نخستین پردیس فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی در پردیس جهاد دانشگاهی مشهد افتتاح شد
نخستین پردیس فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی در پردیس جهاد دانشگاهی مشهد افتتاح شد

همزمان با چهل وچهارمین سالگردپیروزی انقلاب شکوهمنداسلامی با حضور معاون وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و جمعی از مدیران استان، نخستین پردیس فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی استان خراسان رضوی در پردیس جهاد دانشگاهی مشهد افتتاح شد.

به گزارش اخترشرق؛ در ابتدای این مراسم، دکتر حمیدرضا بیدخوری، رئیس سازمان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی گفت: «نوآوری» فقط بخشی از فعالیت‌های جهاد دانشگاهی خراسان رضوی نیست. بلکه روح و کالبدی برای فعالیت‌هایی است که در راستای تحقیقات، آموزش و فرهنگ در این سازمان صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: با توجه به این که در کشور، زیست بوم دو حوزه نوآوری و صنایع دستی با یکدیگر متفاوت است، اقداماتی لازم است که این دو حوزه را پیوند داد تا اکوسیستم جدیدی شکل بگیرد که در نهایت به اشتغال اقتصاد دانش بنیان فرهنگی در کشور منجر شود و جهاد دانشگاهی به عنوان یک نهاد واسطه توسعه، جایگاه مناسبی در ایجاد این هماهنگی دارد.

بیدخوری تصریح کرد: برای رسیدن به این منظور، امروز دو توافق سه جانبه صورت می‌گیرد. توافق نخست بین پارک علم و فناوری استان، پارک فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی جهاد دانشگاهی کشور و جهاد دانشگاهی خراسان رضوی است که منجر به افتتاح ساختاری با عنوان پردیس فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی استان خراسان رضوی شده است. توافق دوم نیز بین اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی، پارک فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی جهاد دانشگاهی کشور و جهاد دانشگاهی خراسان رضوی صورت می‌گیرد که در اکوسیستم صنایع دستی و فرهنگی است و به حوزه محتوا ورود می‌کند.

ضرورت ورود به صنایع خلاق فرهنگی برای توسعه و ارتقای نوآوری استان

در ادامه این مراسم دکتر مسعود میرزایی شهرآبی، رئیس پارک علم و فناوری خراسان رضوی با اشاره به اهمیت ورود به صنایع خلاق فرهنگی گفت: در استان خراسان رضوی پتانسیل بسیار بالایی وجود دارد که اقتصاد را به فرهنگ گره بزنیم.

وی ادامه داد: متاسفانه در سال‌های گذشته، فعالان در عرصه صنایع فرهنگی استان وارد فضای فناوری نشده‌اند و به همین دلیل، حوزه فناوری استان فقط در برخی از عرصه‌های خاص رشد داشته است. لذا تلاش کرده‌ایم با برگزاری رویدادهایی این افراد و فعالیت‌ها را شناسایی کنیم. رویدادهایی با عنوان «تانا» مخفف «توسعه و ارتقای نوآوری استان» برگزار کرده‌ایم و یکی از موفق‌ترین این رویدادها نیز رویداد «صنایع خلاق فرهنگی تربیت» بوده است که در آن ۶۰۰ سرشاخه فعال فرهنگی را در استان دعوت کردیم تا پتانسیل‌های فعال و افراد فعال در این زمینه بتوانند ضمن شناخت، به عرصه فناوری ورود کنند.

رئیس پارک علم و فناوری خراسان رضوی بیان کرد: از سوی دیگر طرحی با عنوان «سرزمین علم و فناوری نوجوانان» را در دستور کار داریم تا در حدود ۲۰ عرصه، فناوری‌های را که برای دانش‌آموزان پایه‌های نهم تا دوازدهم قابل دسترسی است را ارائه کنیم و دانش‌آموزان را با این مسائل آشنا کنیم و در ادامه این موضوع به تاسیس شرکت‌های فناور توسط دانش‌آموزان منجر شود.

دانش بنیان‌تر از «صنایع دستی» نداریم

مریم جلالی، معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار کرد: اقتصاد هویت بنیان ما از خلال صنایع دستی رخ پیدا می‌کند و هر جا انسان ایرانی از مواد اطراف زیست بوم خود در تبدیل اندیشه به یک مصداق کالا تلاش کرده است، این موضوع عین دانش محوری است. دانش بنیان‌تر و هویت بنیان‌تر از صنایع دستی نداریم و متاسفانه این موضوع مورد غفلت تاریخی قرار گرفته است.

وی ادامه داد: سیاست وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی این است که سه بال فرهنگ، اجتماع و اقتصاد به همگرایی و همجوشی برسد.

معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با بیان اینکه بر اساس فرمایشات رهبری، بای به الگوی نوین پیشرفت برسیم. پیشرفت ریشه می‌خواهد. آن ریشه اصالت دارد و اصالت ما، هنرهای سنتی ما و صنایع دستی ما است که در هر اقلیم، اختصاصات خود را دارد، تاکید کرد: باید «نوآوری» را به «نان آوری» متصل کرد و امیدواریم با فعالیت‌هایی نظیر پردیس فناوری‌های نرم، صنایع دستی را از ویترین‌های پر زرق و برق ویترین به متن زندگی بیاوریم و در سبد خانواده قرار دهیم تا مورد استفاده روزمره قرار گیرد.

خبرنگار: زهرا بیات

image_printچاپ مطلب

Views: 0