نگاهی دوباره به منطقه حفاظت‌شده حیات‌وحش رئیسی در نیشابور
نگاهی دوباره به منطقه حفاظت‌شده حیات‌وحش رئیسی در نیشابور

منطقه حفاظت‌شده و شکارممنوع رئیسی در نیشابور؛ بااینکه بعضی می‌دانند در بهشت بیابان‌های میان جلگه نیشابور هزاران مخلوق خداوند حکیم در حال گذران زندگی هستند ولی بازهم معرفی این منطقه خالی از لطف نیست.

منطقه حفاظت‌شده و شکارممنوع رئیسی در نیشابور؛ بااینکه بعضی می‌دانند در بهشت بیابان‌های میان جلگه نیشابور هزاران مخلوق خداوند حکیم در حال گذران زندگی هستند ولی بازهم معرفی این منطقه خالی از لطف نیست.

به گزارش اختر شرق؛ به بهانه برگرداندن سه عقاب درمان و تیمار شده به دل طبیعت به همراه کارکنان عاشق اداره حفاظت از محیط‌زیست نیشابور به ۱۷ کیلومتری جنوب نیشابور دقیقه میدان ورودی جنوب شهر زیبای عشق‌آباد مرکز پخش میان جلگه آمدیم. وارد پاسگاه حفاظت منطقه شده و پس از احوال‌پرسی با مأموران دولتی حفاظت منطقه و گذر از روستای رئیسی از طریق کلاته حسن‌آباد وارد بخشی از منطقه شدیم.

 رئیس جوان، دلسوز و بومی اداره حفاظت از محیط‌زیست نیشابور مشتاقانه می‌گوید: مساحت منطقه حفاظت‌شده رئیسی بیش از هفت هزار هکتار است که در دل آن پارک حیات‌وحش به مساحت چهار هزار هکتار وجود دارد که درصددیم با توافق انجام‌شده با نهادهای مسئول، سطح منطقه را از ضلع جنوبی به سمت رشته‌کوه کوه سرخ افزایش دهیم.

مهندس محمدمهدی نوربخش می‌افزاید: چون منطقه جنوبی حفاظت‌شده دارای اراضی کشاورزی کمی است و از طرفی نیاز ما برای تأمین حفاظت بیشتر، خواهان اضافه شدن حداقل سه هزار هکتار زمین به منطقه حفاظت‌شده هستیم.

وی بابیان اینکه جنگل‌های طاق و گز و گیاهان مرتعی چون انواع اسفناج وحشی و گندمگون‌ها پوشش گیاهی منطقه را تشکیل می‌دهند، اضافه می‌کند: بالغ‌بر هزار و ۵۰۰ رأس آهو در حال زندگی هستند و جریمه کشتار غیرمجاز آهو برای هر رأس ۱۰ میلیون تومان است که حداقل پنج‌تن مأمور ثابت در منطقه رئیسی مشغول خدمت هستند.

این مقام مسئول محلی از کاراکال، کفتار، گرگ، روباه، شغال، سمور سنگی، سنجاب زمینی، انواع مار و مارمولک، بزمچه و انواع پرندگان چون عقاب شاهی، عقاب دشتی، شاهین، جغد، گونه‌های مختلف چکاوک و باقرقره و هوبره به‌عنوان جانوران منطقه حفاظت‌شده حیات‌وحش رئیسی نام برد.

به گفته نوربخش، اعتقادات مذهبی مردم و باور روایت تاریخی اینکه امام رضا (ع) ضامن آهو شده‌اند، سبب کمرنگ شدن شکار آهو در منطقه شده است هرچند هستند افرادی که مبادرت به تخلف می‌کنند که در صورت اطلاع و مشاهده، با آن‌ها برخورد می‌کنیم.

وی یادآور شد: امکان فنس کشی کل منطقه نیست البته ما هم بنا به دلایلی چون امکان تردد حیوان به مزارع و مراتع اطراف برای تغذیه، کاهش اتلاف حیوانات در موقع شیوع بیماری‌ها، مخالف فنس کشی کل منطقه حفاظت‌شده هستیم.

رئیس حفاظت از محیط‌زیست نیشابور می‌گوید: این اداره پارسال از محل فروش پروانه‌های شکار ۳۵۰ میلیون تومان درآمد کسب کرد که ۱۰۰ میلیون تومان آن را صرف فنس کشی مناطق حفاظت‌شده، ۱۰۰ میلیون تومان برای خرید پنج دستگاه موتورسیکلت، ۲۰ میلیون تومان برای مرمت انهار، ۲۰ میلیون تومان برای خرید باکس‌های زباله و اهدا به روستاهای درون مناطق حفاظت‌شده و باقی را برای سایر مصارف چون آموزش مدارس و هزینه اجرایی اداره صرف کردیم و هنوز هم کمبود بودجه داریم تا جایی که نگران حرکت مطمئن خودروها به خاطر لاستیک‌های فرسوده هستیم.

نوربخش اطلاع می‌دهد: احداث اتاقک دیده‌بانی در مرکز منطقه، احداث یونجه‌زار، برنامه تالیف آهو، راه‌اندازی ایست و بازرسی برای جلوگیری از ورود دام غیرمجاز، واکسیناسیون رایگان دام‌های منطقه برای جلوگیری از شیوع بیماری‌های دام و انتقال آن‌ها به حیات‌وحش، ضدعفونی کردن آبشخورهای احداثی از اقدامات پارسال و امسال این اداره است.

image_printچاپ مطلب

Visits: 15