رونمایی از مستند «شاهنامه فردوسی» در مشهد
رونمایی از مستند «شاهنامه فردوسی» در مشهد

مراسم رونمایی از مستند شاهنامه فردوسی، در پردیس سینما هویزه مشهد برگزار شد.

به گزارش اختر شرق؛ مستند شاهنامه فردوسی به‌کارگردانی عبدالرضا رحمانی‌نسب که در سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد تولید شده است، در پردیس سینمایی هویزه با حضور مسئولان شهرداری مشهد و استادان شاهنامه‌پژوه و علاقه‌مندان به فردوسی اکران شد.

در مستند شاهنامه فردوسی، استادان و شاهنامه‌پژوهان معاصر از جمله دکتر جلال خالقی‌مطلق، دکتر محمدجعفر یاحقی، دکتر جلال‌الدین کزازی، دکتر علیرضا قیامتی، دکتر محمدتقی راشد محصل، دکتر مهدی سیدی و دکتر سجاد آیدنلو حضور بهم رساندند.

در این مراسم محمدحسن مصحفی معاون شهردار و رییس سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد در این مراسم، اظهار کرد: بودجه‌ای که برای این فیلم هزینه شده است، در مقیاس با بودجه‌هایی که در عالم سینما هزینه می‌شود، چیزی شبیه به صفر است، از این حیث باید از عوامل مستند که با چنین هزینه‌های رو به افزایشی توانستند این کار را بسازند، تشکر کنیم.

وی ادامه داد: مستند شاهنامه فردوسی نتیجه نگاه عمیق به مفاهیم فرهنگی در جامعه است.

در ادامه صدرا یوسفی معاون سازمان فرهنگی و هنری شهرداری مشهد با بیان اینکه شاهنامه فردوسی اثر حکیم ابوالقاسم فردوسی سهم بسزایی در فرهنگ و ادب فارسی در ایران و جهان گذاشته است، گفت: مفاهیم و موضوعات بشری و انسانی که حکیم ابوالقاسم فردوسی در شاهنامه به آن پرداخته است، فرای جغرافیای مرزها و فرهنگ‌ها است. همچنین پرداختن به اخلاق و مروت و جوانمردی در جای‌جای شاهنامه به تصویر کشیده شده است و این عامل جاودانگی آن است.

وی با اشاره به روند ساخت این مستند در شهرداری، تصریح کرد: با تأکیدی که شورای اسلامی شهر و شهردار مشهد بر توجه به شاهنامه داشت، در سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد، برای توجه به فردوسی برنامه‌ریزی شد و بر این اساس از چند سال گذشته توجه به شاهنامه در قالب‌های مختلف در دستورکار شورای اسلامی شهر و شهرداری مشهد قرار گرفته است.

یوسفی با بیان اینکه گاه نگاه‌های سطحی به مفاهیم بیشتر سبب لطمه‌زدن به مفاهیم فرهنگی می‌شود، تأکید کرد: از همین‌رو توجه و نگاه عمیق به شاهنامه به‌عنوان ریشه فرهنگی‌مان در دستورکار قرار گرفت. این توجه در چند سال گذشته در حوزه‌های مختلفی از جمله مجسمه‌سازی، حوزه فیلم و مستند و… وجود داشته است.

image_printچاپ مطلب

بازدیدها: 105