روزانه ۶ میلیون سفر در مشهد انجام می‌شود
روزانه ۶ میلیون سفر در مشهد انجام می‌شود

رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد گفت: روزانه شش میلیون سفر در مشهد انجام می‌شود. تهران تنها ۶۷ کیلومتر مسیر دوچرخه دارد و مشهد در خصوص مسیر دوچرخه در کشور حرف اول را می‌زند.

به گزارش اختر شرق و به نقل از ایسنا؛ مجتبی بهاروند، در نشستی پیرامون رویکرد شورای پنجم و مدیریت شهری مشهد در مواجهه با گرانی نرخ بنزین و افزایش تقاضای استفاده از حمل‌ونقل عمومی که در دفتر روزنامه حزب مردم‌سالاری برگزار شد، اظهار کرد: حوزه عمران، حمل‌ونقل و ترافیک از حوزه‌های اصلی مدیریت شهری مشهد و حدود ۶۰ درصد بودجه شهرداری مربوط به این کمیسیون است.

وی عنوان کرد: نرخ بنزین تصمیمی بود که سران سه قوا به‌سرعت گرفتند. من خود با افزایش نرخ بنزین موافق بودم اما با افزایش دفعی آن موافق نبوده و نیستم. در تمام کشورها بنزین به نرخ واقعی به مردم عرضه می‌شود. اگر کاری که در دولت اصلاحات قرار بود انجام شود، یعنی همان افزایش پلکانی نرخ بنزین تا رسیدن به نرخ کشورهای حاشیه خلیج‌فارس، این اتفاق‌ها رخ‌داده نمی‌شد. مجلس درحرکتی از این کار جلوگیری کرد و سبب شد دولت از افزایش پلکانی صرف‌نظر کند. اگر افزایش پلکانی صورت می‌گرفت تا به امروز به نرخ کشورهای حاشیه خلیج‌فارس رسیده بودیم.

رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد با اشاره به اینکه «بسیاری از مشکلات شهری به خاطر ارزانی بنزین است»، بیان کرد: در کشورهای دیگر خودرو باکیفیت به مردم خود ارائه می‌دهند تا هزینه کم‌تری به سوخت پرداخت کنند. در ایران کیفیت بنزین و خودروها، پایین است. بنزین شوک زیادی به جامعه وارد کرد. منابع ما این اجازه را به ما نمی‌دهند که بتوانیم اتوبوس‌های بیشتری خریداری کنیم. آلودگی هوای شهر به خودروهای بی‌کیفیت برمی‌گردد.

بهاروند بابیان اینکه «در زمان گرانی بنزین، حدود ۱۳ درصد به حجم حمل‌ونقل عمومی ما اضافه شد»، افزود: ما در مشهد نسبت به کلان‌شهرهای دیگر وضعیت مناسبی داریم. در همه کلان‌شهرها به‌غیراز تهران، متروها خوابیده‌اند و ما علاوه بر اینکه مترو نخوابیده است، بلکه از دیگر کلان‌شهرها نیز جلوتر هستیم.

وی بابیان اینکه «قرارداد خط چهار قطار شهری بااعتبار هزار و ۹۰ میلیارد تومان بسته‌شده است و حفاری آن از ابتدای سال ۹۹ آغاز خواهد شد»، ادامه داد: در کلان‌شهرها مترو حرف اول را می‌زند و ما با شرایط فعلی دو خط مترو را کامل افتتاح و به بهره‌برداری رسانده‌ایم. با توجه به منابع محدود دست ما بسته است. هر اتوبوس یک میلیارد و هفت‌صد میلیون تومان هزینه دارد که اگر دولت از تعرفه‌های خود بگذرد ما با کم‌تر از هفت‌صد میلیون تومان اتوبوس باکیفیت وارد می‌کنیم.

رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد در خصوص ایستگاه‌های دوچرخه اشتراکی خاطرنشان کرد: طرح دوچرخه اشتراکی که در مشهد انجام شد از طرح‌های خوبی بود که به‌مرور از فلسفه اولیه خود جدا شد. از زمانی که شورا جدید آغاز به کارکرده است این ایستگاه‌ها عملاً کار آرایی لازم را نداشت و مردم به دلایل مختلف از این دوچرخه‌ها استفاده نمی‌کنند. سرمایه‌گذار قبلی از دوچرخه‌های به‌روز و سیستم اشتراکی جدیدتری استفاده نکرد. به دلیل اینکه با این سرمایه‌گذار قرارداد بلندمدتی بسته‌شده بود، سال گذشته به این نتیجه رسیدیم که از طرف شهرداری مبلغی به آن‌ها پرداخت کنیم تا قرارداد فسخ شود. البته نهادهای نظارتی ایرادهایی به این کار گرفتند که این مسئله همچنان ادامه دارد.

بهاروند با اشاره به اینکه «با سرمایه‌گذار جدید قرارداد دوچرخه و اسکوتر اشتراکی را بسته‌ایم»، تأکید کرد: این سرمایه‌گذار متعهد شده است که ۲۰۰۰ دوچرخه نسل جدید و دو ایستگاه اسکوتر به چرخه اشتراک و سیستم جدید بیاورد. قرار است که ایستگاه اسکوتر در مسیرهای بلوار ملک‌آباد-خیام باشد. در سیستم جدید با نرم‌افزار و پرداخت حداقل مبلغ اشتراک می‌توان از این دوچرخه‌های به‌روز استفاده می‌کرد. این ایستگاه‌ها شبانه‌روزی هستند و محدودیتی برای دوچرخه اشتراکی وجود ندارد. از چند وقت پیش ما قصد کردیم که دوچرخه را به‌عنوان مد حمل‌ونقلی در شهر جا بیندازیم که مردم برای تردد از دوچرخه استفاده کنند. برای این کار نیاز به انجام مقدماتی بود.

وی ادامه داد: تا پایان سال ۹۷، حدود ۱۲۰ هزار کیلومتر مسیر دوچرخه احداث‌شده بود که از مشکلات این مسیرها، اتصال به یکدیگر بود. تا پایان امسال، ۶۸ کیلومتر به مسیرهای دوچرخه شهر اضافه خواهیم کرد که سعی ما بر این بود که مسیرها به یکدیگر پیوسته و در پیاده راه‌ها نباشند. متأسفانه ما کنترل لازم پلیس را در مسیر دوچرخه در پیاده راه‌ها را نداریم. پویش دوشنبه‌های با دوچرخه و سه‌شنبه‌های بدون خودرو از دیگر کارهای شورای پنجم است. دوچرخه ترافیک و آلودگی ندارد. چهل سال پیش آمستردام وضعیت تهران را داشت اما به این نتیجه رسید که مدل حمل‌ونقلی خود را تغییر بدهد. ما نیز از هرزمانی شروع کنیم، مشکلاتی خواهیم داشت و این کار زمان زیادی می‌برد. عزم شورای پنجم و مدیریت شهری در خصوص دوچرخه و تغییر مدل حمل‌ونقلی جدی است و تا سال آینده مسیرهای دوچرخه را احداث خواهیم کرد که هیچ‌کس برای تردد مشکلی نداشته باشد.

رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد بابیان اینکه «یکی از مناطقی که می‌تواند به‌عنوان مناطق نمونه شهر در خصوص مسیر دوچرخه باشد، منطقه ۱۲ است»، اظهار کرد: اگر ۶۰ واگن مصوب شده بیاید و به ظرفیت و حجم خط یک قطار شهری اضافه شود، مشکلات آن برطرف خواهد شد. در همه جای دنیا برای مناطق شلوغ طرح ترافیک، محدودیت و امتیاز ویژه به حمل‌ونقل عمومی می‌دهند. با ساخت پارکینگ در مناطق شلوغ مخالف هستم چرا سبب افزایش سفر با خودرو شخصی در مناطق شلوغ خواهد شد.

بهاروند گفت: ما مبالغ زیادی از دولت طلب داریم که اگر تفاوت سوخت و این مبالغ پرداخت شود، خط چهار قطار شهری را تا ظرف دو سال آینده به اتمام می‌رسانیم. بسیاری از ترددها در شهر ضروری نیست و برای استفاده از حمل‌ونقل عمومی نیاز است فرهنگ‌سازی، زیرساخت‌ها، مالی و اقتصادی انجام شود.

وی در خصوص تسهیلات برای دانشجویان برای استفاده از حمل‌ونقل عمومی عنوان کرد: این طرح سال گذشته در کمیسیون حمل‌ونقل و ترافیک به تصویب رسید و به دلیل اینکه محل بودجه این طرح مشخص نشده، هنوز اجرایی نشده است. در طرح جامع، این طرح را انجام خواهیم داد. مشمولیت این طرح بسیار زیاد است که باید بحث‌های بودجه‌ای آن حل‌وفصل شود.

رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد با اشاره به اینکه «تهران تنها ۶۷ کیلومتر مسیر دوچرخه دارد و مشهد در خصوص مسیر دوچرخه در کشور حرف اول را می‌زند»، بیان کرد: درزمینهٔ انقطاع مسیر دوچرخه، در برخی مسیرها این امر امکان‌پذیر نیست. ما به سمتی رفته‌ایم که قراردادی با پلیس ببندیم و هزینه‌های لازم را به پلیس بدهیم تا نظارت بر مسیر دوچرخه و ویلچر را انجام شود. در همه جای دنیا، شهردار آن شهر حرف اول و آخر آن شهر را می‌زند اما ما این‌طور نیستیم.

بهاروند خاطرنشان کرد: ما تنها یک‌بار ابتدای سال، افزایش قیمت در حمل‌ونقل عمومی را داشته‌ایم و با توجه به شرایط امسال نیز قصد داریم، علاوه برافزایش ندادن تسهیلاتی را بدهیم تا مردم از حمل‌ونقل عمومی استفاده کنند.

وی بابیان اینکه «ما در ارتباط با ترافیک مشهد دو کار را انجام داده‌ایم که یکی از آن‌ها اصلاح هندسی بوده است»، تأکید کرد: اگر پل جانباز در دوره ما بود، صد درصد آن را احداث نمی‌کردیم. در هیچ جای دنیا از یک پل پایین نمی‌آیند تا در چراغ‌قرمز بایستند. این پل باید از خیابان ساجدی نیز عبور می‌کرد تا مشکلات ترافیکی آنجا را نمی‌داشتیم. متأسفانه ما خصلت عجیبی در ساخت پل و خیابان داریم. تا پایان سال مشکل پرتویی حل‌وفصل خواهد شد و تقاطع نمایشگاه نیز تا پایان سال ۹۹ به اتمام خواهد رسید.

رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد با اشاره به اینکه «ما پروژه‌ای را شروع نخواهیم کرد مگر اینکه در زمان مقرر آن را افتتاح کنیم که این مسئله بازتاب خوبی برای مردم مشهد داشته است»، گفت: اگر دولت تصمیم بگیرد که خودروهای فعلی که سه برابر خودرو استاندارد سوخت مصرف می‌کند را با خودروهای استاندارد تعویض کند، وضع بهتری خواهیم داشت اما این مسئله تنها به تصمیم دولت برمی‌گردد.

بهاروند در خصوص الیت اظهار کرد: من به دو دلیل مخالف جمع شدن الیت هستم که دلیل اصلی آن ساماندهی پارک‌های حاشیه‌ای شهر است. بر اساس آمار الیت بیشتر از ۷۰ درصد پارک‌هایی که در سطح شهر انجام می‌شود، کم‌تر از نیم ساعت است چراکه مردم برای پارک هزینه پرداخت می‌کنند. هدف از انجام این طرح توزیع عادلانه پارک‌های حاشیه‌ای است.

وی بابیان اینکه «ما قصد داشتیم که خیابان راهنمایی را پیاده راه کنیم اما کماکان مشکل ما با کسبه آنجاست»، عنوان کرد: در طرح پل پرتویی، درخت‌ها جابه‌جاشده است و درخت‌هایی که امکان جابه‌جایی ندارند، به همان میزان یا بیشتر درخت جایگزین خواهد شد که در خصوص این طرح، سه برابر درخت‌هایی که امکان جابه‌جایی نداشته‌اند، درخت کاشته شده است.

رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد در خصوص بازسازی اتوبوس بیان کرد: با توجه به شرایطی که ما داریم، بازسازی اتوبوس جزء بهترین گزینه‌هاست. بهترین روش برای بالا بردن ظرفیت اتوبوس‌ها، خرید اتوبوس است اما با توجه به شرایط فعلی و هزینه بالای اتوبوس بهترین گزینه بازسازی اتوبوس‌هاست.

بهاروند خاطرنشان کرد: قرارگاه سازندگی در خصوص بازسازی اتوبوس هیچ قراردادی با شهرداری ندارد. تنها در راستای برقی کردن اتوبوس‌ها، شرکت مبنا با شهرداری قرارداد دارد. قرار است چند دستگاه اتوبوس را برقی کنند که اگر کیفیت لازم را داشته باشد، دیگر اتوبوس‌ها نیز برقی شوند. در خصوص پل پرتویی قرارگاه خاتم انبیاء ۵۰ میلیارد تومان پایین‌تر از دیگر شرکت‌ها پیشنهاد داد که ازنظر قانونی باید پروژه را به آن‌ها تحویل می‌دادیم.

وی تأکید کرد: یکی از چیزهایی که از سازمان فاوا درخواست داده‌ایم، شخصی‌سازی من کارت‌هاست. به این صورت که اگر من‌کارت گم شود، مبلغ آن محفوظ و همان کارت به شما برگردد.

رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد در خصوص خصوصی‌سازی سازمان‌های شهرداری، اظهار کرد: هم‌زمان با ورود ما به شورا، با اولین تحصن کارمندهای اتوبوس‌رانی روبرو شدیم. با مرحوم بحرینی در کمیسیون حمل‌ونقل باکارهایی که صورت گرفت، توانستیم این موضوعات را در سازمان اتوبوس‌رانی حل‌وفصل کنیم و در حال حاضر هیچ تجمع و اعتراضی از سمت کارمندان اتوبوس‌رانی نداریم.

بهاروند گفت: ما باید به سمتی برویم که شرکت‌های خصوصی خدمات لازم را ارائه بدهند. بخش دولتی و عمومی هیچ‌گاه نمی‌تواند این خدمات را بدهد.

وی بابیان اینکه «همه می‌گویند که مشهد تمیز است»، عنوان کرد: روزانه شش میلیون سفر در مشهد انجام می‌شود. خدماتی که در مشهد داده می‌شود، در نوع خود بهترین است. شهر از پول مردم اداره می‌شود.

image_printچاپ مطلب

Visits: 6