مجلس شورای اسلامی اصلاح قانون کودک همسری را در اولویت قرار دهد
مجلس شورای اسلامی اصلاح قانون کودک همسری را در اولویت قرار دهد

معاون رئیس‌جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: این معاونت برای اصلاح قانون درزمینهٔ کودک همسری وارد عمل شده و از کمیسیون لوایح مجلس شورای اسلامی درخواست پرداختن با اولویت به این موضوع را داشته است.

به گزارش اختر شرق؛ معصومه ابتکار در نشست هم‌اندیشی با زنان اقشار مختلف خراسان رضوی در مشهد اظهار کرد: ازنظر معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و وزارت بهداشت، افراد باسن کمتر از ۱۳ سال کودک محسوب می‌شوند و ازدواج آنان پدیده‌ای با عنوان کودک همسری است و در این شرایط او نمی‌تواند به وظایف همسری و مادری خود به‌درستی عمل کند.

وی ادامه داد: یکی از برنامه‌های راهبردی در این معاونت، عدالت جنسیتی است که برای همه شناخته‌شده است و هر فرد از دیدگاه خود نظر متفاوت نسبت به آن دارد اما در همه ادوار تاریخ جهت‌گیری بشریت اتخاذ نگاه جامع به عدالت بوده و قرآن هم به برقراری قسط و عدالت بین زن و مرد تأکید کرده است.

معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده گفت: خداوند در قرآن می‌فرماید، برتری افراد نسبت به همدیگر فقط ازنظر میزان تقوای آن‌هاست و به‌هیچ‌وجه قوم، رنگ، نژاد و جنسیت به‌عنوان برتری نسبت به یکدیگر در نظر گرفته نشده لذا تلاش شده است در قانون برنامه ششم نیز توسعه این نگاه در برنامه‌های معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری لحاظ شود.

ابتکار تصویب سند ارتقای وضعیت زنان و خانواده خراسان رضوی را کار بزرگی دانست و افزود: این سند نقشه راه و برنامه عملیاتی استان برای رسیدن به عدالت جنسیتی خواهد بود که در محورهای هشت‌گانه با ۸۹ شاخص به استانداران و دستگاه‌های اجرایی ابلاغ‌شده است.

وی با اشاره به امضای موافقت‌نامه‌ای که یک سال قبل درزمینهٔ سند ارتقای وضعیت زنان و خانواده با استانداران به امضا رسیده بود ادامه داد: بر اساس این سند برنامه‎های هر استان مبتنی بر آمار سرشماری و شاخص‌های جنسیتی آن منطقه تدوین‌شده و این سند ملاک عمل برای همه استان‌ها در برقراری عدالت جنسیتی خواهد بود.

 معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده ابراز کرد: برای تحقق برنامه‌های سند ارتقای وضعیت زنان و خانواده باید همه مشارکت داشته باشند تا بتوان عدالت جنسیتی را در مناطق مختلف برقرار کرد.

ابتکار با اشاره به توسعه فضای ورزشی برای بانوان افزود: هرچند ۱۲ فضای ورزشی مناسب در مشهد ویژه بانوان ایجادشده اما هنوز کافی نیست، عقب‌ماندگی‌های بسیار درزمینهٔ تأمین فضای ورزشی برای بانوان در کشور وجود دارد که باید با همکاری شوراهای شهر و روستا جبران شود.

معاون رئیس‌جمهوری ادامه داد: برای اجرای برخی طرح‌ها در حوزه زنان و خانواده، اعتبارات ملی تخصیص می‌یابد اما تلاش می‌شود با مشارکت استان‌ها به‌ویژه بخش خصوصی بتوان این طرح‌ها را به نتیجه رساند.

وی همچنین با اشاره به آمار ترک تحصیل دختران در روستاها گفت: این آمار را باید بتوانیم به‌صورت منطقه‌ای و خاص هر شهرستان استخراج‌کنیم و اگر این تعداد زیاد باشد باید برنامه‌ریزی کنیم که علت‌یابی شده و برای آن چاره‌اندیشی شود که ازجمله این علل ازدواج‌های زودهنگام یا کودک همسری است.

ابتکار افزود: در موضوع کارآفرینی برای زنان سرپرست خانوار با همکاری جهاد دانشگاهی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی طرح “توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار” برای جمعیت ۱۲ هزارنفری این زنان در کشور هدف‌گذاری شده که در این استان برای ۷۷۰ نفر از زنان سرپرست خانوار اجرا و برای آنان شغل ایجادشده است.

وی با اشاره به امضای تفاهم‌نامه‌ای درزمینهٔ ارتقای تاب‌آوری اجتماعی که امروز در خراسان رضوی به امضا رسید اظهار داشت: این طرح توسط معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و با همکاری مدیران کل امور زنان و خانواده در استانداری‌ها، تشکل‌ها و دانشجویان تهیه‌شده است.

 معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده گفت: طرح تاب‌آوری اجتماعی طرحی موفق برای استان‌هاست که نقشه راه در این موضوع برای استان‌ها مشخص می‌کند، این نقشه راه در خراسان رضوی به‌دست‌آمده و امید است بتوان نشست تخصصی در این زمینه با حضور تسهیلگرانی که طی چهار سال گذشته در این استان با این موضوع درگیر بودند برگزار کرد تا بتوان ارزیابی از نقشه راه و استفاده از ظرفیت زنان در این خصوص انجام داد.

وی افزود: دختران جوان از موضوعات دیگر موردبررسی در این معاونت است که در حوزه برقراری عدالت جنسیتی به مطالبات آنان توجه و تلاش شده است بتوان مطالبات آنان به‌ویژه دختران تحصیل‌کرده را در حوزه اشتغال از طریق فناوری‌های نوین، پارک‌های علم و فناوری در استارتاپ‌ها برآورده کرد که در این زمینه مشارکت شوراهای شهر بسیار اهمیت دارد.

ابتکار با اشاره به حوزه گردشگری زنان نیز اظهار کرد: موافقت‌نامه سه جانبه‌ای با وزارت کشاورزی و وزارت میراث فرهنگی امضاشده و در حال اجراست که موضوع آن مربوط به تربیت تسهیلگرانی است که بتوانند در حوزه بوم گردی آموزش‌هایی را به زنان روستایی ارائه دهند.

وی گفت: اتحادیه تعاونی‌های زنان و فعالیت آن‌ها نیز موردحمایت معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری است و طی تفاهم‌نامه‌ با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به توان‌افزایی اقتصادی و مشارکت اجتماعی و سیاسی آنان پرداخته می‌شود.

وی خراسان رضوی را در تشکیل پارلمان‌های مشورتی زنان پیشگام دانست و افزود: این طرح در برخی استان‌های کشور اجراشده و راه ثبت این مجامع مشورتی از مسیر ثبت فعالیت‌های سازمان‌های مردم‌نهاد می‌گذرد.

معاون رئیس‌جمهوری ادامه داد: در تمام سیاست‌های معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، به سیاست‌های کلی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری به‌ویژه بیانیه گام دوم انقلاب توجه شده است.

وی گفت: یکی از جهت‌گیری‌های مهم معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری موضوع خانواده است که از طریق ستاد ملی زن و خانواده به‌صورت ارائه آموزش قبل، حین و بعد از ازدواج و همچنین از طریق اجرای طرحی با عنوان “گفت‌وگوی ملی خانواده” برای ارتقای مهارت ارتباطی بین اعضای خانواده تلاش می‌شود.

معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده افزود: معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری بذری را برای ارتقای وضعیت خانواده‌ها در کشور کاشته که برای پرورش آن دست نیاز به‌سوی سازمان‌های مردم‌نهاد فعال در حوزه خانواده، تشکل‌های فعال در حوزه خانواده و دانشجویانی که دانش لازم در این خصوص دارند، دراز کرده است تا بتوان با کمک نیروهای داوطلب به کمک خانواده‌ها رفت.

ابتکار ابراز کرد: توان‌افزایی سازمان‌های مردم‌نهاد و جامعه مدنی ازجمله تشکل‌ها مورد تأکید دولت دوازدهم است و با اتکا به این سازمان‌ها می‌توان تحولاتی را در جامعه رقم زد، از طریق توسعه این نهادهاست که می‌توان توسعه اجتماعی و انسانی را محقق کرد.

وی گفت: نشست‌های منطقه‌ای را برای توانمندسازی سازمان‌های مردم‌نهاد پایه‌گذاری کردیم که تاکنون هفت نشست منطقه‌ای برگزارشده و در این استان نشست منطقه‌ای با حضور ۴۰ تشکل در قالب یک کارگاه آموزشی چهارروزه برای افزایش مهارت‌های سازمان‌های مردم‌نهاد برگزار شد تا اثرگذاری اجتماعی در جامعه داشته باشند.

معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده توان‌افزایی و برگزاری دوره‌های آموزشی منطقه‌ای و حمایت از پروژه‌های مرتبط با راهبرد اصلی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری را دو محور اصلی ارتقای سطح مهارتی سازمان‌های مردم‌نهاد در حوزه اجتماعی برشمرد که توسط این معاونت در کشور دنبال می‌شود.

وی افزایش انتصاب زنان در پست‌های مدیریتی را از دستاوردهای دولت دانست و افزود: رئیس‌جمهوری در ابتدای دولت دوازدهم بنا بر در اختیار گذاشتن ۳۰ درصد پست‌های دولتی به زنان داشت که در این راستا سهم زنان در پست‌های مدیریتی از ۱۳.۶ درصد در سال ۱۳۹۶ به ۲۰ درصد در سال جاری رسیده است.

ابتکار ادامه داد: در حال حاضر ۴۲ درصد از کارکنان دولت زن هستند و تحصیلات دانشگاهی زنان کارمند بیشتر از مردان کارمند است اما به دلیل مسائل اجتماعی و فرهنگی زنان نتوانستند پست‌های مدیریتی بیشتری به دست آورند.

وی با اشاره به برنامه معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در حوزه توان‌افزایی زنان در بخش بین‌المللی و برگزاری نشستی در این خصوص با وزارت امور خارجه گفت: هم‌اکنون معاونان ۱۱ استاندار در کشور زن هستند و ۶۰ زن در این دولت معاون وزیر یا هم‌تراز با معاون وزیر می‌باشند.

image_printچاپ مطلب