رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی مشهد: ضرورت ارائه مشوق به مراکز اقامتی غیررسمی، به منظور شناسنامه دار شدن
رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی مشهد: ضرورت ارائه مشوق به مراکز اقامتی غیررسمی، به منظور شناسنامه دار شدن

رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی مشهد گفت: باید مشوق‌هایی به مراکز اقامتی غیررسمی اعطا شود تا این واحدها به سمت رسمی شدن سوق داده شوند.

به گزارش اختر شرق؛ علی اکبر علیزاده قناد در ششمین جلسه کمیسیون گردشگری با موضوع «ارائه ارزیابی اثربخشی سیاست‌گذاری‌های گردشگری بر کسب و کار واحدهای اقامتی غیررسمی شهر مشهد» با بیان اینکه مشکلات و معضلات واحدهای اقامتی غیررسمی که در سطح شهر مشهد فعالیت دارند بسیار است، اظهار کرد: تنها راه مدیریت و نظارت بر واحدهای اقامتی غیرمجاز آن است که این واحدها نیز تحت نظارت میراث فرهنگی و گردشگری رسمی شده و فعالیت داشته باشند. رسمی شدن این مراکز هزینه‌هایی از قبیل آب، برق، گاز، مالیات و… را به دنبال دارد بر همین اساس صاحبان این مراکز معتقد هستند که رسمی شدن این واحدها توجیه اقتصادی ندارد.

وی با تاکید بر اینکه شناسنامه دار کردن مراکز غیررسمی تنها راهکار ساماندهی این مراکز است، تصریح کرد: لذا وزارت متبوع باید طی طرحی از سوی مجلس شورای اسلامی تقاضا کند تا بستری برای شناسنامه دار شدن این مراکز فراهم شود، در واقع باید مشوق‌هایی به مراکز اقامتی غیررسمی اعطا شود تا این واحدها به سمت رسمی شدن حرکت کنند وگرنه خانه مسافر با امتیاز آب، برق، گاز مسکونی وعدم پرداخت مالیات وعدم نظارت بر فعالیتش تمایلی به رسمی شدن ندارد.

علیزاده قناد با اشاره به اینکه مشکلات عدیده‌ای در مراکز مسکونی غیررسمی مشهود است لذا اگر بر این واحدها نظارتی صورت نگیرد، صنعت گردشگری استان زیر سوال خواهد رفت. بنابراین متولیان امر باید تسهیلاتی برای رسمی شدن این واحدها در نظر بگیرند، عنوان کرد: البته ایجاد مراکز اقامتی غیررسمی صرفا مربوط به کلانشهر مشهد نمی‌شود بلکه در دیگر شهرهای مسافرپذیر از جمله شهرهای شمالی نیز با این معضل دست به گریبان هستیم.

این عضو هیات نمایندگان اتاق مشهد خاطرنشان کرد: آژانس‌های مسافرتی و شرکت‌های خدمات مسافرتی می‌توانند مسافران را به مراکز اقامتی مجاز معرفی کنند، چرا که آژانس یک ظرفیت حقوقی است و نظارت بر آن صورت می‌گیرد. لذا جهت ساماندهی زوارکش‌ها بایستی از ظرفیت آژانس‌های مسافرتی استفاده شود و این افراد تحت نظر دفاتر خدمات مسافرتی فعالیت نمایند.

تضاد منافع سازمانی مانع از ساماندهی واحدهای اقامتی غیررسمی است

ابراهیم محرابی، مدیریت خانه مسافر استان در ادامه این نشست ضمن ارائه پژوهشی در خصوص ساماندهی به مراکز اقامتی غیرمجاز، تصریح کرد: تناقض در برنامه ریزی و عملکرد نشان می‌دهد که سیاستگذاران دخیل در حوزه گردشگری در ارگان‌ها و سازمان‌های مختلف علی رغم این که تمایل زیادی به قانونمند کردن واحدهای اقامتی غیررسمی دارند ولی در عمل به دلیل تضاد منافع سازمانی، سیاست‌های درستی اتخاذ نکرده و با اجرای سیاست‌های متناقض و ناهماهنگ در سطح شهر مشهد باعث ایجاد اثربخشی منفی در این حوزه گشته‌اند که این نوع سیاستگذاری‌های ناهماهنگ در هر ارگان و سازمان باعث توسعه واحدهای اقامتی غیررسمی در شهر گشته است. باید برنامه‌ها و سیاستگذاری‌ها به صورت هماهنگ و یکپارچه و با محوریت وزارت متولی در حوزه گردشگری صورت پذیرد.

وی ادامه داد: تمهیدات لازم به منظور رفع موانع موجود جهت اجرایی شدن قوانین گردشگری توسط ارگان‌ها و سازمان‌ها بایستی فراهم گردد. همچنین ضرورت دارد تمهیدات لازم جهت جلوگیری از هر گونه موازی کاری و مجوزهای صادره برای سایت‌های گردشگری و تاسیسات گردشگری توسط نهاد تحت مدیریت وزارت صمت صورت پذیرد.

محرابی بیان کرد: علاوه بر این در خصوص ارائه مشوق‌ها و تخفیفات جذاب جهت جذب بهره برداران برای قانونمند کردن کسب و کار واحدهای اقامتی غیررسمی و ورود آن‌ها به چرخه اقتصاد مولد و امکان نظارت بر آن‌ها نیز باید تدبیری اندیشیده شود.

برای نظارت بر مراکز اقامتی غیرمجاز، پلیس تخصصی ایجاد شود

حسن زمانی، رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان مشهد نیز در این جلسه بیان کرد: عدم نظارت کافی بر واحدهای غیررسمی موجب گردیده مشکلات عدیده و اتفاقات نامیمونی در این واحدها رقم خورد. یکی از متنابه‌ترین حوادث در این واحدها، مرگ مسافران در اثر استنشاق گاز بوده است.

زمانی گفت: میراث فرهنگی، شهرداری، تشکل‌های گردشگری و پلیس نظارت بر اماکن به عنوان ذی نفعان اصلی باید به این مبحث ورود جدی داشته باشند، چرا که در پی شیوع کرونا و به دلیل کاهش فعالیت واحدهای گردشگری مجاز، واحدهای اقامتی غیررسمی از این فرصت سوء استفاده کردند. بر همین اساس ضروری است که ذی نفعان ثانوی مانند سازمان امور مالیاتی، شهرداری، وزارت نیرو، وزارت بهداشت، اتحادیه مشاورین املاک و… برای حل این مساله همکاری لازم را به عمل آورند.

رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان مشهد با بیان اینکه نظارت بر واحدهای اقامتی غیررسمی که مجوز گرفته‌اند بر عهده اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان مشهد است، عنوان کرد: تمام عوارض واحدهای اقامتی غیررسمی بر وزارتخانه تحمیل می‌شود که بخشی از آن به‌عدم ساماندهی راهنمای زائر بازمی گردد. رویکرد مدیریت شهری مانع از آن شده که دکه‌های راهنمای زائر کارکرد خود را داشته باشد و یا با انجمن صنفی دفاتر گردشگری همکاری داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: اداره نظارت بر اماکن ماموریت‌های بسیاری دارند، لذا پیشنهاد می‌شود برای نظارت بر مراکز اقامتی غیرمجاز، پلیس تخصصی ایجاد شود.

ضرورت استفاده از ظرفیت دستگاههای ذینفع جهت ساماندهی واحدهای اقامتی غیررسمی

مژگان ثابت تیموری، نایب رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی مشهد با بیان اینکه اداره نظارت بر اماکن بحث شناسایی، رصد کردن و پلمپ کردن مراکز اقامتی غیرمجاز را بر عهده دارند، شهرداری نیز باید ساز و کاری را به منظور محدود کردن فعالیت واحدهای با کاربری غیرمجاز تجاری و اقامتی مطرح کند، اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین ارکانی که می‌تواند به ساماندهی مراکز اقامتی غیررسمی کمک کند و با میراث فرهنگی هم راستا و هم جهت حرکت کند، شهرداری مشهد است. در واقع شهرداری با تشخیص کاربری واحد مجاز و یا غیرمجاز می‌توانند در ساماندهی این مراکز به ما کمک کنند.

نایب رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی مشهد تصریح کرد: زائرسراها و مراکز اقامتی مربوط به دستگاه‌های دولتی نیز باید ساماندهی شوند، چرا که این مساله نیز به معضل تبدیل شده و رقابتی منفی از جانب آن‌ها با واحدهای رسمی شکل گرفته است.

وی گفت: اگر دلال‌هایی که مسافران را به مراکز اقامتی غیررسمی معرفی می‌کنند، شناسایی شوند و فعالیتشان را به صورت مجاز ادامه دهند، می‌توان اقدام موثری را در ساماندهی خانه مسافرها رقم زد.

علیرضا شاهوردی، رئیس دایره تخصصی اداره نظارت بر اماکن عمومی فرماندهی انتظامی خراسان رضوی در ادامه این جلسه، تصریح کرد: شناسایی واحدهای اقامتی غیرمجاز برعهده سازمان متولی است و اداره اماکن بر اساس درخواست سازمان متولی اقدام مقتضی را انجام می‌دهد.

وی با بیان اینکه برای نظارت بر مراکز اقامتی غیررسمی، فضای سایبری و فضای واقعی در حال رصد هستند، خاطرنشان کرد: حدود یکسال است که زوارکش‌های دلالی که مسافران را به مراکز اقامتی غیررسمی معرفی می‌کنند، شناسایی کرده‌ایم و در جهت ساماندهی آنان نیز اقداماتی انجام شده است.

فرح بهشتی فر، مدیر دفتر تعرفه‌های شرکت آب و فاضلاب مشهد عنوان کرد: با توجه به نوع تعرفه‌هایی که شرکت آب و فاضلاب دارد، برای تغییر کاربری الزاماً نیاز به اخذ مجوز خاصی نیست. هر ملکی که تغییر کاربری آن توسط مأمور قرائت اداره آبفا مشخص شود، کد کاربری آن ملک تغییر پیدا می‌کند. اداره آب و فاضلاب آمادگی دارد اطلاعاتی را که بر اساس آمار بدست آمده از نوع کاربری ملک دارد، در اختیار اداره میراث در جهت شناسایی واحدهای اقامتی غیررسمی قرار دهد. همچنین بنظر می‌رسد می‌توان با ایجاد سامانه ای، نسبت به اشتراک‌گذاری اطلاعات واحدهای اقامتی، تجاری و… و نوع کاربری آن‌ها اقدام نمود.

عدم برخورد قهری با واحدهای اقامتی غیرمجاز

یوسف بیدخوری، معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی در ادامه به ایراد سخن پرداخت و مطرح کرد: اگر مشکلی برای هر یک از زائران در واحدهای اقامتی غیررسمی به وجود بیاید، این مشکل در تمامی قسمت‌های گردشگری اثرگذار خواهد بود. متاسفانه‌عدم توجه به مسائل ایمنی در ساخت و سازها نیز به این مشکلات دامن زده است، به طور مثال وقوع آتش سوزی در برخی مراکز اقامت غیررسمی آسیب‌های جبران ناپذیری را به بخش گردشگری وارد خواهد کرد.

وی ادامه داد: مشاغل غیررسمی نیز جزئی از ذات صنعت گردشگری هستند و لذا وظیفه دستگاه متولی مدیریت، مشکلات و مسائل موجود در این حوزه می‌باشد.

بیدخوری با بیان اینکه واحدهایی که مجوز ندارند باید به طور کامل باید شناسایی شوند، خاطرنشان کرد: در ۱۰ الی ۱۵ سال گذشته، سیاست وزرات گردشگری در قبال واحدهای اقامتی غیررسمی بحث ساماندهی بود. لذا بحث برخورد قهری با این واحدها هیچ گاه مطرح نبوده است. برای ساماندهی واحدهای غیررسمی باید تسهیلاتی در نظر گرفته شود تا مجوز لازم را اخذ کنند.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی گفت: واحدهای غیررسمی مدت هاست که شناسایی شده‌اند و اقداماتی برای ساماندهی آنان انجام شده است، به طور مثال در گذشته شهرداری‌ها پروانه ساختمانی با کاربری اقامتی صادر می‌کردند و این واحدهای غیررسمی شروع به ساخت و ساز می‌کردند که خوشبختانه از بروز این مسائل پیشگیری شده است. چنان که در حال حاضر شهرداری پروانه اقامت کمتر صادر می‌کند. خیلی از تغییر کاربری‌های موقت که با مجوز شهرداری انجام می‌گرفت در حال حاضر با هماهنگی صورت می‌گیرد.

بیدخوری ادامه داد: ظرفیت اشغال واحدهای رسمی قبل از ایام شیوع کرونا، حدود ۶۰ درصد بوده است که این مساله حاکی از آن است که خیلی نیازی به وجود خانه مسافرها به عنوان واحدهای اقامتی نداریم.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی با بیان اینکه مراکز اقامتی غیرمجاز باید شناسایی شود و به مراکز نظارت بر اماکن عمومی معرفی شوند، تصریح کرد: میراث فرهنگی و گردشگری به هر واحدی که حداقل شرایط را داشته مجوز هتل آپارتمان و یا مهمان‌پذیر داده است.

وی بیان کرد: در برنامه ششم توسعه صراحتا به ایجاد تشکل‌های گردشگری اشاره بود که ما نیز تشکل‌های مختلف را تشکیل دادیم و برخی از تشکل‌ها از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری پروانه فعالیت دریافت کردند و کانونی در این رابطه تشیکل شده است و تفویض اختیارات لازم نیز در این زمینه داده شده است.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی گفت: کیوسک‌های اطلاع‌رسانی که در شرایط فعلی در سطح شهر فعال هستند، می‌توانند به عنوان مرکزی که واحدهای اقامتی را با ذکر قیمت به مسافران و زائران معرفی می‌کنند، استفاده شوند تا زائران و مسافران بتوانند اطلاعات خود را دریافت کنند. این کیوسک‌ها می‌تواند مبالغی را به عنوان حق رزرو دریافت کرده و از مراجعه افراد به واحدهای غیرمجاز جلوگیری نمایند. در واقع باید مراکز اقامتی رسمی تقویت شود تا طبیعتا واحدهای غیررسمی کارایی خودش را از دست بدهد.

ساماندهی به واحدهای اقامتی غیرمجاز نیازمند متولی واحد برای پیگیری این امور است

علیرضا هاشمی، مدیر شرکت قطارهای مسافربری رجا خراسان تصریح کرد: سیاست‌های متناقض سازمان میراث فرهنگی، شهرداری، آب، برق، گاز و… در رابطه با ساماندهی مراکز اقامتی غیررسمی قابل تامل است، چرا که هر یک از سازمان‌ها به صورت جزیره‌ای فعالیت کرده و سهم خود را در قبال اعطای مجوز دریافت می‌کنند. بنابراین برای ساماندهی به واحدهای اقامتی غیررسمی باید یک متولی وجود داشته باشد که تمامی دستگاه‌ها به آن پاسخگو باشند. وزارت میراث فرهنگی باید متولی اصلی مطرح باشد.

مدیر شرکت قطارهای مسافربری رجا خراسان در خصوص تشکیل پلیس تخصصی به منظور نظارت و رصد واحدهای اقامتی، عنوان کرد: شاید نتوان برای هر جرمی که اتفاق می‌افتد پلیس تخصصی ایجاد شود. لذا اگر سیستم نظارتی و ابزار اعمال قانون در دست سازمان میراث فرهنگی باشد، مشکلات و چالش‌ها قابل رفع خواهد بود.

image_printچاپ مطلب

Views: 100