همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری ایران و افغانستان در منطقه ویژه اقتصادی دوغارون/ دنیای کنونی بجای تأکید بر هویت ملی، بر هویت منطقه‌ای تأکید دارد
همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری ایران و افغانستان در منطقه ویژه اقتصادی دوغارون/ دنیای کنونی بجای تأکید بر هویت ملی، بر هویت منطقه‌ای تأکید دارد

قائم‌مقام مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی دوغارون گفت: استفاده از روابط اقتصادی و هویت منطقه‌ای برای صلح و توسعه پایدار نیاز امروز ایران و افغانستان است.

به گزارش اختر شرق؛ قائم‌مقام مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی دوغارون در گردهمایی فرصت‌های سرمایه‌گذاری ایران و افغانستان در منطقه ویژه اقتصادی دوغارون بابیان اینکه امروز بجای ژئوپولوتیک از ژئوکونومی استفاده می‌شود، گفت: استفاده از روابط اقتصادی و هویت منطقه‌ای برای صلح و توسعه پایدار نیاز امروز ایران و افغانستان است.

حمزه صفوی، قائم‌مقام مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی دوغارون، در همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری ایران و افغانستان در منطقه ویژه اقتصادی دوغارون که به‌صورت هم‌زمان در مشهد و تایباد پیش از ظهر امروز برگزار می‌شد، بابیان اینکه تفاوت کشورهای توسعه‌یافته با نیافته، استفاده از انباشت فکر توسط نخبگان دولتی و خصوصی است، اظهار کرد: علم ژئوپولوتیک موضوعی است که جغرافیا توجه ویژه‌ای به این علم داشته و دارد، اما الآن بجای ژئوپولوتیک صحبت از ژئوکونومی است.

وی با بیان اینکه مهم‌ترین مبحث در این علم، منطقه‌گرایی است، تصریح کرد: دنیای کنونی بجای تأکید بر هویت ملی، بر هویت منطقه‌ای تأکید دارد، بنابراین شاهدیم کشورهایی که چند صدسال با یکدیگر جنگ داشتند، در حال تضعیف هویت ملی و تقویت هویت منطقه‌ای است که گواه این ادعا، اتحادهایی است که نمونه آن در اروپا است که می‌بینیم مرزها برداشته‌شده و واحد ملی پول برداشته‌شده و هویت منطقه‌ای خود را تقویت می‌کنند.

صفوی عنوان کرد: استفاده انباشت خرد بشری، استفاده از روابط اقتصادی و هویت منطقه‌ای برای صلح و توسعه پایدار نیاز امروز ماست. در ایران و افغانستان رابطه طولانی تاریخی وجود دارد، لذا نیازمند بستری هستیم که دو طرف منافعی از این ارتباط کسب کنند. ماحصل این اتفاق یک تجربه برد برد و توسعه مرز به نفع منافع سیاسی، اقتصادی و اجتماعی دو کشور است.

لازم به ذکر است؛ همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری ایران و افغانستان در منطقه ویژه اقتصادی دوغارون، صبح امروز در مشهد و تایباد به‌صورت ویدیو کنفرانس و با حضور مقامات ارشد سیاسی و اقتصادی جمهوری اسلامی افغانستان و استان خراسان برگزار شد و چند پروژه بزرگ اقتصادی کلنگ زنی شد.

خبرنگار: علی بهمنی

image_printچاپ مطلب

Views: 0