طرح بهارانه کتاب در سراسر کشور برگزار خواهد شد
طرح بهارانه کتاب در سراسر کشور برگزار خواهد شد

معاون فرهنگی و رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: طرح بهارانه کتاب از بیستم اردیبهشت همزمان در سراسر کشور در خراسان رضوی نیز برگزار می شود.

به گزارش اختر شرق؛ افشین تحفه گر با بیان اینکه حمایت از صنعت نشر در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شامل فعالیت های متنوعی است که بخشی از ان ها طبق آیین نامه نشر مصوب هیات وزیران و ذیل برنامه پنجم توسعه کشور انجام میگیرد، تصریح کرد: در همین راستا معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به منظور رونق بخشیدن به بازار کتاب و ترویج کتابخوانی، تسهیلاتی را در قالب یارانه خرید کتاب از طریق کتابفروشی های سراسر کشور، مستقیماً به خریداران کتاب پرداخت می کند. در این طرح کتابفروشی هایی که شرایط لازم را دارا باشند، پس از ثبت نام، می توانند کتاب های خود را که با شرایط تعیین شده مطابقت داشته باشند به خریداران بفروشند. موسسه خانه کتاب به نمایندگی از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاونت امور فرهنگی؛ مبلغ یارانه خرید کتاب را به کتابفروش ها پرداخت خواهد کرد.

معاون فرهنگی ارشاد خراسان رضوی بیان کرد: در ادامه ی طرح های تابستانه و پاییزه ی کتاب، طرح بهارانه ۹۹ نیز از روز شنبه بیستم اردیبهشت ماه همزمان با ولادت امام حسن مجتبی علیه السلام تا سه شنبه ۳۰ اردیبهشت ماه در سراسر کشور برگزار می شود.

وی با تأکید بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی در شرایط شیوع و گسترش ویروس کرونا عنوان کرد: به منظور رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، خریدهای غیرحضوری نیز با ثبت اطلاعات مربوط در پنل از سوی کتاب‌فروشی‌ها پوشش داده می‌شود. همچنین، مدیریت پروتکل‌های بهداشتی در زمان اجرای طرح بر عهده واحدهای صنفی، شهروندان و خریداران کتاب خواهد بود.

تحفه گر با بیان این مطلب که در این دوره از طرح «بهارانه کتاب۹۹» سقف مجاز خرید برای هر خریدار ۱۵۰ هزار تومان است و خریدار می‌تواند در چند نوبت و از چند کتاب‌فروشی، علاوه بر کتاب‌های عمومی و کودک و نوجوان، کتاب‌های دانشگاهی را با ۲۰ درصد تخفیف از کتاب‌فروشی‌های عضو طرح خریداری کند، گفن: در این طرح، امکانی فراهم شده تا کتاب‌فروشان در تأمین بخشی از یارانه مشارکت داشته باشند و بعد از پایان بخشی از یارانه در نظر گرفته شده برای آن‌ها، در تأمین ۵۰ درصد یارانه مشارکت کنند.

وی ادامه داد: مدت زمان تسویه حساب طرح بهارانه کتاب ۹۹ دوهفته پس از پایان طرح است و  کنترل و نظارت در طول طرح بر عهده خود کتاب‌فروشان خواهد بود و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ نیز بر طرح نظارت خواهد کرد.

معاون فرهنگی ارشاد خراسان رضوی با اشاره به اینکه کتاب‌فروشی‌های عضو طرح‌های قبلی خانه کتاب، برای تأیید شرکت در طرح بهارانه کتاب۹۹ به ثبت‌نام مجدد نیاز ندارند و کافی است با مراجعه به پنل کاربری خود شرایط شرکت در طرح را تأیید و اطلاعات خود را کنترل و ویرایش کنند، خاطرنشان کرد: مشارکت مجازی، بیشتر برای کتابفروشی‌های بزرگ است که صف‌های طولانی را در دوره‌های قبل تجربه کرده‌اند بنابراین کتابفروشی‌های کوچک همانند دوره‌های قبل می‌توانند فروش فیزیکی نیز داشته باشند.

تحفه گر در پایان گفت: امیدواریم با اجرای این طرح در ماه پر برکت مهمانی خدا، علاوه بر حمایت از صنعت نشر و کتابفروشی های استان که در دوران شیوع این بیماری دچار رکود در کسب و کار شدند، شاهد گسترش فرهنگ کتابخوانی در بین خانواده ها باشیم.

image_printچاپ مطلب

Views: 3