مشاور تولیت آستان قدس رضوی: رمز ماندگاری نهضت عاشورا، نقش‌آفرینی زنان است
مشاور تولیت آستان قدس رضوی: رمز ماندگاری نهضت عاشورا، نقش‌آفرینی زنان است

مشاور تولیت آستان قدس رضوی گفت: زنان با محوریت حضرت زینب (س) در نهضت عاشورا حضور پیدا کردند تا پیام‌رسان این نهضت باشند و از تحریف آن جلوگیری کنند رسالت سیدالشهدا علیه السلام در کربلا با پیام‌رسانی حضرت زینب (س) کامل شد.

به گزارش اختر شرق؛ حجت‌الاسلام‌والمسلمین عباس فرازی نیا، مشاور تولیت آستان قدس رضوی، در ویژه‌برنامه رهروان زینبی در جمع بانوان در سالن ورزشی آرامش محله پنج‌تن مشهد گفت: قیام عاشورا دو مرحله دارد؛ قیام و شهادت است که رهبری آن را امام حسین (ع) بر عهده داشتند و قیام و اسارت با رهبری حضرت زینب (س) صورت گرفت.

وی به گفتگوی امام حسین علیه‌السلام و محمد بن حنفیه در زمان ترک مدینه اشاره کرد و گفت: امام حسین علیه‌السلام در پاسخ سؤالات برادرشان پیرامون قیام و حضور زنان در کاروان گفتند؛ من به وظیفه‌ام عمل می‌کنم، حجت خدا هستم و جدم رسول خدا (ص) فرمودند؛ خارج شو خدا می‌خواهد شما در خون خودتان غلطان ببیند زیرا این خون دین را ماندگار می‌کند و حضور زنان، هدف از این قیام را، به جهانیان پیام‌رسانی خواهند کرد.

 حجت‌الاسلام‌والمسلمین فرازی نیا با اشاره به اینکه رسالت سیدالشهدا با پیام‌رسانی حضرت زینب (س) کامل شد، گفت: لذا حضرت زینب (س) هم‌طراز با امام حسین علیه‌السلام در ماجرای کربلا نقش‌آفرینی می‌کند.

وی بابیان اینکه زنان در نهضت عاشورا با محوریت حضرت زینب (س) حضور پیدا کردند تا پیام‌رسان عاشورا باشند، اظهار داشت: ۸۴ زن و کودک در کنار امام حسین علیه‌السلام ویارانشان بودند، بانوان کاروان حسینی ضمن تقویت روحیه سربازان جبهه حق، از تحریف عاشورا جلوگیری کردند.

مشاور تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به نقش‌آفرینی زنان در انقلاب اسلامی و دفاع مقدس گفت: ایران اسلامی بانوان تاریخ‌ساز و شجاعی دارد به‌عنوان نمونه؛ خانم دباغ و دخترشان است که در زندان پهلوی تحت بدترین شکنجه‌ها قرار گرفتند، بانوی دیگری از خطه کردستان به نام ناهید فاتحی‌کرجو معروف به سمیه کردستان که تا پای جان از آرمان‌های خود که نشر اندیشه‌های امام خمینی (ره) بود کوتاه نیامد و در پایان به شهادت رسید.

وی افزود: استدلال، منطق حماسه، ایثار، احساس و عاطفه ازجمله عناصر و ویژگی‌های کاروان امام حسین (ع) است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین فرازی نیا ادب و پذیرش مسئولیت را ویژگی دیگر زنان عاشورایی بیان کرد و گفت: رمز ماندگاری نهضت عاشورا؛ مشیت الهی، حق‌طلبی قیام امام حسین علیه‌السلام، اهتمام امامان معصوم علیهم‌السلام به نگه‌داشتن یاد امام حسین (ع) و نقش‌آفرینی زنان پس از حادثه عاشورا است.

خبرنگار: سمانه جعفری

image_printچاپ مطلب

Views: 0