در جغرافیای سبزوار، «توحید شهر» منطقه‌ای مغفول مانده به لحاظ زیرساخت‌های بنیادی و اساسی است
در جغرافیای سبزوار، «توحید شهر» منطقه‌ای مغفول مانده به لحاظ زیرساخت‌های بنیادی و اساسی است

سخنگوی تشکل مردم‌نهاد توسعه پایدار توحید شهر سبزوار گفت: عجیب است در جغرافیای شهر سبزوار منطقه حساس و بنیادی چون توحید شهر به لحاظ زیرساخت‌های اساسی و بنیادی مغفول بماند.

به گزارش اختر شرق؛ زهرا سلیمانی در نشست و هم‌اندیشی با کارگروه تشکل توسعه توحید شهر که در محل شورای اسلامی شهر برگزار شد، اظهار کرد: ساکنان منطقه توحید شهر حق بهره‌مندی از خدمات مطلوب را مانند دیگر شهروندان دارند بااینکه مبلغ ایجاد زیرساخت سال‌ها قبل از مردم اخذشده اما هیچ‌گونه خدماتی به مردم ارائه نشده و منطقه توحید شهر مورد بی‌مهری و کم‌لطفی مجموعه مدیریت شهری قرارگرفته است.

سلیمانی اظهار کرد: مردم انتظار کاردارند، اینکه در ۳۰ سال قبل توحید شهر ساخته می‌شود و در این سال‌ها بی‌بهره از خدمات زیرساختی قرار می‌گیرد؛ جور در حق ساکنان است.

وی افزود: توحید شهر با ظرفیت ویژه‌ای که در مباحث مختلف توسعه شهری دارد اما جزء مناطق محروم سبزوار محسوب می‌شود.

وی گفت: حدود ۲۰ هزار نفر از شهروندان سبزواری در منطقه شمال شهر ساکن هستند و از همه مهم‌تر در توحید شهر ظرفیت ویژه‌ای چون دانشگاه حکیم سبزواری وجود دارد که درصد قابل‌توجهی از دانشجویان آن غیربومی هستند. به‌هرحال تأمین زیرساخت‌های شهری جزء اعتبارات یک شهر محسوب می‌شود.

سخنگوی تشکل مردم‌نهاد توسعه پایدار توحید شهر تأکید کرد: مسئولین همت کنند و بر اساس تخصص از نیروهای کارآمد برای تغییر توحید شهر استفاده کنند هرگونه اقدام اجرائی نتیجه‌بخش خواهد بود و قطعاً با ارائه خدمات، مشارکت مردم در بحث پرداخت عوارض شهری بیشتر خواهد شد.

سلیمانی با اشاره به پارک بانوان که از پروژه‌هایی نیمه‌تمام شهرداری در توحید شهر اشاره دارد: این پارک که هم‌زمان با پروژه پیاده راه در جاده سلامت شروع‌شده اما می‌بینیم که حدود دو سال از اتمام برخی پروژه‌ها می‌گذرد اما پارک بانوان هنوز تکمیل‌نشده و به حال خود رهاشده است.

همچنین نباید از اجرای طرح‌های چون فاز دو مسکن مهر غافل شد ساکنان این مسکن‌ها بی‌بهره از خدمات شهری چون آسفالت و فضای سبز هستند درصورتی‌که شهرداری مبلغ اجرای خدمات را چندین سال است که از راه و شهرسازی تحویل گرفته است.

وی ادامه داد: در مرکز توحید شهر پارک هنر ازجمله پارک‌هایی است که به علت وسعت و هوای مطبوع معمولاً پذیرای تعداد زیادی از شهروندان به‌ویژه در تابستان است اما این پارک در جزئی‌ترین مسائل خود ازجمله روشنایی مشکل دارد تاریکی پارک سبب تجمع افراد متجاهر و تهدید امنیت ساکنان توحید شهر تلقی می‌گردد.

 از دیگر مسائل موردتوجه نبود مجتمع‌های تجاری در منطقه توحید شهر است که با وسعت گسترده و جمعیت قابل‌توجهی که دارد جای خالی مجتمع تجاری احساس می‌گردد و مردم مجبورند برای خرید راه طولانی را به داخل شهر سبزوار طی کنند و بر حجم ترافیک شهر نیز بیفزایند.

سلیمانی گفت: توحید شهر شهرکی است که از ابتدا هیچ پیاده‌روی برای آن پیش‌بینی‌نشده است ما هیچ پیاده‌روی نداریم درصورتی‌که ساخت پیاده راه و خدمات زیر بنایی و زیرساختی وظیفه شهرداری است که در منطقه اصلاً دیده نشده است.

سخنگوی تشکل مردم‌نهاد توسعه پایدار توحید شهر اضافه کرد: بستر آماده و امکان سرمایه‌گذاری در توحید شهر موجب رغبت سرمایه گذران بخش خصوصی در شمال شهر شده است توحید شهر در بسیاری از موارد عقب است انتظار می‌رود که مدیریت شهری با ایجاد مشوق و اطمینان دادن به سرمایه‌گذار دغدغه اهالی را برای ایجاد مجتمع‌های فرهنگی، تجاری، تفریحی، فضای سبز و غیره کاهش دهد، اجرای چنین پروژه‌ها قطعاً سبب توسعه پایدار منطقه شمال شهر خواهد بود.

سلیمانی افزود: شهردار سبزوار در قول به ساکنان توحید شهر اعلام کرد که از طرح‌های توسعه‌ای حمایت می‌کند. سال گذشته جشنواره چهارروزه در خیابان غذا و تفریح توحید شهر برگزار شد که از این مراسم بالغ‌بر سه هزار نفر بازدید کردند که بعدازآن برنامه قرار شد تا تغییراتی در حوزه توحید شهر رخ دهد که کلاً به فراموشی سپرده شد.

ما به‌عنوان تشکل مردم‌نهاد برای توسعه منطقه خود نیازمند یاری مسئولان شهری هستیم و انتظار داریم تا به تعهدات خود عمل کنند.

در ادامه این نشست مسئول کارگروه ترافیک تشکل مردم‌نهاد توسعه پایدار توحید شهر خواستار توجه هر چه بیشتر مسئولین به منطقه شمال شهر شد و افزود: زمانی که نام شهرک به منطقه می‌گذارند یعنی زیرساخت‌ها تکمیل است، اما شهرک توحید هنوز تا شهر شدن هنوز فاصله زیاد دارد. با توجه به تمرکز زایی که سبزوار را در برگرفته هر چه توسعه شهر در شمال بیشتر شود به نفع سبزوار است چراکه با کاهش رفت‌وآمد توحید شهری‌ها به داخل شهر هم مشکلات شهر کمتر می‌شود و هم‌بار ترافیک شهر مدیریت می‌شود.

وی افزود: بعد از سال‌ها از اجرای پروژه‌هایی چون فاز دو توحید شهر هنوز ساکنان بی‌بهره از خدمات هستند توقع است در بحث تخصیص اعتبارات در بودجه سال آینده توحید شهر ویژه دیده شود.

 مسئول کارگروه ترافیک تشکل مردم‌نهاد توسعه پایدار توحید شهر تصریح کرد: در شهر یک پیاده‌رو که شهرداری آن را کارکرده باشد ندارد جز چند پارک. عملاً بحث آماده‌سازی منطقه شمال شهر با مسکن و شهرسازی بوده که زمانی که شهرداری در سال ۸۰ توحید شهر را تحویل می‌گیرد مبلغ اجرای زیرساخت‌ها را مسکن و شهرسازی نقداً تحویل شهرداری می‌دهد که اقدامی انجام نمی‌شود توحید شهری‌ها در ۳۰ سال قبل مبلغ اجرای خدمات را پرداخت کرده‌اند و انتظار اجرای خدمات رادارند.

عرب مدیرعامل تشکل مردم‌نهاد توسعه پایدار توحید شهر نیز گفت: در این تشکل ما در کنار شورای اسلامی شهر، شهرداری و مردم هستیم توحید شهر استعداد ویژه برای توسعه دارد اگر شهرداری قرار است کاری انجام دهد مرکز توحید شهر را مدنظر قرار دهد تا مقداری از نقیصه‌ای که در این سال‌ها باید انجام می‌گرفته را جبران نماید.

وی افزود: شهرداری به‌جای اینکه خیابان‌هایی که مرکز تجمعات مردمی در توحید شهر است را آسفالت کند کج‌سلیقگی به خرج داده و مسیری را آسفالت کرده که عابر پیاده ندارد.

image_printچاپ مطلب

Visits: 790