شرکت مدبر کشت توس می‌تواند الگوی کشت تایباد را تغییر دهد
شرکت مدبر کشت توس می‌تواند الگوی کشت تایباد را تغییر دهد

شرکت کشاورزی مدبر کشت توس، وابسته به ستاد اجرایی فرامین حضرت امام خمینی (ره) یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های کشاورزی و دام‌پروری خراسان رضوی است که با توجه به ظرفیت‌های مناسبی که در دو بخش کشاورزی و دام‌پروری دارد، می‌تواند قطب کشاورزی خراسان باشد.

شرکت کشاورزی مدبر کشت توس، وابسته به ستاد اجرایی فرامین حضرت امام خمینی (ره) یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های کشاورزی و دام‌پروری خراسان رضوی است که با توجه به ظرفیت‌های مناسبی که در دو بخش کشاورزی و دام‌پروری دارد، می‌تواند قطب کشاورزی خراسان باشد.

به گزارش اختر شرق؛ این شرکت هم‌اکنون با تولید ۶۳۳ هزار و ۷۸۸ کیلوگرم محصولات شامل گندم، جو و زیره در برداشت پاییزه سال زراعی جاری و شش میلیون و ۵۶۰ هزار و ۷۳۰ کیلوگرم محصول برداشتی در سال ۹۷ شامل خربزه، ذرت علوفه‌ای، زعفران و پسته در بخش کشاورزی و همچنین در حوزه دام‌پروری با تولید ۳۰ هزار کیلوگرم گوشت شترمرغ عملکرد قابل‌توجهی داشته است.

این شرکت هم‌اکنون در حال کار بر روی پروژه گاوداری ۲۰۰۰ رأسی گاو شیری است که بزرگ‌ترین پروژه گاوداری صنعتی در شرق کشور است، در همین راستا محسن سیاح فرماندار شهرستان تایباد و محمدرضا اورانی مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان رضوی از محل این پروژه بازدید و از نزدیک در جریان روند کار قرار گرفتند.

مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان رضوی در این بازدید اظهار داشت: این واحد (گاوداری صنعتی مدبر کشت توس) می‌تواند محور واحدهای دیگر شهرستان باشد، چراکه اگر این واحد فعال شود، می‌تواند واحدهای خرد شهرستان‌ را فعال‌تر کند.

وی تأکید کرد: این موضوع می‌طلبد که رئیس جهاد کشاورزی شهرستان این پروژه را ویژه‌تر ببیند، چون می‌تواند ظرفیت واحدهای دام سنگین شهرستان را ۱۰۰ درصد افزایش دهد.

اورانی با تشریح اهمیت این پروژه افزود: هر قطعه این پروژه یک کارخانه و صنعت در کشور را فعال کرده است و در کنار آن چند ده نفر مشغول به کار هستند. با برنامه‌ریزی انجام‌شده تسهیلات جهت بهره‌برداری فاز اول پرداخت خواهد شد و فاز توسعه آن نیز در قالب پروژه ملی موردحمایت قرار خواهد گرفت.

فرماندار شهرستان تایباد نیز در این بازدید گفت: تایباد ظرفیت فوق‌العاده‌ای دارد و پیشگام توسعه آن کشاورزی و دام‌پروری است، لذا اولویت کاری ما در فرمانداری راه‌اندازی این پروژه است.

وی افزود: با پیگیری‌های جهاد کشاورزی امیدواریم هرچه سریع‌تر این پروژه به بهره‌برداری برسد و در این راه، فرمانداری شهرستان تایباد نیز آمادگی کمک جهت تسریع در این امر را دارد.

مهندس ابراهیم جهانگیر، مدیرعامل شرکت کشاورزی مدبر کشت توس نیز در این بازدید، گفت: برآورد اولیه پروژه حدود ۴۲ میلیارد تومان بوده است که با بروز رسانی که انجام دادیم به حدود ۱۰۲ میلیارد تومان رسیده است. با توجه به اینکه تهیه زیرساخت‌های این پروژه تماماً با سرمایه‌گذاری هلدینگ کشاورزی ستاد اجرایی فرامین حضرت امام خمینی (ره) بوده است، ما نیازمند تسهیلات جهت تأمین ۵۰۰ رأس گاو برای بهره‌برداری از فاز اول پروژه هستیم.

وی با تأکید بر اینکه اولویت ستاد اجرایی فرامین حضرت امام (ره) رونق تولید و اشتغال‌زایی در منطقه است، اظهار کرد: خوشبختانه ما در شهرستان مشکلی نداریم و همکاری مناسبی را شاهد بودیم اما در استان با مشکلاتی مواجه هستیم که امیدواریم به‌زودی مرتفع شود.

دکتر مرتضی رادمرد، مدیر بخش دام‌پروری شرکت کشاورزی مدبر کشت توس، بابیان اینکه این مجتمع در حال حاضر یکی از پیشرفته‌ترین مراکز پرورش شترمرغ را داراست و با تأمین تسهیلات تا پایان شهریور آماده راه‌اندازی فاز اول مجتمع گاوداری ۲۰۰۰ رأسی است، گفت: ما نیازمند همکاری بیشتری هستیم، این مرکز در صورت رفع مشکلات می‌تواند الگوی کشت شهرستان را تغییر دهد.

وی با تأکید بر اهمیت این پروژه اظهار کرد: تمام تلاش شرکت، اشتغال‌زایی و رونق تولید است.

image_printچاپ مطلب

Visits: 431