رونمایی خشه غال عشق در شب شعر وحدت در سایه سار ولایت
رونمایی خشه غال عشق در شب شعر وحدت در سایه سار ولایت

شب شعر وحدت در سایه سار ولایت و تجلیل از کارمندان نمونه و عکاسان بسیجی در محل سالن اجتماعات پیامبر اعظم فرمانداری تایباد برگزار شد.

شب شعر وحدت در سایه سار ولایت و تجلیل از کارمندان نمونه و عکاسان بسیجی در محل سالن اجتماعات پیامبر اعظم فرمانداری تایباد برگزار شد.

به گزارش اختر شرق؛ سرهنگ رجبی، رئیس سازمان بسیج هنرمندان خراسان رضوی در این مراسم گفت: اساتید ادبیات شهرستان، باید برای مناسبت های مذهبی مانند روز مباهله بیشتر کار کنند.

وی با بیان اینکه ولایت می تواند‌ محور وحدت باشد، گفت: شیعه و سنی بر رسالت پیامبر (ص) و قرآن و محبت اهل بیت (ع) معتقد هستند و همین می تواند محور وحدت باشد.

رجبی افزود: وحدت مذاهب اسلامی، به نفع کل مذاهب است و نام گذاری این شب شعر یک کار نیک و پسندیده است.

عبدالله عرب یوسف آبادی، مدرس و محقق ادبیات در بخش معرفی کتاب خشه غال عشق، اولین کتاب شعر به گویش محلی تایباد گفت: امروز غرب به دنبال آن است که همه ی اقوام و طوایف مانند آنان بگویند، در این ایام سند سازی هویت فرهنگی شهرمان اهمیت بسیار دارد.

وی افزود: در شرایطی زندگی می کنیم که اگر فرزندان ما یک واژه کهنه بکار ببرند، ممکن است مورد شماتت و تمسخر ما قرار بگیرند، این واقعا فاجعه است.

وی گفت: از فرماندار به عنوان یک فرهیخته، تقاضا دارم هسته ای به عنوان گویش شناسی در تایباد راه اندازی کنید.

عبدالله عرب یوسف آبادی افزود: گویش مردم کاریز با سوران و استای یا طوایف و قبایل تایباد یکسان نیست و تفاوت دارد و این نیاز به یک کار بزرگ دارد.

وی افزود: امروز ما با توجه به قالبی که تعریف کردند، از گویش های بومی خود فاصله گرفتیم و این نیازمند یک گروه پژوهشی در این خصوص است.

وی در مورد کتاب خشه غال عشق گفت: این کتاب با وجود ۱۶۰ قطعه، یک اثر ارزشمند است. یکی از ویژگی های کتاب، تداعی کننده حال و هوای قدیم‌ تایباد است. ویژگی دیگر کتاب در مسیر وحدت بودن آن است، هیچ قطعه خشه غال عشق، رنگ و بوی مذهبی و حزبی ندارد.

محسن سیاح؛ فرماندار تایباد نیز طی سخنانی گفت: در برنامه های هفته دولت امسال ۹۱ پروژه عمرانی برنامه ریزی شده است که ۱۱۰ شغل پایدار و مستقیم برای شهرستان ایجاد کرده است.

وی از خدمات کارکنان دولت، علی الخصوص فرماندار سابق شهرستان تقدیر کرد و گفت: زبان شعر و ادبیات می تواند پیام انقلاب را در جامعه رسوخ دهد. رونمایی از کتاب “خشه غال عشق” یک کار ارزنده بود و برای حمایت از این کتاب، فرمانداری تایباد برای پرسنل فرمانداری و بخشداری آن را خریداری خواهد کرد.

در این مراسم که به همت کانون بسیج هنرمندان، اداره تبلیغات اسلامی، مجتمع فرهنگی امام هادی (ع) و موسسه شعر مولانای تایباد برگزار شد، تعدادی از شعرای شهرستان های تایباد، تربت جام، خواف، باخرز و بردسکن در دو بخش ولایت و اشعار طنز به ارائه اثر پرداختند و در پایان مراسم نیز از عکاسان بسیجی، کارکنان نمونه ادارات و شعرای شرکت کننده تجلیل به عمل آمد.

لازم به ذکر است؛ خشه غال عشق، نخستین کتاب منظوم تایباد است که به لهجه محلی سروده شده است، این کتاب که به کوشش غلامحسن نعیمی سروده و به چاپ رسیده در این مراسم رونمایی شد و مورد توجه حاضران قرار گرفت، فرماندار تایباد نیز در بخشی از سخنان خود، ضمن تقدیر از نویسنده کتاب گفت: به تعداد کارکنان فرمانداری و در جهت حمایت از این تولید ادبی بومی خریداری خواهد شد و به تمام روسای ادارات توصیه می کنیم جهت خرید کتاب اقدام نمایند.

image_printچاپ مطلب

Visits: 18