شناسایی و کشف کارگاه دپوی مقطوعات جنگلی تاغ غیر مجاز درشهرستان مشهد
شناسایی و کشف کارگاه دپوی مقطوعات جنگلی تاغ غیر مجاز درشهرستان مشهد

کارگاه دپوی غیر مجاز مقطوعات جنگلی تاغ درشهرستان مشهد شناسایی و پلمپ شد.

به گزارش اخترشرق؛حسن محمدزاده رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مشهد با اعلام این خبر گفت: در راستای طرح کنترل قاچاق چوب و محصولات فرعی منابع طبیعی در اجرای دستور العمل پیشگیری و مقابله با قاچاق چوب غیر مجاز و با هدف حفاظت و حراست از عرصه‌های منابع طبیعی نظارت و کنترل مبادی ورودی و بازرسی از کارگاه‌های چوب بری تشدید شد.

وی افزود: در همین راستا با پیگیری‌های مجدانه نیروهای پاسگاه ویژه منابع طبیعی مشهد در دو روز گذشته؛ درقالب گشت مشترک با حضورمامورین پلیس امنیت و مبارزه با قاچاق اگاهی استان کارگاه دپوی درختان جنگلی غیرمجاز تاغ شناسایی و کشف گردید که با هماهنگی معاونت دادستان ودبیر شورای حفظ حقوق بیت المال در امور اراضی و منابع طبیعی استان و با حضور ایشان درمحل کارگاه و همچنین حضورفرمانده یگان حفاظت استان حدود تقریبی پنج (۵) تن درختان مقطوع شده تاغ غیر مجازکشف و توقیف گردید و پرونده مربوطه به جهت ارسال به مراجع قضایی تنظیم و در این راستا یک نفر نیز بازداشت و کارگاه محل دپو پلمپ گردید.

وی افزود: علاوه بر مقطوعات غیر مجاز نیز طی هفته جاری سه فقره پرونده مکشوفات چوب و زغال غیر مجاز تاغ به میزان حدود ۸۵۰کیلو زغال و ۱۴۰اصله گونه بیابانی تاغ نیز از متخلفین کشف و ضبط گردید.

محمدزاده در گفتگوی کوتاهی به خبرنگار ما گفت: جلوگیری از قطع بی‌رویه درختان، ساماندهی مراکز دپو و نگهداری چوب و جلوگیری از حمل محموله‌های قاچاق از اهم اهداف این طرح نظارتی است که با هماهنگی و همکاری یگان حفاظت استان و مراجع قضایی و انتظامی در سطح حوزه استحفاظی ادامه دارد.

وی یادآور شد: تاغزارهایی که روزگاری ناجی کویر بوده و و نقش تعیین کننده‌ای در تثبیت و جلوگیری از فرسایش خاک، تلطیف هوا، تقویت پوشش گیاهی، حیات وحش، آب‌های زیر زمینی و مانع بروز گرد وغبار و ریزگردها دارند و جانداران از آن بهره‌مند می‌شدند امروز دستان پلیدی این گونه‌های حامی بیابان را برای کسب منافع قطع و قاچاق می‌کنند. زخمی که بیابان را می‌رنجاند.

وی از مردم ساکن در حواشی تاغزارها و جنگلهای دست کاشت، شورای اسلامی، دهیاران و همیاران طبیعت درخواست نمود شود هرگونه سوء استفاده‌ای از عرصه‌های منابع طبیعی و آبخیزداری را به تلفن ۱۵۰۴ اطلاع‌رسانی نمایند.

image_printچاپ مطلب