طرح ساماندهی محور تاریخی فرهنگی ارگ مشهد اجرا می‌شود
طرح ساماندهی محور تاریخی فرهنگی ارگ مشهد اجرا می‌شود

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی گفت: طرح ساماندهی محور تاریخی فرهنگی ارگ مشهد با همکاری سازمان بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری مشهد و این اداره کل تهیه شده و اجرا خواهد شد.

به گزارش اختر شرق؛ ابوالفضل مکرمی‌فر با اعلام این خبر عنوان کرد: هدف از اجرای طرح، احیای این محور تاریخی و هویتی به عنوان مسیری برای حضور گردشگران است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی با اشاره به این‌که نقشه‌های اجرایی طرح در شورای فنی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی به تصویب رسیده است، گفت: تاکنون برای دو فاز از این طرح مطالعات انجام شده که در فاز نخست ساختمان‌های به‌نشر و شالچی طرح مرمت جداره بیرونی آن‌ها تهیه و در شورای فنی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی تصویب شده است.

مکرمی‌فر با بیان اینکه اجرای طرح مرمت و بازپیرایی این دو بنا در مرحله انتخاب پیمانکار است، تصریح کرد: برای فاز دوم نیز طرح مرمت جدارهای بیرونی ساختمان‌های جعفری، مهدویان و امیدفر تهیه و در شورای فنی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی نیز تصویب شده است، اجرای این فاز در مرحله برآورد هزینه اجرا و مقدمات انتخاب پیمانکار است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی درباره محله ارگ اظهار کرد: ارگ یکی از محله‌های قدیمی مشهد بوده است که نمودی از تغییرات شهرسازی و ورود ایران به مدرنیته را در این خیابان می‌تواند دید.

وی ادامه داد: خیابان ارگ که بخشی از محله ارگ است، همواره شاهد وقایع اجتماعی، فرهنگی و تاریخی بوده است، در این محور آثار تاریخی از سینماها، مراکز تفریحی، اقامتی، مراکز اقتصادی و حکومتی دوره‌های گذشته قرار دارد.

مکرمی‌فر درباره دلیل انتخاب این محور برای بازآفرینی، خاطرنشان کرد: از معدود خیابان‌هایی است که هنوز المان‌های معماری شاخص از جمله خانه ملک، هتل تاریخی پارس، ساختمان قدیمی بانک ملی، ساختمان تئاتر تاریخی هلال احمر، کلیسای ده دی، ساختمان دارائی و… هنوز وجود دارد.

image_printچاپ مطلب

Views: 0