عمل پیوند کبد از مادر به فرزند در بیمارستان منتصریه با موفقیت انجام شد

به گزارش اختر شرق؛ رئیس بیمارستان بیمارستان فوق تخصصی پیوند اعضا منتصریه مشهد ورئیس تیم پیوند کبد دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت؛ طی روزهای اخیر، عمل پیوند کبد از یک مادر فداکار زائر مشهد مقدس اهل کشور عراق به فرزند دختر ۹ساله وی که مدت‌ها از نارسایی کبدی رنج می‌برد توسط تیم پیوند کبد بیمارستان منتصریه با موفقیت انجام شد.

دکترمحسن علی اکبریان افزود: این نوع پیوند از پیچیده‌ترین انواع پیوند است که ملاحظات قابل توجه تکنیکی و خیلی ظریفی در دهنده و گیرنده عضو دارد که با وجود تیم توانمند پیوند کبد دانشگاه علوم پزشکی مشهد در بیمارستان منتصریه قابل انجام است.

وی با بیان اینکه عمل پیوند کبد از اهدا کننده زنده بیشتر برای کودکان انجام میشود خاطر نشان کرد: درصورتی که اهدا کننده مرگ مغزی مناسب برای پیوند وجود نداشته باشد و جان بیمار در خطر باشد با تشخیص تیم پزشکی پیوند در صورت رضایت، پیوند از افراد خویشاوندان و بستگان درجه یک بیمار انجام می‌شود.

رئیس بیمارستان منتصریه با اشاره به اینکه، مجوز پیوند عضو چه از فرد زنده و چه مرگ مغزی ایرانی به غیر ایرانی وجود ندارد خاطر نشان کرد: پیوند عضو برای بیماران نیازمند عضو خارجی باید از خویشاوندان نزدیک و از همان کشور باشد.

فوق تخصص جراحی کبد افزود: این نوع پیوند از پیوندهای خیلی حساس و پیچیده و زمانبر است و نیاز به تیم جراحی مجرب دارد که همزمان بتوانند ۲ عمل جراحی سنگین را انجام دهند که خوشبختانه در بیمارستان پیوند اعضا منتصریه این امکانات مهیا شده و در این عمل ۴۰ درصد کبد مادر برداشته شد و با موفقیت به دختر ۹ساله ایشان پیوند شد و حال گیرنده و اهدا کننده خوب است و در بخش مراقبت‌های ویژه تحت مراقبت‌های بعد از عمل می‌باشند.

دکتر علی اکبریان با اشاره به اینکه کبد هم در اهدا کننده و هم گیرنده قابلیت بازسازی دارد خاطرنشان کرد: اگر تا ۷۵ درصد کبد سالم برداشته شود کبد پس از مدتی بازسازی می‌شود و از نظر حجمی و اندازه به حالت نزدیک به قبل و طبیعی بر میگردد و انتظار می‌رود کبد مادر نیز ظرف ۶ هفته به اندازه اولیه برگردد.

رئیس تیم پیوند کبد دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: پیوند کبد از سال ۱۳۹۲ در مشهد انجام می‌شود و تا کنون۵۸۲ مورد پیوند کبد در این بیمارستان انجام شده و از لحاظ تکنیکی انواع پیوندی که در دنیا وجود دارد در این مرکز انجام می‌شود و نتایج آن قابل مقایسه با بهترین مراکز پیوند دنیا می‌باشد.

دکتر محسن علی اکبریان از کلیه تیم پیوند اعضا اعم از تیم جراحان، گروه پرستاری، همکاران اتاق عمل و اساتید بیهوشی که در انجام موفقیت این عمل نقش مهمی دارند قدردانی کرد.