شرکت کشت و صنعت سیمرغ می‌تواند موتور محرک استان باشد
شرکت کشت و صنعت سیمرغ می‌تواند موتور محرک استان باشد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی بابیان اینکه شرکت سیمرغ واحد خراسان رضوی بابیان شرکت کشت و صنعت سیمرغ می‌تواند موتور محرک استان باشد، اظهار کرد: اگر بخواهیم پاسخگوی نیاز جامعه شهری باشیم، به واحدهای بزرگی چون سیمرغ نیاز داریم؛ واحدهای بزرگ هم می‌تواند نیاز جامعه شهری را تولید کند هم می‌تواند پایلوتی باشد برای مواردی که در حوزه دانش‌بنیان مطرح است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی بابیان شرکت کشت و صنعت سیمرغ می‌تواند موتور محرک استان باشد، اظهار کرد: اگر بخواهیم پاسخگوی نیاز جامعه شهری باشیم، به واحدهای بزرگی چون سیمرغ نیاز داریم؛ واحدهای بزرگ هم می‌تواند نیاز جامعه شهری را تولید کند هم می‌تواند پایلوتی باشد برای مواردی که در حوزه دانش‌بنیان مطرح است.

به گزارش اختر شرق و به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی شهرستان قوچان؛ مهندس اورانی رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی و هیئت همراه در بازدید از شرکت سیمرغ واحد خراسان رضوی بابیان شرکت کشت و صنعت سیمرغ می‌تواند موتور محرک استان باشد، اظهار کرد: اگر بخواهیم پاسخگوی نیاز جامعه شهری باشیم، به واحدهای بزرگی چون سیمرغ نیاز داریم؛ واحدهای بزرگ هم می‌تواند نیاز جامعه شهری را تولید کند هم می‌تواند پایلوتی باشد برای مواردی که در حوزه دانش‌بنیان مطرح است.

اورانی بابیان اینکه در حال حاضر مشکل ما در حوزه خاک، فقر خاک کشاورزی استان از مواد آلی است درحالی‌که کود تولیدی ما از استان خارج‌شده و در کرمان و جنوب ایران استفاده می‌شود، عنوان کرد: باید ببینیم آیا می‌توانیم در ۴۰۰ هکتار اراضی زراعی سیمرغ روی کشت ذرت دانه‌ای حساب کنیم؟ اگر قرار باشد مرغدار دیگری که دسترسی به این وسعت زمین ندارد، به ذرت وارداتی وابسته باشد و سیمرغ نیز به ذرت وارداتی متکی باشد، فرق کشت و صنعت سیمرغ با کشت و صنعت جوین در چیست که در حال حاضر کشت و صنعت جوین در ذرت حرف اول را می‌زند. این مجموعه باید به معنای واقعی خود کشت و صنعت باشد.

وی افزود: می‌توان در این اراضی گیاهان داروئی کشت کرد و تخم‌مرغ غنی‌شده به بازار عرضه کرد؛ شرکت سیمرغ پتانسیل آن را دارد که آر&دی داشته باشد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با اشاره به اینکه نگاه ما به سیمرغ صرفاً یک تولیدکننده تخم‌مرغ نیست، گفت: باید تعاملات را بیشتر کنیم. ما در جهاد کشاورزی ستاد و شهرستان قوچان باید بر اساس تولید وقتمان را تنظیم کنیم اگر یکدیگر را در کنار هم احساس کنیم، شما دغدغه‌ای برای توسعه ندارید، دل‌خوشی ما باید این باشد شرکت سیمرغ استان ما یک واحد صادراتی است.

وی تصریح کرد: اگر سیمرغ درزمینهٔ جذب بازار صادراتی همت کند، به واحدهای کوچک برای تأمین نیاز داخل و به سیمرغ و دو سه واحد دیگر به‌عنوان بازار صادراتی کمک خواهیم کرد؛ اما وقتی تخم‌مرغ شما و واحدهای کوچک باهم به بازار داخل می‌ریزد واحدهای کوچک توان رقابت نداشته و حذف می‌شوند؛ بنابراین اگر بخواهیم مشکلات حل شود باید کنار هم قرار بگیریم. جهاد کشاورزی خانه شماست.

مهندس اورانی از جا افتادن فرهنگ مفت خوردی همراه با واردات نفت انتقاد کرد و گفت: در جلسه‌ای که با استاندار داشتیم بسیاری از استعلامات برای مجوز گلخانه و پرورش دام سبک را حذف کردیم؛ اما وقتی طرح برای تسهیلات به بانک کشاورزی می‌رود آنجا بانک از متقاضی استعلامات حذف‌شده را مطالبه می‌کند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی در پایان بابیان اینکه واردات گوشت شش مجوز لازم دارد درحالی‌که اگر کسی بخواهد همین گوشت را در داخل تولید کند ۴۸ مجوز می‌خواهد، خاطرنشان کرد: تفکر حاکم بر استان این است یا صفر یا صد؛ یا به هیچ کاری کار ندارند یا وقتی کاردارند آن را چنان اعمال می‌کند که اجازه هرگونه حرکت را از طرف می‌گیرد. ما می‌توانیم امروز بنای یک همکاری خوبی بگذاریم؛ اگر ۱۰ شرکت کشت و صنعت خوب در استان داشته باشیم یکی از آن‌ها سیمرغ است.

image_printچاپ مطلب

Visits: 54