامی در حج تمتع ۱۴۰۱
وضعیت نامشخص سهم کشورهای اسلامی در حج تمتع ۱۴۰۱

مدیر روابط عمومی سازمان حج و زیارت خراسان رضوی گفت: با وجود اعلام پذیرش یک میلیون زائر از کشورهای اسلامی برای حج تمتع از سوی وزارت کشور عربستان اما تاکنون سهمی برای کشورها تعیین نشده و لذا برنامه‌ریزی دقیقی در این خصوص صورت نگرفته و سهمیه خراسان رضوی نیز مشخص نیست.

به گزارش اخترشرق وبه نقل از ایسنا؛ عباس خداشناس در خصوص شرایط اعزام زائران به بیت‌الله الحرام بیان کرد: برای اعزام زائر به حج عمره اقدامی از سوی کشور عربستان صورت نگرفته است. همه ساله عربستان از نمایندگان کشورهای حاضر در حج برای گفت‌وگو در این راستا دعوت به عمل می‌آورد و سهمیه هر کشور را مشخص می‌کند. به همین جهت برنامه‌ریزی لازم در خصوص اعزام زائر به بیت‌الله الحرام با توجه به سهمیه ایران در حج تمتع ۱۴۰۱ صورت خواهد گرفت.

وی گفت: اولویت اعزام با مشمولانی است که در حج تمتع سال ۱۳۹۹ ثبت‌ نام انجام داده و هزینه‌های اعلامی را واریز کرده باشند؛ لذا این افراد با توجه به شرایط تعیین شده می‌توانند ثبت‌ نام نهایی برای کاروان را انجام دهند.

مدیر روابط عمومی سازمان حج و زیارت خراسان رضوی ابراز کرد: بر اساس اطلاعیه منتشر شده، حج تمتع امسال برای افراد زیر ۶۵ سال است و کسانی که برای حج عمره ثبت‌ نام کرده‌اند، باید واکسینه شده باشند و مدارکی معتبری در این خصوص ارائه کنند.

وی در خصوص سایر شرایط اعزام زائران به بیت‌الله الحرام ادامه داد: علاوه بر موارد ذکر شده زائران اعزامی لازم است قبل از ورود به عربستان گواهی آزمایش منفی ابتلا به کرونا را که مدت آن بیش از ۷۲ ساعت نباشد، ارائه کنند.

خداشناس بیان کرد: تاریخ ثبت‌ نام متقاضیان به همراه دیگر موضوعات اجرایی مرتبط برای حج گزاران در حج تمتع ۱۴۰۱ متعاقبا اطلاع‌رسانی خواهد شد.

خداشناس با بیان اینکه قبل از همه‌گیری کرونا تعداد حجاج داخلی و خارجی حاضر در مراسم حج تمتع ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر بوده، اضافه کرد: همه‌گیری کرونا موجب شد در ۲ سال اخیر مراسم حج به صورت محدود و با تعدادی از حجاج داخل عربستان برگزار شود اما در حج تمتع سال جاری شاهد حضور حجاج کشورهای اسلامی نیز برای انجام مناسک حج و زیارت حرم نبوی و ائمه بقیع(ع) خواهیم بود.

image_printچاپ مطلب

بازدیدها: 69