ساخت ۲ هزار و ۴۰۰ واحد مسکونی برای مددجویان در استان
ساخت ۲ هزار و ۴۰۰ واحد مسکونی برای مددجویان در استان

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی استان خراسان رضوی گفت: ما آمادگی داریم از پنج هزار واحد مسکونی که قرار است در کشور برای شهرهای زیر ۲۵ هزار خانوار و روستاها ساخته شود، تعداد دو هزار و ۴۰۰ واحد را اجرا نماییم.

به گزارش اختر شرق؛ رضا سلم‌آبادی در نشست خبری با اصحاب رسانه که در محل اردوگاه ثامن‌الائمه برگزار شد، گفت: مجموعه رسانه‌ها مددکار اجتماعی کمیته امداد هستند. اگر در دستگاه‌های که به‌نوعی خدمت رسان هستند شفافیت ایجاد نشود، میزان اعتماد کاهش پیدا می‌کند. این رسانه‌ها هستند که باعث ایجاد شفافیت می‌شوند تا اعتماد ایجاد گردد و کمک مردم به دستگاه‌های خدمت رسان افزایش پیدا کند.

وی ادامه داد: اگر ما در کمیته امداد بخواهیم نیاز‌ها را احصاء کنیم باید کد پستی به کد پستی برویم. هر خانوار اولویت خاص خود را دارد، باید عضو به عضو قدم برداریم تا مشکلات را حل کنیم. همچنین اگر دستگاه‌های خدمت رسان باهم کارکنیم، هم نیازهای مردم به‌درستی احصاء می‌شود و هم ازنظر کیفی خدمت بهتر و با سرعت بیشتر انجام خواهد گرفت.

سلم‌آبادی در خصوص بانک اطلاعاتی برای خدمت‌رسانی نیز بیان کرد: قبلاً دسترسی به بانک‌های اطلاعاتی فراهم نبود، اما اکنون این دسترسی انجام‌گرفته است. انفاق خوبی که امسال می‌افتد با دسترسی به این سامانه‌ها بتوانیم کمک بهتر و صحیح‌تر به مددجویان و متقاضیان ارائه کنیم.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی خراسان رضوی بابیان اینکه امسال تعهد داریم ۲۰ هزار فرصت شغلی ایجاد نماییم، گفت: امسال یک هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان منابع اشتغال داریم. همچنین در سال جاری ۵۰ درصد تسهیلات اشتغال به غیر مددجویان پرداخت خواهد شد به شرطی که کارفرما نباشند، دهک یک تا پنج باشند، مستمری‌بگیر جایی و بیمه اجباری نباشند.

وی ادامه داد: هرسال منابع اشتغال در مردادماه ابلاغ می‌شد اما امسال در خردادماه انجام گرفت. همچنین در سال گذشته ۹۸ درصد وام اشتغال در استان محقق شد. در خصوص ضمانت وام‌ها نیز صندوق ضمانت مختص زنان شکل‌گرفته است که در موارد خاص ضمانت وام اشتغال توسط این صندوق انجام می‌گیرد.

رضا سلم‌آبادی در خصوص مسکن مددجویان تصریح کرد: در بحث مسکن در مسکن ملی و مسکن شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر و روستاها ورود داریم. در مسکن شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر سال گذشته ۳۰۰ واحد شروع‌شده که در حال تحویل است و ۳۰۰ واحد دیگر نیز شروع می‌شود. در طرح مسکن ملی نیز که باید پنج هزار واحد در استان ساخته شود، آمادگی داریم دو هزار و ۴۰۰ واحد را انجام دهیم که با مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان وام و ۷۰ میلیون کمک بلاعوض مددجویان صاحب مسکن شوند.

وی افزود: در خصوص مسکن حاشیه شهر مشهد نیز ۲۰۰ واحد در پنج‌تن و ۵۷۸ واحد در پروژه امام رضا (ع) داریم که در پنج‌تن بالای ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد. در پروژه امام رضا (ع) نیز ۲۷ میلیارد تومان اعتبار تزریق‌شده و امسال نیز ۷۰ میلیارد تومان دیگر اختصاص پیدا می‌کند و پیشرفت فیزیکی ۱۰ درصد دارد. در این پروژه نگاه تعاملی در دستگاه‌ها بخصوص آستان قدس رضوی، شهرداری مشهد و بنیاد مسکن مشهود بوده است.

غلامی، معاونت مشارکت‌های مردمی کمیته امداد امام خمینی خراسان رضوی نیز گفت: ما در استان ۵۰۰ هزار مشترک صندوق‌داریم و این به‌جز صندوق‌های اماکن و معابر است. همچنین با توجه به شرایط زمان. در خصوص روش‌های پرداخت الکترونیکی ورود کرده‌ایم و در سطح کشور پیشگام هستیم.

وی بابیان اینکه بیشترین زمان پرداخت صدقه بین ساعات ۷ تا ۸ صبح است، بیان کرد: پرداخت در این زمان نشان از اعتقادات مذهبی مردم ما دارد که روز خود را با صدقه آغاز می‌نمایند. در تراکنش‌ها با کد USSD نیز بیشترین تراکنش اختصاص به صدقات دارد.

غلامی عنوان کرد: میزان جمع‌آوری صدقات سطح استان در سال ۱۴۰۰ مبلغ ۳۲ میلیارد تومان بوده است که هرچند مبلغ بزرگ دیده می‌شود اما با توجه به جامعه نیازمندان بسیار اندک است. هدف‌گذاری ما در سال ۱۴۰۱ نیز مبلغ ۴۰ میلیارد بوده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر در استان خراسان رضوی به ۴۶ هزار دانش‌آموز و سه هزار و ۱۰۰ دانشجو خدمت‌رسانی می‌کنیم. برای اینکه در حوزه علم و فرهنگ شکاف ایجاد نگردد. دو هزار و ۲۰۰ دانش‌آموز سال‌های یازدهم و دوازدهم از مؤسسات کنکور به‌صورت رایگان خدمت می‌گیرند تا فاصله فقر علمی پوشش دهیم.

افشار نیا اظهار داشت: در کرونا یک هزار و ۳۰۰ ترک تحصیل داشتیم که با مشاوره بسیاری به تحصیل برگشتند و برای بقیه کمک شد تا در حوزه اشتغال فعالیت کنند. همچنین ۹ میلیارد تومان برای دانشجویان تسهیلات تا سقف ۲۰ میلیون تومان پرداخت‌شده است.

وی افزود: در خانواده کمیته امداد ۳۶۰ نخبه و استعداد برتر را شناسایی کرده‌ایم که مقام‌های برتر را در حوزه‌های مختلف ورزشی، فرهنگی و هنری دارند. به افراد نخبه با توجه به درجه آن کمک‌های مالی علاوه بر کمک معمول تعلق می‌گیرد.

معاونت فرهنگی کمیته امداد امام خمینی استان خراسان رضوی تصریح کرد: امسال هدف‌گذاری شده است تا با کمک خیرین سه هزار و ۵۰۰ نفر از مددجویان به مراسمات اربعین در کشور عراق اعزام شوند. به هر فرد مبلغ دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان توسط خیرین و ۱۰ میلیون تومان وام از منابع صندوق امداد ولایت تعلق خواهد گرفت.

خبرنگار: سمانه جعفری

image_printچاپ مطلب

Visits: 18